سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
شرقی‌ها طبق آمارِ غربی‌ها کتابخوان‌ترند/ باید بین مدارس و موضوع خواندن ارتباط برقرار کنیم

اصفهان- دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کل کشور گفت: در ذهن ما اینطور شکل گرفته که غربی‌ها کتابخوان‌تر هستند، در صورتی که طبق آمارِ غربی‌ها، شرقی‌ها کتابخوان‌تر هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، مهدی رمضانی با حضور در برنامه «صبحونه» در شبکه اصفهان، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس به معرفی سه کتاب «خانم ماه» اثر ساجده تقی‌زاده از انتشارات به‌نشر که روایت همسر شهید شیرعلی نیاست، «در کمین گل سرخ» از محسن مومنی شریف درباره شهید صیاد شیرازی و نیز کتاب خاطرات شهید صیاد شیرازی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی که با شهادت ایشان ناقص ماند، پرداخت.
 
او در ادامه به سراغ موضوع سرانه مطالعه در کشور رفت و بیان کرد: موضوع سرانه مطالعه موضوع پیچیده‌ای است. ما در نهاد کتابخانه‌ها با همکاری دانشگاه تهران مشغول انجام کاری علمی درباره سرانه خواندن بین ایرانی‌ها هستیم که برای آینده این موضوع کمک‌کننده است.
 
رمضانی ضمن بیان اینکه آمار سرانه مطالعه در کشور بحث دقیقی نیست، گفت: آخرین آمار اعلام‌شده 33 دقیقه در روز است. نکته دیگر بحث گردش مالی و تعداد عناوین منتشرشده است. در سال گذشته 110 عنوان کتاب منتشرشده در کشور داشتیم که اگر کتب درسی و ادعیه و کتب تجدید چاپ را از این مجموعه کنار بگذاریم، عدد قابل توجهی منتشر شده و نتیجه‌اش یک گردش مالی بزرگ است. این یعنی کتاب‌های منتشرشده به فروش رسیده و خوانده شده است. هرچند ما معتقدیم کتب درسی و ادعیه را هم باید جزو این آمار حساب کرد.

امانت 200 هزار کتاب در ماه
 
او با اشاره به آمار امانت کتاب در کتابخانه‌های کشور افزود: بر اساس آمار سامانه کتابخانه‌های عمومی کشور، چیزی حدود 200 هزار امانت کتاب در ماه داریم. اگر اعداد احصاشده درباره سرانه مطالعه را ضرب در میانگین تعداد کتاب‌های به امانت برده‌شده کنیم، عدد قابل قبولی نسبت به کشورهای دیگر به دست می‌آید.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با توضیح این نکته که در ذهن ما اینطور شکل گرفته که غربی‌ها کتابخوان‌ترند، در صورتی که طبق آمارِ غربی‌ها، شرقی‌ها کتابخوان‌ترند، اضافه کرد: ما از مطالعه صرفا کتاب به سمت مواد خواندنی حرکت کرده‌ایم که در آن حالت، دیگر فقط مسئله کتاب را نداریم.

سند ملی ترویج خواندن در حال تنظیم است

رمضانی ادامه داد: یک سند در شورای فرهنگ عمومی با عنوان «سند ملی خواندن» در حال تنظیم است که به شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رفت تا در آن مسئله خواندن در کشور را پیگیری کنیم.
 
او با اشاره به بازگشایی مدارس اظهار کرد: اگر بخواهیم مسئله خواندن را در کشور حل کنیم، باید بین مدارس و موضوع خواندن ارتباط برقرار کنیم.
 
مهدی رمضانی به سراغ مبحث کتب کودک و نوجوان هم رفت و بیان کرد: حجم تولیدات در حوزه کودک زیاد بوده و یکی از پرتولیدترین رده‌های کتاب است؛ اما در حوزه کتب نوجوان دچار ضعف و فقر هستیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سیاست‌گذار این حوزه و ما در نهاد کتابخانه‌ها به عنوان یک مصرف‌کننده بزرگ، به دنبال اصلاح این مسئله و افزایش حجم تولیدات هستیم. ناشران و نویسندگان نیز باید همت کنند.
 
رمضانی عنوان کرد: اگر بخواهیم مسئله مطالعه در کشور پیش برود، چاره‌ای نداریم جز پرداختن به حوزه کودک و نوجوان و کتابخوان کردن فرزندانمان که اتصال مدارس با کتاب این موضوع را شکل می‌دهد. با این حال وقتی فرزندان در دستان والدین برای تربیت هستند، بیشتر و راحت‌تر می‌شود آنها را کتابخوان کرد تا وقتی که در مدرسه و فرایند تحصیل هستند؛ چون فرایند تحصیلی ما بچه‌ها را به سمت مطالعه آزاد سوق نمی‌دهد.
 
او در خصوص مطالعه آزاد توضیح داد: مطالعه آزاد یعنی کودک و نوجوان در کنار مطالعه درسی‌اش به این نقطه برسد که برای تکمیل اطلاعاتش نیازمند مراجعه به کتاب‌های غیردرسی باشد و در مدرسه بیاموزد که چطور باید کتاب بخواند و مجموعه مطالعاتی انتخاب کند و به محتوای خوب برسد. این یکی از اولویت‌های ماست.

شبکه کتابخانه‌ای گسترده‌ در کشور
 
او با اشاره به جایگاه خوب ایران در منطقه بیان کرد: شکر خدا ما شبکه کتابخانه‌ای گسترده‌ای در کشور داریم که به برکت انقلاب اسلامی در منطقه اولین کشور و در آسیا جزو چند کشور اول و در دنیا جزو بیست کشور اولیم. البته تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم. ما 2700 کتابخانه عمومی و هزار کتابخانه مشارکتی و خصوصی داریم. امیدواریم به روزی برسیم که کتاب مسئله ما بشود و آن روز نقطه مطلوب است.
 
او در پایان رده‌های پرمخاطب را به این صورت معرفی کرد: در بحث امانت کتاب، پرمخاطب‌ترین رده‌ها، رده کودک و نوجوان و ادبیات و روانشناسی و شعر و داستان است که در فروش کتاب نیز همین گونه است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها