دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶
مرحوم مجتهدی تداعی کننده سیره حسنه دانشمندان بزرگ و نامور تاریخ تمدن اسلام و ایران بود

این ضایعه غمناک ثلمه ای جبران ناپذیر برای جامعه علمی و دانشگاهی و بخصوص علوم انسانی در ایران محسوب می گردد. تربیت صدها شاگرد و محقق و پژوهشگر و استاد طراز اول و نوشتن دهها کتاب و مقاله علمی سودمند نام این دانشمند فقید را در عالی ترین سطوح علمی کشور زنده نگه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، موسی نجفی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در پیامی درگذشت کریم مجتهدی را تسلیت گفت.

نجفی در این پیام آورده است: انالله و انا الیه راجعون. درگذشت تاسف آور غرب شناس برجسته و متفکر عالی مقام و فیلسوف معاصر آقای دکتر کریم مجتهدی رحمت الله علیه را سوگمندانه تسلیت عرض می نمایم. این ضایعه غمناک ثلمه ای جبران ناپذیر برای جامعه علمی و دانشگاهی و بخصوص علوم انسانی در ایران محسوب می گردد. تربیت صدها شاگرد و محقق و پژوهشگر و استاد طراز اول و نوشتن دهها کتاب و مقاله علمی سودمند نام این دانشمند فقید را در عالی ترین سطوح علمی کشور زنده نگه خواهد داشت.


دکتر مجتهدی که نسبش به عالمان بزرگ شهر تبریز می رسد خود از نمونه ها و الگوهایی است که متانت و ادب و سخت کوشی و عزت نفس و عشق به آموختن و پژوهش را تا آخرین روزهای حیات پربارش همچنان سرلوحه رفتار و اعمالش قرار داد و از این نظر تداعی کننده سیره حسنه دانشمندان بزرگ و نامور تاریخ تمدن اسلام و ایران است.
فقدان این شخصیت علمی برای همه ما و خیل عظیم ارادتمندانش هر چند سخت و مصیبت بار خواهد بود ولی توجه هر چه بیشتر و رجوع عالمانه و عمیق تر به منابع محققانه و ارزشمند تالیفی وی شاید بتواند از بار جانکاه مصیبت مرگش بکاهد
به گفته مولوی:
گنج زری بود در این خاکدان
کو دو جهان را بجویی می‌شمرد
قالب خاکی سوی خاکی فکند
جان خرد سوی سماوات برد

رحمة الله علیه رحمة واسعة و حشره مع اولیائه و اسکنه الجنة
خداوند درجاتشان را متعالی فرماید

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط