دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۱
نامزد ايراني «شورای كتاب» برای جايزه‌ی «آستريد ليندگرن»

«شوراي كتاب كودك» نامزد امسال گران‌ترین جایزه‌ی ادبیات کودک و ترویج خواندن را براي معرفي به دفتر جايزه‌ي «آستريد ليندگرن» انتخاب كرده است.

ايبنا نوجوان: هیات‌مدیره‌ي شورای کتاب کودک، امسال تصمیم گرفته است «موسسه‌ي پژوهشی کودکان دنیا» را برای جایزه‌ی آسترید لیندگرن معرفی کند.

این سازمان به‌زودی دلایل این انتخاب را اعلام خواهد کرد. «موسسه‌ي پژوهشی کودکان دنیا» سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۳۷۳ بنیاد نهاده شده است و در عرصه‌ي آموزش و پرورش کودکان پیش‌دبستان فعالیت می‌کند. 

بنیان‌گذاران این مؤسسه، گروهی از کارشناسان و پژوهش‌گران آموزش و پرورش پیش‌دبستان و مربیان و مدیران مهدهاي کودک‌ هستند و برنامه‌های گوناگونی را با مشارکت سازمان‌‌های دولتی و غیردولتی در ایران سازمان داده‌اند. 

در فهرست برندگان جایزه‌ي آسترید لیندگرن تاکنون تنها نام دو نهاد «بانکو دو لیبرو» از ونزوئلا و «موسسه‌ي تامر» از فلسطین که برای ترویج خواندن در شرایط دشوار تلاش‌های بسیاری کرده‌اند، دیده می‌شود.

این جایزه که امسال دهمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشته، یکی از بزرگ‌ترین جایزه‌های بین‌المللی ادبیات کودکان است. جایزه‌ي آسترید لیندگرن معادل ٥ میلیون کرون سوئد است و هر سال به یک یا چند نویسنده، تصویرگر، قصه‌گو، مروج یا نهاد ادبیات کودکان اهدا می‌شود. 

این جایزه برای بالابردن جایگاه ادبیات کودکان و ترویج آن در سطح جهان طراحی شده است. داوران کارشناس، برندگان را از میان نامزدهایی که از سوی نهادها و سازمان‌های واجد شرایط در سطح جهان معرفی می‌شوند، گزینش می‌کنند. 

از سوی برگزار کنندگان جایزه‌ي آسترید لیندگرن، سه سازمان «شوراى کتاب کودک»، «کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان» و «موسسه‌ي پژوهشى تاریخ ادبیات کودکان» در ایران داراي شرایط معرفی نامزد برای این جایزه شناخته شده‌اند. آخرین مهلت معرفی نامزدها ١٦ ماه می ٢٠١٢ برابر با ٢٦ اردیبهشت ١٣٩٠ است.
 
منبع: كتابك

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها