دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۰
بچه ها برای خرید کتاب به چه چیزهایی توجه می کنند؟

بزرگترها برای خرید کتاب بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که از دوستانشان درباره آن کتاب شنیده اند یا جذب کتاب های نویسندگان مطرح و نام آشنا می شوند. آنها کتاب ها را طبقه بندی می کنند و بنا به علاقه شان کتاب مورد دلخواهشان را می خرند؛گرچه طراحی روی جلد در فروش و استقبال از کتاب بسیار مهم است اما در بزرگترها، به ویژه کتابخوان های حرفه ای این مسئله در درجه دوم اهمیت قرار دارد._

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): بزرگترها برای خرید کتاب بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که از دوستانشان درباره آن کتاب شنیده اند یا جذب کتاب های نویسندگان مطرح و نام آشنا می شوند. آنها کتاب ها را طبقه بندی می کنند و بنا به علاقه شان کتاب مورد دلخواهشان را می خرند؛گرچه طراحی روی جلد در فروش و استقبال از کتاب بسیار مهم است اما در بزرگترها، به ویژه کتابخوان های حرفه ای این مسئله در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

اما دنیای کودکان فارغ از هر گونه نظم و طبقه بندی است. قوه بینایی کودکان بسیار قوی است و آنها طبق آنچه می بینند تصمیم می گیرند. بچه ها برای خرید کتاب نه به موضوع کتاب و نه به پیشنهاد دوستانشان اهمیت می دهند . ویژگی های کتاب های محبوب کودکان عبارتند از :
يك - جلد مصور و زیبا: کودکان بیشتر کتاب هایی را دوست دارند که مصور و جلد زیباتری داشته باشد. آنها بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که در آن تصاویر و نقاشی وجود داشته باشد و اگر کتابی چنین ویژگی هايي داشته باشد برای بچه ها بسیار محبوب خواهد بود.
 
2- استفاده از رنگهای شاد: بچه ها به رنگها بسیار اهمیت می دهند و بیشتر ترجیح می دهند کتاب هایی را بخرند که رنگبندی بیشتری داشته باشد و در آن از رنگهای شاد بیشتر استفاده شده باشد .
3- استفاده از شخصیت های حیوانی در داستان: از دیگر ویژگی های کتاب محبوب کودکان استفاده از حیوان ها و دادن شخصیت به آنها در طول داستان است. آنها بیشتر دوست دارند شخصیت کتابهایشان حیوان ها باشند. 

4- علاقه به کتاب های باریک : بچه ها کتاب های قطور را دوست ندارند و بیشتر دلشان می خواهد کتاب های باریک بخرند، چرا که گمان می کنند کتاب های بچه ها همیشه باریک هستند.
 
5- وجود شخصیت های کارتونی محبوب : شخصیت های کارتونی برای کودکان بسیار جذابند. بچه ها زمانی که شخصیت های کارتونی را در کتاب ها می بینند جذب آن می شوند حتی اگر کارتون آن را بارها دیده باشند و داستانش را دوست نداشته باشند. 

همه این عوامل دست به دست هم مي دهند تا کتاب محبوب و موردتوجه بچه ها منتشر شود؛کتابهایی که گرچه شايد داستان زیبایی نداشته باشند، اما از جذابیت بسیاری برای جلب توجه و خرید توسط بچه ها برخوردارند.

منبع:کیدهلت،نویسنده:الیزابت ماندله،مترجم:مرجان آقبلاغی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها