یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۷
راه مقابله با جنگ ترکیبی وحدت و انسجام است

رئیسی در افتتاحیه سی‌و‌هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: راه مقابله با جنگ ترکیبی وحدت و انسجام است. مسلمانان جهان اسلام در نظم ناعادلانه و به هم خورده فعلی باید جای خود را پیدا کنند. نظمی که بر پایه عدالت است. جایگاه جهان اسلام در این نظم، جایگاه بسیار حساسی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، افتتاحیه سی‌و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور رییس جمهور یکشنبه 9 مهر 1402 در سالن اجلاس سران برگزار شد.
 
سیدابراهیم رییسی بیان کرد: ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) و فرزند بزرگوارشان امام صادق(ع) را تبریک می‌گویم و امیدوارم به برکت این مولود با برکت، خداوند متعال برکاتش را بر این جمع و نظام مقدس و امت اسلامی نازل فرماید.
 
وی گفت: امروز موضوع وحدت بسیار اهمیت دارد. همواره در تاریخ اسلام وحدت امت اسلامی دارای اهمیت فراوانی بوده است. توجه به وحدت، توجه به یک امر فردی و مقطعی نیست بلکه یک منطق فکری و اندیشه‌ای با محوریت حق، با اساس قرار دادن اعتقاد به قرآن کریم و نبی مکرم اسلام است.
 
رئیسی اضافه کرد: امروز وحدت به معنای وحدت در مذاهب یا جغرافیا نیست، بلکه وحدت به عنوان اتحاد و انسجام برای حفظ منافع امت اسلامی است. تمام اندیشه ما باید برای حفظ منافع اسلامی و اعتلای منافع باشد. امت با ریشه لغوی‌ای که دارد مجموعه افرادی است که یک هدف و یک مقصد دارند، و الی الله مسیر؛ این هدف صیرورت به سوی حق است.
 
وی گفت: در این میدان صفات رسول‌الله به عنوان بهترین خلق خدا که جلوه همه خوبی‌های عالم است، جلوه اخلاق است. جلوه خیر است. برترین و بهترین چیزی که خداوند به رسولش می‌دهد شرح صدر است. او جلوه صبر و ایمان و مجاهدت در راه خدا است. او برای همه بشریت الگو است. بهترین الگوی انسان معاصر، رسول گرانقدر اسلام است. با همه صفات عالی‌ای که خداوند به او مرحمت کرده است.
 
رئیسی بیان کرد: او به ما هشدار داده است. آیا می‌خواهید سیر قهقرایی و ارتجاعی داشته باشید؟ می‌خواهید از آنچه اسلام از حیات طیبه آورده به حیات جاهلی برگردید؟ شاخص عقب‌گرد و سیر قهقرایی در امت اسلامی چیست؟ ایشان می‌گوید اگر از کفار پیروی کردید همین رمز عقب‌گرد و سیر ارتجاعی شماست. زیانکار هستید. بدانید که مولای شما خداست و او یاور شماست.
 
رییس جمهور بیان کرد: این‌ها پیام خداست و رسول خدا؛ رمز پیروزی مسلمانان در طول تاریخ وحدت و انسجام آن‌ها با محوریت اعتقاد به خدا و رسول و قرآن بوده است. نگاه به بیگانه‌ها و پیروی از آن‌ها و عمل کردن به خواست آن‌ها سیر قهقرایی به دنبال دارد. امروز نظام سلطه می‌داند مهم‌ترین سد در برابر او مردم مسلمان هستند که تحت اراده خداوند هستند.
 
وی ادامه داد: امت اسلامی با اعتقاد به خدا و نبی و معاد گرد هم آمدند و اینان در زندگی خود معتقد به حرکت و پویایی هستند نه ایستایی و توقف. این‌ها توقف را مرگ خود می‌دانند. همواره به صیرورت الی الله معتقدند و به مظاهر عالم انسانی در تمام سطوح توجه دارند.
 
رئیسی گفت: شاخص مهم در این مسئله برای اینکه بدانیم دشمن به دنبال چیست این است که بدانیم دشمن به دنبال بر هم زدن وحدت و انسجام است. مهم‌ترین شاخص دشمن آن است که با وحدت امت اسلامی در ستیز است. امروز هر کس در هرکجا که قرار دارد اگر با قلم و گام‌هایش و ظرفیتش در جهت انسجام و وحدت حرکت کند در جهت راهبردی است که پیش روی ماست. و اگر با قلم و گام‌هایش در جهت تفرقه تلاش کند بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد، در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است.
 
وی افزود: توجه به آزادی قدس شریف و آزادی فلسطین مهم‌ترین شاخص امت اسلامی در جهان اسلام است. عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی برای هر دولت و هر مسئول و هر جایگاهی شاخص قهقرایی است. این نشست اگرچه هر سال تکرار می‌شود اما هر سال یک پیام و یک سخن دارد.
 
رییس جمهور به حرکت‌های تکفیری‌ که در پاکستان و افغانستان صورت گرفته اشاره کرد و گفت: مسائلی اتفاق افتاده، آنچه از حرکت‌های تکفیری و جنایت‌هایی که در مساجد و مراکز مذهبی انجام می‌شود، در پاکستان مردم را به قتل می‌رسانند و در افغانستان و کشورهای اسلامی دست‌نشانده‌های رژیم صهیونیستی کارهای تکفیری می‌کنند. اولین دستاورد این نشست ادراک مشترک بین دغدغه‌مندان است. این ادراک بر تقریب است. این ادراک، بر نفرت از تکفیر است. این نگاهی مشترک است که در همین نشست‌ها به وجود آمده.
 
رئیسی بیان کرد: این است که راه در مقابل دشمن تسلیم و سازش نیست بلکه ایستادگی و مقاومت است. گزینه تسلیم و سازش از روی میز برداشته شده است. دیگر سخن هیچ دغدغه‌مندی در مورد فلسطین و لبنان، سخن از تسلیم نیست. دشمن در همه عرصه‌ها بسیار تلاش کرد. به تعبیر رهبر انقلاب، دشمن خواست و نتوانست؛ ما خواستیم و توانستیم.
 
وی با اشاره به اینکه راه مقابله با جنگ ترکیبی وحدت و انسجام است گفت: مسلمانان جهان اسلام در نظم ناعادلانه و به هم خورده فعلی باید جای خود را پیدا کنند. نظمی که بر پایه عدالت است. جایگاه جهان اسلام در این نظم، جایگاه بسیار حساسی است. امروز به برکت خون شهیدان خودنمایی تاریخی در جهان اسلام پیدا شده است و همواره همگان معتقد به امنیت و صلح و آسایش و رفاه امت اسلامی هستند. تلاش در جهت یافتن پیشرفت در همه سطوح این وحدت و انسجام، خیلی می‌تواند اثربخش باشد.
 
رئیسی گفت: جهان اسلام هم اهرم‌های اقتصادی دارد و هم سابقه تاریخی دارد و همه آماده است برای ایفای نقش جهانی. کشورهای مسلمان توجه خوبی به دیپلماسی فرهنگی، سیاسی و ارتباطات در همه حوزه‌ها دارند. جمع حاضر در دیپماسی فرهنگی بسیار می‌توانند اثرگذار باشند. امروز در این اجتماع که از همه کشورهای دور یکدیگر جمع شده‌اند، قرار است با همفکری و همگرایی یک هدف مشترک برای انسجام و وحدت امت اسلامی ایجاد شود. این حرکت، حرکتی است که می‌تواند راه سعادت را برای امت اسلامی روز به روز هموارتر کند.  

در این مراسم از 15 کتاب تقریبی با حضور رئیس جمهوری رونمایی شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها