شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
ایران و چین دو شریک راهبردی هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با معاون گردشگری چین گفت: امیدواریم این سفر زمینه‌ساز همکاری بین دو کشور باشد، ایران و چین دو شریک راهبردی هستند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی در ادامه این دیدار با اشاره به گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور افزود: در نظر داریم فضاهای فرهنگی هم پای فعالیت‌های سیاسی گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به عضویت ایران در کشورهای عضو بریکس و پیمان شانگهای و ظرفیت‌های این اتحادیه‌ها در زمینه مسائل فرهنگی تاکید کرد: معتقدیم عضویت ایران در اتحادیه هایی مثل شانگهای و بریکس و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی کشورهای عضو می‌تواند زمینه ساز برگزاری فستیوال های فرهنگی و هنری باشد.

وی ادامه داد: امروز در کنار تمام مباحث سیاسی، یک خط تقابلی بین کشورهای مستقل در مقابل آمریکا وجود دارد و کشورهای مستقل در همین زمینه باید صفوف فرهنگی خود را تقویت کنند.

اسماعیلی در پایان با دعوت از وزیر فرهنگ چین برای سفر به تهران، گفت: امیدواریم این سفر به تعمیق بیشتر و ایجاد انسجام در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشترک کمک کند.

پیوستن ایران به پیمان‌های بریکس و شانگهای در گسترش روابط دو طرف موثر است

در این دیدار «لو اینگ چوانگ» معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین نیز خطاب به وزیر فرهنگ، گفت: بسیار دوست داشتم که ایران را از نزدیک ببینم؛ از میهمان نوازی و مهربانی شما تشکر می کنم.

وی ادامه داد: امیدواریم در این سفر گسترش همکاری دو جانبه گردشگری و فرهنگی ایجاد شود.

معاون وزیر فرهنگ چین با اشاره به سابقه تمدنی کهن دو کشور ایران و چین گفت: چین و ایران دو تمدن کهن و باستانی و دارای سابقه دوستی طولانی مدت‌اند که تبادل فرهنگی همواره مورد اهمیت دو طرف است.

وی ادامه داد: برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری به ویژه برنامه عید بهار و هفته فیلم چین در ایران نشان از عمق روابط فرهنگی حاکم بر دو کشور است.

معاون وزیر فرهنگ چین در ادامه به برگزاری سه دوره متوالی هفته فیلم چین در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد و گفت: سال ۲۰۱۹ سه دوره متوالی هفته فیلم چین در ایران برگزار شد که مورد استقبال هم قرار گرفت.

وی با دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به چین، افزود: پیوستن ایران به پیمان‌های بریکس و شانگهای در گسترش روابط دوطرف موثر خواهد بود.

همچنین در این دیدار محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی گفت: روابط دوستانه ای با چین داریم و آثار متعددی همواره از کشور چین در جشنواره‌های ما حضور داشته است.

وی با اشاره به ظرفیت سینمایی کشورهای عضو شانگهای افزود: کشورهای شانگهای با توجه به ظرفیت های که در حوزه سینما دارند می تواند قدرت جدیدی در برابر هالیوود باشد.

در ادامه رییس اداره ملی فیلم چین نیز گفت: حوزه فیلم و فیلم سازی بخش مهمی در همکاری فرهنگی بین دو کشور است و در این زمینه آماده تعامل هستیم.

وی ادامه داد: کشور چین و ایران دو فرهنگ غنی هستند که بخش مهمی از این فرهنگ در حوزه فیلم است و مردم دو کشور نسبت به تماشای آثار علاقه‌مندی دارند.

فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ نیز در بخش دیگری از این دیدار گفت: از موضع گیری انسانی کشور چین در موضوع غزه سپاسگزاریم و امیدواریم در این حوزه ها این فعالیت ها را تعمیق ببخشیم.

گفت‌وگو درباره زیبایی هنرهای دستی در دو کشور حین ثبت قاب یادگاری، پایان بخش این دیدار بود.

به گزارش ایبنا؛ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین در راس هیئتی برای شرکت در دومین کمیته مشترک فرهنگ ایران و چین وارد ایران شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها