شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۹
شگون تاریخی تمدن رضوی آغازین روز خرامیدن خورشید هشتم بر آستان نیشابور است

خراسان‌رضوی-سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، طی یادداشتی، ثبت یاد روز حضور شاهد، مشهدالرضا (ع) در نیشابور را در تقویم جمهوری اسلامی ایران، شادباش گفت.

سرویس استان‌های خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - افشین تحفه‌گر، سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی: در دهمین روز آن تابستان که خراسان، سرانجام به معنای نام خود برازنده شد تا بازتاب خورشید حقیقت از آسمان امامت شود بر ایران؛ در مطلع تمدنی نوین حاصل درآمیزش فرهنگ کهن مردمان خراسان با ژرفای دانشمندترینِ سلاله‌ی علم؛ درختان به قلم مبدل شده ابرشهری در مشرق ایران، به رویشی دوباره بنشستند تا هوای نیشابور برای ابد بوی طلای ناب بدهد. و چه سرزمینی شایان تر از نیشابورِ زاینده و پروراننده‌ی هزاران کاتب در دل روزگاران هزارسال دیرین؟ و چه چشمه‌ای گواراتر از آب خفته در دل سنگ‌های نیشابور تا به رسم ادب به چنین میهمانی، موج بردارد و بخروشد و راه‌گذارش را در دل تاریخ، زلال نگاه دارد؟

فرهنگ عمومی، زاده و برساخته تمدن‌هاست و زیسته در سلول‌های مردمانش و کدام صفحه از فرهنگ عمومی مردم خراسان را گره‌نخورده با تمدن رضوی می‌توان یافت؟ شگون تاریخی این تمدن، آغازین روز خرامیدن خورشید بر سرزمین نیشابور است که اینک به تدبیر مردی از تبار پس‌کوچه‌های مشهدالرضا بر اوراق سال‌شمار ایران اسلامی جای خوش کرد. آن‌چه دهم تیرماه را به نام «یادروز ملی سلسله‌الذهب» - با دستور ریاست جمهور در کسوت ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی- نامدار کرد؛ آفرینش فخری برای نیشابور نبود. شکوه منتی از زنجیره زرین کلام امام ثامن (ع) بود بر تقویم ایران اسلامی. منتی که از فراخنای تاریخ تمدن اسلامی برخاسته و تا جاودانگی آفرینشگرش برپای خواهد ماند. زیرا که درخشش این زنجیره‌ی زرین به اراده‌ی خداوندگار بر هستی گسترانیده است و هرچه تاریکی و عذاب را در سایه‌ی خود خاموشانده است. دژی محکم از واژه‌هایش برافراشته و شرطی بلندپایه بر آن گماشته است.

با شادباش این دستاورد به دوست‌داران حضرت خورشید (ع)، مردمان فرهنگ‌مدار خراسان و جامعه فرهنگی ایران؛ دست تمامی یاران همیشه همراه فرهنگی، دینی، هنری، اجرایی و یکایک مردم عزیز را برای سیاست‌گذاری، راهبردسازی و راهکارنگاری برپایی آیین بزرگداشت یادروز سلسله‌الذهب می‌فشاریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها