شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹
تجلیل از پنج میراث‌دار فرهنگ روایی ایران/ رونمایی از کتاب «یکصد و سیزده مجلس»

کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با رونمایی از کتاب «یکصد و سیزده مجلس از نقالی‌های مرشد ولی‌الله ترابی»، از پنج مرشد و میراث‌دار فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران به پاس دهه‌ها کوشش در نگه‌داشت و ترویج هنر نقالی و پرده‌خوانی تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین وقف‌نامه‌ای گرامی‌داشت مبعث حضرت رسول اکرم صلّی‌الله علیه و آله و سلّم در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد. مضمون و موضوع اصلی در این آیین، پاس‌داشت هنر نقالی و پرده‌خوانی و تجلیل از بزرگان و مرشدان و میراث‌داران فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران بود.

در این آیین، از کتاب «یکصد و سیزده مجلس از نقالی‌های مرشد ولی‌الله ترابی» از بزرگان و نامداران عرصه نقالی و پرده‌خوانی رونمایی شد. این کتاب به کوشش مرشد محسن میرزاعلی و دکتر احمدرضا آذربایجانی تهیه و تدوین شده و انتشارات سرو یاسین در سال ۱۴۰۲ خورشیدی منتشر کرده است.

در این آیین که با حضور بزرگان و پیشکسوتان هنر نقالی و پرده‌خوانی ایران، علیرضا تابش مشاور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و استقبال چشم‌گیر دوستداران فرهنگ و هنر برگزار شد، از مرشد استاد ابوالحسن میرزاعلی، مرشد محمد احدی، مرشد امیر صادقی، مرشد ابوالفضل ورمزیار و مرشد مجتبی حسن‌بیگی از نقالان و پرده‌خوانان برجسته ایران تجلیل شدند.

هوشنگ جاوید پژوهش‌گر صاحب سبک موسیقی نواحی و آیینی ایران درباره هنر نقالی و میراث روایی ایران و جایگاه آن در جامعه امروزی ایران و چشم‌اندازهای آینده این هنر و میراث کهن سخنرانی کرد.

او با اشاره به تاثیرگذاری هنر نقالی و منقبت‌خوانی در تاریخ معاصر ایران یادآور شد: «مرشدان بزرگ همچون استاد ابوالحسن میرزاعلی چنان به ترویج فرهنگ و معارف اخلاقی و آیینی در میان مردم یاری می‌رساندند که همه طیف‌های جامعه به آنان احترام گذاشته و پذیرای ارزش‌هایی می‌شدند که مورد توجه آنان بود».

دکتر احمدرضا آذربایجانی و محسن میرزاعلی، گردآورندگان و مولفان کتاب «یکصد و سیزده مجلس از نقالی‌های مرشد ولی‌الله ترابی»، دیگر سخنرانان این آیین گرامی‌داشت بودند و خاطره‌ها و نکته‌هایی درباره چگونگی گردآوری و تالیف این کتاب بیان کردند.

منقبت‌خوانی و اجرای ضرب و نوای زورخانه‌ای و پخش کلیپ درباره زنده‌یاد مرشد ولی‌الله ترابی از دیگر برنامه‌های این آیین گرامی‌داشت در کتابخانه و موزه ملی ملک بود.

شادروان مرشد ولی‌الله ترابی (۱۳۱۵ تا ۱۳۹۲ خورشیدی)، زاده یکی از روستاهای تابعه شهر تفرش بود. او را به عنوان یکی از نقالان، تومارنویسان و پرده‌خوانان پیشکسوت و صاحب سبک می‌شناسند. او از پرآوازه‌ترین میراث‌داران فرهنگ روایی و هنرهای نمایشی ایران بود که در بیش از پنج دهه اجراهای فراوان و فعالیت‌هایی گسترده برای نگاه‌بانی از این میراث ارزشمند را ترتیب داده و چندین بار جایگاه نخست را در عرصه هنر نقالی کسب کرد. این استاد هنر نقالی و نمایش، افزون بر تهیه و تنظیم چندین تومار نقالی، روایت‌های گوناگون شاهنامه را نیز در چندین جلد گردآوری کرده که یک جلد آن با نام «مشکین‌نامه» پیش‌تر منتشر شده است.

اینک به کوشش نسل جوان مرشدان و میراث‌بانان هنرهای نمایشی کهن ایرانی و فرهنگ روایی بخشی، دیگر از نقل‌های مرشد ترابی در اختیار هنرمندان و علاقه‌مندان این عرصه قرار گرفته است. هدف از تدوین این اثر، در اختیار قرار دادن دست‌نامه و متون کاربردی و آموزشی بوده است تا گروه‌های گوناگون از پرده‌خوانان و نقالان، از نسل‌های کهن و تازه و نیز پژوهندگان حوزه میراث روایی به این منابع ارزشمند دسترسی مناسب‌تر داشته باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها