چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
تسهیلات صندوق اعتباری هنر به کتابفروشان اعلام شد/ رشد ۱۱ درصدی تولید کتاب در سال ۱۴۰۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رشد ۱۱ درصدی تولید کتاب از ابتدای سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: برای کسانی که عضو هستند کارت هنر صادر می‌شود، اگر مشکل بیمه داشته باشند حل خواهد شد و در بیمه تکمیلی و بحث بازنشستگی خدمات ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی درباره تغییرات تقویم رسمی کشور تصریح کرد: متأسفانه ما با یک بداخلاقی رسانه‌ای مواجهیم به این معنا که ما اساساً آمدیم هم مناسبت چهارشنبه آخر سال را در تقویم آوردیم که اصلاً قبلاً در تقویم نبود، ولی برای فرهنگ‌سازی اسم آن را روز تکریم همسایگان گذاشتیم و این اقدام برای تقویت وجوه فرهنگی میان خانواده‌ها و ارتباط همسایه‌ها انجام شده وگرنه تغییری ایجاد نشده است.

وی افزود: درباره شب یلدا هم عنوان کاملاً حفظ شده و بعد از شب یلدا یک خط فاصله گذاشتیم به عنوان رفت و آمد و صله ارحام. ما تا جایی که یادمان است، شب یلدا هر خانواده ایرانی فامیل در خانواده بزرگ‌تر جمع می‌شدند، انار دانه می‌کردند و به حافظ تفأل می‌زدند.

اسماعیلی همچنین گفت: ما برای رسمیت بخشیدن به این مناسبت‌ها در فرهنگ عمومی این کار را انجام دادیم و الحمدالله الان در تقویم رسمی در این دولت برای همه اصناف، تقویم ویژه داریم. برای هر صنفی مثلاً روز گندم و انار هم در حال افزودن در تقویم هستیم. ما در بسیاری از نقاط کشور جشن «انار» و جشن «برداشت گندم» داریم که آیین‌های سنتی چند هزار ساله ایرانی‌ها است و در این دولت بحث‌مان احترام به فرهنگ عمومی و میراث چند هزار ساله ایرانی اسلامی‌مان است.

وی افزود: من خواهش می‌کنم دوستان رسانه‌ای اگر ابهامی دارند بلافاصله بپرسند. ما می‌بینیم به یک‌باره درباره کاری که باید مورد تشویق قرار بگیرد خدای ناکرده به دلیل اطلاع‌رسانی نادرست ابهام ایجاد می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از عضویت همه کارکنان کتابفروشی‌ها در صندوق هنر خبر داد و گفت: همه کارکنان کتابفروشی‌ها را به‌عنوان «خادمان هنر» به عضویت صندوق هنر درآوردیم.

وی درباره مزایای این عضویت گفت: برای کسانی که عضو هستند کارت هنر صادر می‌شود، اگر مشکل بیمه داشته باشند حل خواهد شد و در بیمه تکمیلی و بحث بازنشستگی خدمات ارائه می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: میزان فروش کتاب، سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، ۲۴۷ درصد رشد داشته و در این هشت‌ماه تا آبان ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ باز ۵۸ درصد رشد داشته یعنی این هشت ماه بیشتر از کل سال گذشته رشد داشته است. ۱۱ درصد رشد انتشار کتاب هم داشتیم.

وی درباره افزایش قیمت کتاب هم گفت: این رشد نهایتاً بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تفاوت ایجاد می‌کند. ما نمایشگاه‌های منطقه‌ای داریم که در تبریز با استقبال بسیاری خوبی رو به رو شد. در مازندران در روزهای آینده، جشن خودکفایی کاغذ را خواهیم داشت که ۱۵۵ میلیون کتاب درسی با کاغذ ایرانی چاپ شده است.

اسماعیلی درباره اعزام اهالی رسانه به غزه عنوان کرد: الحمدلله اعزام‌های دیگری را هم در هفته‌های پیش رو خواهیم داشت. در یکی دو کشور همسایه هم نشست‌هایی را برای اصحاب فرهنگ و هنر با کشورهای دیگر پیش‌بینی کرده‌ایم که به نظرم اتفاق بسیاری خوبی در ایجاد همگرایی و انسجام خواهد بود.

وی با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در عربستان یادآور شد: آقای رئیس‌جمهور در اجلاس ریاض مصوبه شورای فرهنگ عمومی را در موضوع نسل‌کشی کودکان و زنان فلسطینی که ما اینجا در ۲۵ مهر نام‌گذاری کردیم به عنوان پیشنهاد برای کل جهان اسلام مطرح کردند که آنجا هم مورد استقبال قرار گرفت. ان‌شاءالله مجموعه فعالیت‌های هنری، فرهنگی و رسانه‌ای به سمتی برود که مظلومیت مردم عزیز غزه را بیشتر منعکس کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره آغاز حج عمره گفت: همکاران من در بانک مرکزی، وزارت مسکن و شهرسازی، شرکت هواپیمایی و سازمان حج همگی در عربستان سعودی حضور دارند و آخرین تفاهمات اجرایی را منعقد می‌کنند. من دیشب که صحبت داشتم معاون محترم بانک مرکزی از روند مذاکرات راضی بود. ما از ابتدا هم اعلام کردیم که تلاش‌مان این بوده از اول آذر بتوانیم کار را شروع کنیم.

وی با بیان اینکه همه آن چیزهایی که مربوط به ما می‌شود آماده است، ادامه داد: چون در طرف سعودی بعد از چندین سال قرار است این اتفاق بیفتد امیدواریم که تا قبل از آغاز اعمال حج واجب بتوانیم ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر را هم برای عمره مفرده اعزام کنیم.

اسماعیلی با اشاره به نتایج سفر به ازبکستان و تاجیکستان، تاکید کرد: ما در سفر ازبکستان بین شهرهای تاریخی دو کشور از جمله سمرقند و اصفهان، بخارا و همدان پیوند برقرار کردیم. در تاجیکستان هم بین یزد و خجند این خواهرخواندگی برقرار شد.

وی گفت: گسترش تعاملات فرهنگی، حضور گسترده ایرانی‌ها و لغو روادید با تاجیکستان از جمله اتفاقات بسیاری مهمی بود که در این سفر رخ داد. به زودی چندین هفته فرهنگی مشترک در تهران و اصفهان خواهیم داشت. در ماه دی ترکمن‌ها به اصفهان می‌آیند و روس‌ها در تهران خواهند بود. در قطر هم ما هفته فرهنگی برگزار خواهیم کرد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها