جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۸
زن ایرانی الگوی جدیدی را به جهان معرفی کرده است

خراسان‌رضوی- معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: زن ایرانی با داشتن نگاه وسیع، گفتار و نوشتار تبیین‌گر و با وجود مسئولیت‌های مختلف در خانواده و جامعه توانسته الگوی جدیدی را به جهان معرفی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مشهد، انسیه خزعلی ظهر جمعه در آئین رونمایی از کتاب «امسال قبول می‌شویم؛ برگرفته از زندگی عفت نجیب ضیاء» در سالن اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مشهد افزود: زن ایرانی با داشتن نگاه وسیع، گفتار و نوشتار تبیین‌گر و با وجود مسئولیتهای مختلف در خانواده و جامعه توانسته الگوی جدیدی را به جهان معرفی کند و نقشی موثر و تاریخ سازی در اجتماع ایفا نماید. 

وی افزود: فرزام‌نیا نویسنده کتاب «امسال قبول می‌شویم» با قلم زیبای خود بخشی از خاطرات تاریخ انقلاب را که به واقع مظلوم‌ترین بخش تاریخ است، به ترسیم کشیده است. تاریخ ایران شهدای بسیاری را در راه انقلاب، دفاع مقدس، فناوری و هسته‌ای، امنیت، مدافع حرم و هویت تقدیم کرده است. اما امروز در جنگ هویتی هستیم که دشمن همواره در آن مسیر حرکت می‌کند. معتقدم که مظلومترین شهدا، شهدای انقلاب هستند، چرا که خانواده‌ها نمی‌توانستند آنچنان که باید عزاداری کرده و آئین بزرگداشتی را برای آنان برگزار کنند.

خزعلی تصریح کرد: فرزام‌نیا در این اثر اخلاص و همیت این شهیدان را به تصویر کشیده و حفظ کرده است. این مظلومیت این مسئله را اثبات می‌کند که شهیدان و خانواده‌های معزز ایشان ثروتها، داشته‌ها و گنجینه‌های ما هستند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به زن الگوی نسل سوم، تصریح کرد: خانواده شهدا با مقاومت، ایستادگی و تحمل، شهادتی مستمر و ایثاری پایدار را به ترسیم می‌کشند. به عبارت دیگر خانواده شهدا و ایثارگران، انقلاب را حفظ کرده و آن را پایدار و ماندگار نگه داشتند.

انسیه خزعلی با اشاره به شروع رویداد خانواده، گفت: در این مسیر ۹ کارگروه تشکیل شده تا بخشی از خلاء‌ها و نقصهای موجود فرهنگی را در راستای تکمیل فرهنگ تمدنی و اصیل ایرانی اسلامی را برطرف کرده و راه نفوذ دشمن بسته شود. امیدوارم همه مردم و به ویژه‌ها کتابخانه‌های عمومی در این حرکت و رویداد مشارکتی عظیم و گسترده داشته باشند.

در ادامه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت آغاز هفته وحدت، ضمن معرفی کتاب «امسال قبول می‌شویم»، افزود: در این کتاب به خاطرات شفاهی مردم از دوران انقلاب و دفاع مقدس توجه شده است. امیدوارم خروجی این برنامه باعث شود نسلهای پس از انقلاب به دستاوردها و خروجی انقلاب اسلامی افتخار کنند؛ چرا که آنچه امروز به عنوان انقلاب می‌شناسیم، محصول تفکر و رهنمودهای امام راحل(ره) است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، این اقدامات را بدون شک بستری برای زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدی(عج) عنوان کرد.

در پایان آزاده فرزام‌نیا، نویسنده کتاب «امسال قبول می‌شویم» نیز گفت: نجیب ضیاء مادر یکی از شهدای انقلاب ۵۷ است. ۹ دی ۵۷ یکی از بزرگترین راهپیمائی‌ها در مشهد به مقصد استانداری بود. هنگامیکه رژیم پهلوی با تانک به سوی مقر خانم‌های شرکت‌کننده در این راهپیمائی حرکت می‌کند؛ ۵ دختر نوجوان و جوان با نامهای بتول چراغچی، مبینا سادات‌پور، فاطمه امیری بیرجندی، الهه زینال‌پور و مهری زارع شهید می‌شوند. نجیب ضیاء نیز آن روز به اتفاق دو دختر خود الهه و مریم در این راهپیمائی شرکت می‌کند و در این حمله بود که الهه پس از  ۳ روز شهید و مریم نیز جانباز می‌شود.

وی با بیان اینکه زندگی نجیب ضیاء نقطه عطفهای فراوانی دارد، افزود: اما ۹ دی ۵۷ نقطه اوج زندگی ایشان است. صحنه پرشکوه، حماسه‌ای و مادرانه این ماجرا، هنگام تدفین الهه و صبوری نجیب ضیاء است.

فرزام‌نیا در خصوص علت نامگذاری این کتاب، اظهار کرد: مادر الهه و مریم دستنوشته‌های دختران خود را تا به امروز نگاه داشته و من برگی از دستنوشته‌های مریم را دیدم که بر روی آن و با حروف جدا از یکدیگر نوشته بود: «امسال قبول می‌شویم».

وی تصریح کرد: نجیب ضیاء نماینده طبقه‌ قشری از مردم ایران است که معجزه انقلاب و نفس قدسی امام راحل(ره) را تجربه کرده است. ایشان امروز و همچنان بر این باور هستند که دوباره در آن راهپیمائی شرکت می‌کنند.

کتاب «امسال قبول می‌شویم؛برگرفته از زندگی عفت نجیب ضیاء» مصاحبه و تحقیق آزاده فرزام نیا و مرضیه ذاکری توسط انتشارات راه یار تهران در سال ۱۴۰۱ در ۳۰۳ صفحه به چاپ رسید.

در پایان این مراسم آئین رونمایی از پوستر برنامه و کتاب نیز انجام شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها