دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸
همایش انجمن کتابخانه‌های عمومی سراسر همدان برگزار می‌شود

همدان - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: همایش انجمن کتابخانه‌های عمومی استان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان، عاطفه زارعی ظهر دوشنبه در انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین با بیان اینکه هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ تا ۳۰ آبان با شعار «آینده خواندنی است» است، برگزار می‌شود اظهار کرد: آینده خواندنی است بر جامعه‌ای دانش‌بنیان تأکید می‌کند که داده‌ها، اطلاعات و مدیریت آنها نقش بسزایی دارند.

وی با بیان اینکه در هفته کتاب همه دستگاه‌ها بایباید با هم‌افزایی باعث بهبود شرایط فرهنگی جامعه شوند عنوان کرد: همایش انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در هفته کتاب با حضور همه اعضای حقوقی و حقیقی ۳۲ انجمن استان برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه مسابقه کتابخوانی نیز در هفته کتاب برگزار خواهد شد، تصریح کرد: شهرداری‌ها ما را کمک کنند تا فضای شهر با عطر کتاب آکنده شود و از پوستر هفته کتاب در شهرستان‌ها نیز رونمایی خواهد شد.

وی از راه‌اندازی محافل قرآنی در سراسر کتابخانه‌های استان خبر داد و گفت: در پاسخ به اهانت‌هایی که به ساحت بزرگ قرآن کریم انجام شده اقدامات مقتضی از سوی کتابخانه‌ها انجام خواهد شد.

کتابخانه‌ها بهترین بستر مقابله با تهاجم فرهنگی هستند

امام جمعه قروه درگزین نیز در این نشست اظهار کرد: کتابخانه‌های عمومی بهترین بستر برای مقابله با تهاجم دشمن در فضای مجازی هستند، بر این اساس باید کودکان و نوجوانان را به سمت کتابخانه‌ها سوق دهیم و کتاب‌های خوب را به نسل جدید معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام مرتضی هاشمی با بیان اینکه همه کتاب‌های مناسب از مباحث اسلامی نشات گرفتند افزود: کلمه به کلمه قرآن دنیای بیکرانی از حرف است، بنابراین مباحث اسلامی باید به درستی تبیین شود چرا که کتاب‌ها غذای فکر و روح هستند.

کتابخانه درگزین پیشرفت فیزیکی مناسبی دارد

فرماندار شهرستان درگزین نیز ضمن محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به غزه اظهار کرد: اگر امروز در حوزه کتاب و کتابخوانی و فرهنگ سرمایه گذاری کنیم، نتیجه آن را در آینده می‌بینیم.

کمیل خواستان با بیان اینکه احداث کتابخانه استاندارد درگزین پیشرفت مناسبی داشته و همه باید کمک کنند این پروژه مهم به اتمام برسد افزود: برای پروژه‌های فرهنگی شهرستان اعتبارات مناسبی در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه همه ما سفیران فرهنگ هستیم و باید در شرایطی که دشمن با تمام توان به دنبال تبلیغ اهداف خود است و انسانیت را وارونه جلوه می‌دهد، با تمام توان از فرهنگ بگوییم افزود: در حوزه کتاب و کتابخوانی برای افزایش جامعه مخاطب خود راهکار ارائه دهیم بنابراین همه باید دغدغه این را داشته باشیم که بر مخاطبان حوزه کتاب و کتابخوانی بیافزاییم.

حدود ۷ درصد جمعیت درگزین عضو کتابخانه هستند

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین نیز اظهار کرد: چهار کتابخانه عمومی شامل دو کتابخانه شهری و دو کتابخانه روستایی با زیربنای یک‌هزار و ۴۳۵ متر مربع و داشتن ۴۴ هزار و ۷۰۹ نسخه کتاب در شهرستان درگزین فعالیت می‌کند.

محمد بیات با اشاره به اینکه دو هزار و ۵۶۶ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی شهرستان هستند که ۶.۴۹ درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: با ساخت کتابخانه استاندارد سرانه زیربنای کتابخانه‌های عمومی در شهرستان دو برابر می‌شود.

وی در تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در کتابخانه‌های عمومی در دولت سیزدهم تصریح کرد: ۸۰۰ میلیون ریال در کتابخانه عمومی آیت‌الله فیاضی روستای نیر، ۹۰۰ میلیون ریال در کتابخانه آیت‌الله حائری شهر کرفس، ۷۰۰ میلیون ریال برای کتابخانه علامه دهخدا و ۳ میلیارد ریال در کتاب خانه آیت‌الله شاهنجرینی برای تجهیز و تعمیر هزینه شده است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین با بیان اینکه ۱۸ میلیارد ریال دیگر نیز برای کتابخانه آیت‌الله شاهنجرینی تخصیص داده شده است، ادامه داد: همچنین سال گذشته ۳۲ میلیارد ریال و امسال ۳۰ میلیارد ریال به پروژه کتابخانه استاندارد تخصیص داده شده و اداره کل کتابخانه‌های عمومی نیز جدای از شهرستان برای این کتابخانه بودجه در نظر گرفته است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین با اشاره به اینکه در ۶ ماه نخست سال جاری ۶ هزار نخسته کتاب به کتابخانه‌های شهرستان اهدا شده گفت: در این مدت شاهد رشد ۴۰ درصدی اعضای کتابخانه‌ها نیز بودیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها