فرامرز آشنای‌قاسمی، رئیس انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از انتشار کتاب «کریستال‌های فــوتـــونی افزاره‌ها، فیبرها، نانوساختارها و حسگرها» در این دانشگاه خبر داد.
انتشار کتابی درباره کریستال‌های فوتونی به همت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
دکتر فرامرز آشنای‌قاسمی، رئیس انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به تازه‌های نشر این دانشگاه اظهار کرد: کتاب «کریستـال‌های فوتونی افزاره‌ها، فیبرها، نانوساختارها و حسگرها» نوشته مشترک دکتر سعید علیائی و مهندس احمد محب‌زاده بهابادی با مقدمه دکتر نصرت‌‌الله گرانپایه از کتاب‌های جدید دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی است.
 
وی در تشریح محتوای این کتاب افزود: کتاب «کریستال‌های فوتونی افزاره‌ها، فیبرها، نانوساختارها و حسگرها» در 11 فصل تدوین شده است. دو فصل ابتدایی کتاب شامل معرفی، مشخصه‌ها و روش‌های تحلیل کریستال‌های فوتونی اسـت.
 
قاسمی ادامه داد: طراحی و تحلیل افـزاره‌های کریستال فوتونی مانند فیبرهای کریستال فوتونی هسته هوا و هسته جامد، حسگرهای کریستال فوتونی زیستی، فشار، جابه‌جایی، و گاز مبتنی بر کریستال‌های فوتونی و تشدیدگرهای کریستال فوتونی موضوعات فصل‌های بعدی کتاب هستند.
 
رئیس انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: کلیات حسگرهای کریستال فوتونی و مفاهیم رایج در آن‌ها در فصل پنجم آمده و پس از آن از فصل‌های ششم تا یازدهم انواع مختلفی از حسگرهای کریستال فوتونی بررسی شده است.
 
قاسمی با اشاره به توصیه دکتر گرانپایه به مخاطبان کتاب ادامه داد: دکتر گرانپایه به‌عنوان ویراستار کتاب بعد از تجلیل نویسندگان برای بهره‌گیری از مصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی به دانشجویان، مطالعه این کتاب را توصیه می‌کند. فعالیت‌‌های علمی دکتر علیائی در عرصه تئوری به‌عنوان نویسنده از سوی ویراستار مایه هماهنگی و انطباق مناسب با تلاش سایر گروه‌ها دانسته شده است.

وی درباره مباحث کتاب گفت: در این کتاب، تلاش شده تا با توجه به ظرفیت کتاب، مباحث روز کریستال‌‌های فوتونی به سادگی تشریح شود. مروری بر مفاهیم و کلیات کریستال‌های فوتونی، شرح مختصری از فیبرها و موجبرها، افزاره‌ها و نانوساختارهای کریستال فوتونی نیز بررسی شده است. عمده بحث این کتاب به حسگرهای کریستال فوتونی اشاره دارد که حاصل چند سال تدریس و پژوهش در آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفوتونیک و اپتوالکترونیک است.
کد مطلب : ۲۳۹۱۶۴
https://www.ibna.ir/vdcceoqi02bq1s8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402