​پیشنهاد مطالعه محمدرضا سنگری در روز نوجوانان

نوجوانان «چهل روز عاشقانه» بخوانند

محمدرضا سنگری، به مناسبت هشتم آبان‌ماه، روز شهادت محمدحسین فهمیده و روز نوجوان، مطالعه کتاب «چهل روز عاشقانه» و «آفتاب در حجاب» را به نوجوانان پیشنهاد داد.
نوجوانان «چهل روز عاشقانه» بخوانند
محمدرضا سنگری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به مناسبت هشتم آبان‌ماه، روز شهادت محمدحسین فهمیده و روز نوجوان، به آن‌ها مطالعه کتاب «چهل روز عاشقانه» را پیشنهاد داد و گفت: این روز با اربعین حسینی مقارن شده است و به این مناسبت من به آن‌ها مطالعه کتاب «چهل روز عاشقانه» را پیشنهاد می‌دهم.
 
این نویسنده توضیح داد: این کتاب در سال 1389 از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است و من در این کتاب ابعاد مساله اربعین و اینکه چرا اربعین اینقدر مهم است و چرا امام حسین (ع) اربعین مکرر دارد را بیان کرده‌ام. هم از کاروان اسیران و نحوه رفتار آن‌ها صحبت کرده‌ام و هم از میوه چیده از شاخسار عاشورا که همان اربعین است و جشن پیروزی اهل بیت به تفصیل در 40 قسمت یاد کرده‌ام.
 
وی در ادامه با بیان اینکه درباره اربعین کار اندکی انجام شده است، علاوه بر این کتاب مطالعه «آفتاب در حجاب» اثر سیدمهدی شجاعی را هم به نوجوانان پیشنهاد داد و گفت: شجاعی در این کتاب به شخصیت حضرت زینب (س) می‌پردازد و به گونه‌ای مساله اربعین را هم مطرح می‌کند، و مطالعه آن را هم به نوجوانان در این ایام پیشنهاد می‌دهم.
 

نویسنده «سوگ سرخ» در ادامه میزان توجه به موضوع اربعین در آثار کودک و نوجوان را کم ارزیابی کرد و گفت: در زمینه عاشورا و بخشی از مساله عاشورا و محرم که مساله اربعین است خوشبختانه در مجلات نوجوان کارهای خوبی انجام شده است اما در حوزه کودک کمتر به این مساله پرداخته شده است. ما فقط یک مجله تخصصی در این حوزه برای کودکان داریم با عنوان «مجله کودک عاشورا» که از سوی موسسه فرهنگی هنری فرهنگ عاشورا در دزفول منتشر می‌شود اما چون توزیع خوبی ندارد، شناخته شده نیست.
 
وی افزود: در حوزه کتاب‌های کودک هم کارهای اندکی منتشر شده است. مجموعه‌ای در باب اصحاب امام حسین (ع) سال گذشته چاپ شد که کار گرافیکی خوبی هم رویش انجام شده بود و اصحاب امام‌ حسین‌(ع) را با بیانی متناسب برای کودکان و نوجوانان مطرح کرده بود که به نظرم با استقبال خوبی هم مواجه شد. این کار از مجموعه‌ای از نویسندگان بود و تا به حال شاید بیش از 30 جلد از آن منتشر شده است.
 
نویسنده «حنجره معصوم» ادامه داد: در موسسه فرهنگی هنری فرهنگ عاشورای دزفول هم کتاب کودکانه‌ای در این باب منتشر شده که در این کتاب منازل و مقاصدی که امام حسین (ع) طی کرده با بیان و تصویر کودکانه طرح شده است. کاری هم از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به قلم حمید گروگان منتشر شده است.

سنگری همچنین به سفرنامه‌ها اشاره کرد و گفت: از کارهای خوبی که درباب اربعین در این سال‌ها صورت گرفته عمدتا سفرنامه‌ها هستند مانند «عمود 1400» که اکبر خلیلی کارکرده است. چند تا سفرنامه هم از افراد مختلف دیده‌ام در باب اربعین که بعضی‌ها را سوره مهر چاپ کرده است که قابل توجه‌اند و تک نگاری‌هایی در باب سفر اربعین هستند.
 
نویسنده کتاب «سلام موعود: شرحی بر زیارت ناحیه مقدسه» در ادامه به پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و گفت: به دلیل استقبال گسترده‌ای که در سال‌های اخیر از پیاده‌روی اربعین شده است قطعا در سال‌های آینده شاهد انتشار سفرنامه‌هایی در این باب خواهیم بود که بخشی از آن‌ها هم قطعا در حوزه نوجوان خواهد بود.

آثار جدی و اساسی با موضوع اربعین در قلمرو کودک و نوجوان نداریم 
سنگری در ادامه یادآور شد: حقیقت آن است که در قلمرو کودک و نوجوان کارهای جدی و اساسی با موضوع اربعین و عاشورا صورت نگرفته است و دلیل این حرف هم جایزه بنیاد دعبل است که ما در دوره قبلی که برگزار کردیم ضعیف‌ترین بخشش کودک و نوجوان بوده و کارهای اندکی در حوزه شعر و داستان داشته‌ایم.
 
این نویسنده درباره سایر آثارش با موضوع محرم نیز گفت: «ماه در آب» از آثار من با موضوع زندگی حضرت ابوالفضل عباس (ع) است که در انتشارات مدرسه به چاپ رسیده و من عنوان ماه در آب را از قمر بنی هاشم گرفته‌ام. در این کتاب از ولادت حضرت عباس (ع) تا شهادتش را در روایتی که در بقیع اتفاق می‌افتد، بیان کرده‌ام. در این کتاب مادر حضرت عباس (ع) برای دختر و پسر حضرت عباس (ع) داستان فرزندش ابوالفضل عباس (ع) و سه برادرش را توضیح می‌دهد و محور داستان حضرت ابولفضل و ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی و رفتاری آن شخصیت است. من علاقه زیادی به این کتاب دارم و آن را در کفن مادرم هم گذاشته‌ام. البته کتاب دیگری هم درباره حضرت عباس (ع) دارم به نام «ایستاده بر قله فضیلت‌ها» که از سوی شب شعر عاشورایی شیراز چاپ شده است.
کد مطلب : ۲۶۶۹۵۸
https://www.ibna.ir/vdcdk90xjyt09n6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402