چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل‌عمران» منتشر شد

کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران» از سوی انتشارات سلمان آزاده و با همکاری «آکادمی مطالعات ایرانی لندن» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران»، تالیف سید سلمان صفوی، قرآن پژوه معاصر است. این کتاب که دارای ۵ فصل و۴۸۰ صفحه است، با روش ساختارشناسی و رویکردی نو، انسجام، همبستگی و محتوای معنایی آیات سوره آل عمران تفسیر شده است. با این رویکرد و روش نو مشخص شده است که این سوره علیرغم پراکندگی ظاهری آیات و موضوعات، دارای وحدت مفهومی، پیوستگی، انسجام و نظم درونی است که از طریق رویکرد کل‌نگر و روش ساختارشناسی قابل کشف است.

از طریق این رویکرد و روش، خواننده افزون بر توجه به اجزا، پیام سوره و هویت کلی سوره را نیز در می یابد. سید سلمان صفوی تلفیق روش ساختارشناسی و بسامدی را در تفسیر سوره آل عمران بکار برده است.

سید سلمان صفوی نوشته است: برای فهم ساختار درونی و معنایی سوره آل عمران، ابتدا آیات براساس شأن نزول، سیاق و وحدت موضوعی فرازبندی و بخشبندی شده‌اند. سپس روابط بخش‌ها با توجه به غرض سوره، سیاق آیات و مفاهیم کلیدی بیان شده است. با ترسیم ساختار درونی سوره، فهرست منظم و منطقی مباحث سوره مشخص می‌شود. رابطه ساختار با آیات، رابطه جزء و کل است. از طریق برقراری تعامل و تناسب هر آیه با مفاد کلی سوره و هدف و غرض سوره؛ روابط آیات و انسجام معنایی سوره کشف می‌شود. بدین ترتیب با روش تفسیر قرآن به قرآن و سیکل هرمنیوتیکی؛ انسجام و ساختار معنایی سوره تبیین می‌شود. از جهت ساختاری؛ بین اسماءالحسنی در سوره آل عمران با محتوای آیات هم‌سانی مفهومی وجود دارد و ترابط معنایی بین آنها به چند صورت ظهور یافته است.

سید سلمان صفوی با رویکرد فلسفی و عرفانی برخی خصوصیات سیر و سلوک الی الله را در سوره آل عمران و تبدل صفات بشری به صفات الهی را به صورت موضوعی تبیین کرده است.

رویکرد حکمی و تلفیق روش ساختار شناسی و بسامدی از امتیازات کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران» است که آنرا از بقیه تفاسیر متمایز کرده است. سید سلمان صفوی از قرآن پژوهان معاصر است که قبلاً «دانشنامه معاصر قرآن کریم» را سرپرستی علمی نموده است و در حوزه قرآن شناسی، کتاب های «تفسیر ساختاری سوره حمد»، «تفسیر ساختاری سوره بقره»، «موسی در قرآن»، «نهضت انبیا در قرآن»، «زندگی پس از مرگ»، «توحید الهی در قرآن»، «صراط مستقیم در قرآن» و «دیدار محبوب: نماز در قرآن» را منتشر کرده است.

کتاب «تفسیر ساختاری سوره آل عمران» در ادامه کتاب‌های «تفسیر ساختاری سوره حمد» (قم، ۱۳۹۷) و «تفسیر ساختاری سوره بقره» (تهران، ۱۳۹۹) تدوین شده است. این کتاب افزون بر تحلیل ساختار و مفاهیم کلیدی سوره، بر اساس منابع کلاسیک تفسیری و روایی، به تفسیر روایی سوره نیز پرداخته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط