دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۳
تحریف جنگ و ضعیف‌نمایی دشمن، عظمت جنگ را زیر سؤال می‌برد

حمید داوودآبادی نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس گفت: متأسفانه جدیدا تحریف را زیاد مشاهده می‌کنیم. شکست‌ها را بگوییم مشکلات را بگوییم واقعیت تاریخ را عوض نکنیم بگذاریم جوانان بفهمند ما قدرت افسانه‌ای نبودیم دشمن هم ضعیف و ذلیل نبوده است. دشمن ما دشمنی بود که ابرقدرت‌های شرق و غرب به او کمک می‌کردند. با این تحریفات عظمت جنگ هم خراب می‌کنیم.

حمید داوودآبادی نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خصوص حفظ اصالت خاطرات دفاع مقدس گفت: من به عنوان یک رزمنده صحبت می‌کنم نه به عنوان یک ادیب یا استاد دانشگاه. پژوهشگری هستم که به اصالت خاطرات دفاع مقدس بسیار پایبندم. اصل جنس از خاطرات شروع می‌شود از خاطرات است که می‌شود فیلم‌نامه و داستان و شعر ساخت.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضی‌ها آمدند که به نظرم داستان‌سازی می‌کنند وقتی خاطرات واقعی افراد را دستکاری کنیم این دیگر تحریف است. به طور مثال شکست‌ها و اتفاقات بد را حذف می‌کنند و این به خاطره ضربه می‌زند. این نسل وقتی می‌خواهد کتاب دفاع مقدس بخواند باید بداند جنگ تلخ و شیرین دارد و ترس و نگرانی دارد، ولی دوستان معتقد بودند نباید ترس‌ها را نوشت. چرا نباید نوشت؟ وقتی من ۱۵ ساله جلوی تانک قرار می‌گرفتم می‌ترسیدم و این امری واقعی و طبیعی است. مخاطب باید این را ببینید و بداند تا همزاد پنداری کند و دروغ نشود. علت این است که ما فکر می‌کنیم وقتی قرار است دفاع مقدس را ارائه بدهیم باید اتو کشیده ارائه دهیم در سینما هم همین مشکل را داریم. خوشبختانه جدیداً فیلم‌های بهتری ساخته شده که به واقعیت‌های جنگ نزدیک‌تر است.

داوودآبادی عنوان کرد: ادبیات دفاع مقدس را نباید شیک و کلاسیک کنیم. ما رزمنده‌هایی بودیم که بعد جنگ شروع به نوشتن و حفظ خاطرات کردیم. ادبیات دفاع مقدس بزرگتر ندارد و همه ادعای پدرخواندگی دارند. ما زمان جنگ داوطلبانه رفتیم و داوطلبانه نویسنده شدیم و خاطرات نوشتیم. حمایتی نبوده خودمان احساس کردیم صحنه‌هایی که در جنگ دیدیم باسید کتاب شود.

این نویسنده مطرح کرد: مقام معظم رهبری همیشه تأکید کرده‌اند که تحریف نکنید و دروغ نگویید. متأسفانه جدیداً تحریف را زیاد مشاهده می‌کنیم. شکست‌ها را بگوییم مشکلات را بگوییم واقعیت تاریخ را عوض نکنیم بگذاریم جوانان بفهمند ما قدرت افسانه‌ای نبودیم دشمن هم ضعیف و ذلیل نبوده است. دشمن ما دشمنی بود که ابرقدرت‌های شرق و غرب به او کمک می‌کردند. با این تحریفات عظمت جنگ هم خراب می‌کنیم. از دفاع مقدس بد دفاع می‌کنیم و این اثرا بسیار بدتری دارد.

حمید داوودآبادی با اظهار تأسف در خصوص تحریف ادامه داد: متأسفانه خاطراتی می‌بینیم که با هم تناقض دارند و نسل جدید وقتی آن را می‌خواند همه واقعیت‌های دیگر هم برایش زیر سوال می‌رود. ما در جنگ واقعی‌هایی را دیدیم که باید همان را منعکس کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها