مراسم رونمایی از کتاب «محرم از نگاه گردشگران فرنگی» به روایت و تصویرگری مهدی تمیزی، عصر پنجشنبه هفتم آبان (1394) با حضور بهمن نامورمطلق در حمام تاریخی دردشت اصفهان برگزار می‌شود.
آیین رونمایی از کتاب «محرم از نگاه گردشگران فرنگی» با حضور بهمن نامورمطلق
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین رونمایی از کتاب «محرم از نگاه گردشگران فرنگی» به روایت و تصویرگری مهدی تمیزی، از ساعت 18 پنجشنبه هفتم آبان 1394 با حضور دکتر بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، در حمام تاریخی دردشت اصفهان برگزار می‌شود.
 
«محرم از نگاه گردشگران فرنگی» ابتدای محرم امسال از سوی انتشارات سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان منتشر شد. این کتاب، روایتگر بخش­‌هایی کوتاه از گزارش­‌های برخی از گردشگران فرنگی است که محرم و آیین­‌های وابسته به آن را در ایران دیده‌­اند و در نوشته‌­های خود به آن پرداخته­‌اند. این روایت‌­ها همچنین با تصویرگری‌هایی که نقش­‌مایه آنها از تصویرگری­‌های کتاب‌­های چاپ سنگی ایران دستچین شده، همراه شده‌اند.
 
این کتاب با پرداختی کوتاه به روضه‌­خوانی، دسته، تعزیه و تکیه (حسینیه) آغاز شده و سپس به بخش‌­هایی از گزارش‌­های: میکله ممبره، آنتونیو دِگوی، پیترو دلا واله، گارسیا دِسیلوا فیگوروآ، فِدوت آفاناس یوویچ کِتوف، آدام اولئاریوس، ژان شاردن، ژان باپتیست تاورنیه، اوژن فلاندن، هانریش کارل بروگش، ارنست هولتسر، پی­یر لوتی و پیتراستفان پل­بروک می‌­پردازد.
 
محمدعلی ایزدخواستی (مدیر مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان) در بخشی از مقدمه کتاب نوشته است: «متأسفانه ما در طول تاریخ، بیشتر ملتی شفاهی بوده‌ایم تا کتبی؛ یعنی کمتر به ثبت و ضبط مسائل خودمان دست زده­‌ایم. از این رو، شرح آیین‌های عاشورایی این سرزمین، در روزگاران پیش از دوربین و حتی تا همین چند سال پیش، به همین نکات و گزارش‌­های نقل شده در سفرنامه­‌ها و اندک آثار دیگری که برجا مانده، محدود می­‌شود. پس برای اینکه به "آنچه گذشت" دست پیدا کنیم، بی‌نیاز از سفرنامه فرنگیان نیستیم.»
 
مهدی تمیزی نیز در مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «از روزگاران پیشین، بیشتر گردشگران فرنگی که به ایران سفر می­‌کردند، همچون دیپلمات‌­ها، بازرگانان و مبلغین مذهبی، اگر زمان حضورشان با روزهای ماه محرم یکی می­‌شد و آیین­‌های سوگواری شیعیان را می­‌دیدند، چنان گیرایی برای ایشان داشت که بخشی از گزارش یا سفرنامه خود را به آن اختصاص می‌­دادند. محرم در ایران، تا به امروز نیز از نگاه گردشگران فرنگی، رویدادی دیدنی، ستودنی و درخور پژوهش است.»
 
تمیزی در بخش دیگری از مقدمه با اشاره به تاثیر تلاش‌های مستشرقان بر گردآوری و ثبت کتاب‌های چاپ سنگی ایرانی نوشت: «اگر نبود کوشش در گردآوری و ثبت تصویرگری­‌های کتاب­‌های چاپ ­سنگی ایران از سوی برخی از فرنگیان، همچون پروفسور الریش مارزلف، چه بسا امروز باید برای از میان رفتن بخش دیگری از فرهنگ ایران ­زمین، افسوس می‌­خوردیم. شایسته است، از گردشگرانِ پژوهشگری که با نگارش، طراحی، عکاسی، گردآوری و ثبت سندها، یادگارهایی ارزشمند بر جا گذاشته‌­اند و ما را در جریان حال و روز پیشینیان­‌مان قرار داده‌­اند، سپاسگزار باشیم.»
 
از دیگر کتاب‌های منتشر شده به قلم تمیزی می‌توان به «در سایه سرو: (پژوهشی بر سرونگاره‌­های سنگ آرامگاه­‌ها»، «آن مهربان بردبار»، «طنز و شوخ طبعی در کشکول شیخ بهایی»، «راپورت‌های ملوکانه: رویدادهای طنزآمیز دوران قاجار و کتاب دوجلدی «نصفهان» اشاره کرد.
 
 حمام تاریخی دردشت در اصفهان، خیابان ابن سینا، بازارچه دردشت، واقع است.
کد مطلب : ۲۲۸۹۵۶
https://www.ibna.ir/vdcjioe8muqe8hz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه کتاب 1402