یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸
آیین ویژه آغاز هفته گرامیداشت حکیم نظامی

در سومین دوره از فعالیت ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی، شاعر بزرگ پارسی‌گوی قرن ششم هجری، آیین گشایش هفته گرامیداشت این حکیم از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بنابر اعلام دبیرخانه این همایش ملی و بین المللی، قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنرانی جمعی از استادان برجسته زبان و ادبیات فارسی از جمله بخش های این آیین است. همچنین برنامه‌های متنوع موسیقایی، نقالی و نظامی‌خوانی نیز در این رویداد از سوی هنرمندان عرصه موسیقی، شعر و هنرهای نمایشی برای حاضران اجرا خواهد شد.

حکیم نظامی در حوزه تمدنی ایران و اسلام مورد توجه بسیار است و از همین رهگذر نسخ باقی‌مانده از خمسه یا پنج گنج او نیز از دیرباز در مهم‌ترین کتابخانه‌های ایران نگهداری می‌شود. در ایران در کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، ملک، مدرسه عالی شهید مطهری، کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی و در بسیاری از کتابخانه‌ها و موزه‌ها می‌توان نسخی از پنج گنج نظامی را یافت. همچنین از گذشته‌های خیلی دور بسیاری از میادین و خیابان ها و ابنیه فرهنگی ایران به نام این حکیم بزرگ مزین شده است.

در هفته بزرگداشت این شاعر و حکیم گرانمایه فرصتی پیش آمده که برای معرفی هرچه بیشتر و بهتر وی به ایرانیان و جهانیان اقدام شود.

حکیم نظامی به عنوان فصل مشترک ایران با همسایگان و دیگر کشورهای پارسی‌زبان به عنوان یک نیاز مشترک و عاملی برای وحدت فرهنگی، برای ایرانیان و جهانیان اهمیت دارد. با معرفی حکیم نظامی به جهانیان، همه کسانی که به او تعلق خاطر دارند، می‌توانند اندیشه‌های او را مورد توجه قرار دهند و از حکمت، شعر و آثار او بهره مند شوند.

ستاد ملی بزرگداشت حکیم نظامی در نظر دارد امسال به مناسبت سومین همایش بین‌المللی بزرگداشت نظامی و در کنار برگزاری رویدادهای متنوع فرهنگی و هنری، برای نخستین بار جایزه ملی حکیم نظامی را با هدف بزرگداشت مقام و شخصیت این شاعر پارسی و همچنین در راستای ارتقای علمی و تشویق دانشجویان، به برترین پایان‌نامه و رساله دکتری کشور در حوزه نظامی‌پژوهی اعطا کند.

این مراسم دوشنبه چهاردهم اسفندماه ساعت ۱۵ در تالار اجتماعات شهید مطهری (ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها