چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
جز مارکز کسی هنوز حریف فردوسی نشده است

یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگرادبی، گفت: هنوز کسی جز مارکز حریف فردوسی در شگردها و تکنیک‌های داستانی نیست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یوسفعلی میرشکاک در پنجاهمین جلسه درس‌گفتارهای شاهنامه، که عصرروز گذشته، ۲۳ آبان به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری برگزار شد، به شباهت شگردها و تمهیدات داستانی گابریل گارسیا مارکز و فردوسی اشاره و عنوان کرد: رمان «پاییز پدرسالار» را هشت بار و هر بار با هدفی خاص خوانده‌ام و پی بردم که هنوز کسی جز مارکز حریف فردوسی در شگردها و تکنیک‌های داستانی نیست.

وی ادامه داد: عظمت مارکز در سیال بودن ادبیاتش است و او هم مثل فردوسی قهرمان داستان‌هایش را در ابتدا می‌کشد. فردوسی با به‌کارگیری صنعت براعت استهلال در ابتدای برخی داستان‌های شاهنامه از جمله ابتدای داستان رستم و سهراب و رستم و اسفندیار، داستان را در ابتدا لو می‌دهد اما کشش و پویائی که در داستان ایجاد می‌کند مانع آن می‌شود که خواننده ازخواندن داستان منصرف شود.

این منتقد ادبی با اشاره به اینکه این نویسنده کلمبیایی برنده نوبل، به تنهایی باعث شهرت کشورش در جهان شده، به توصیف هنر نویسندگی مارکز پرداخت و گفت: هنوز کسی نتوانسته مچ مارکز را باز کند و کاری که در آثارش، به‌ویژه در رمان «صد سال تنهایی» کرده حیرت‌انگیز و بی‌نظیر است.

سلسله درس‌گفتارهای شاهنامه، ساعت ۳۰: ۱۸ تا ۲۰ سه‌شنبه‌های هرهفته به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری و با ارائه «یوسفعلی میرشکاک» در سالن سلمان هراتی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، روبه‌روی کوچه پورموسی برگزار می‌شود و عموم علاقه‌مندان و پژوهشگران برای شرکت در این جلسات می‌توانند درسالن سلمان هراتی حوزه هنری حضور یابند.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها