شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۴
بازدید مدیر‌کل دفتر چاپ از 11 چاپخانه به‌مناسبت 11 شهریور

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در 11 چاپخانه در جنوب تهران، در جریان روند فعالیت‌ و چالش‌های دست‌اندرکاران آن‌ها قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌مناسبت 11 شهریور‌ماه روز ملی صنعت چاپ، علی‌اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه رضا بشردوست، معاون دفتر چاپ و نشر و محسن شمس، رئیس دبیرخانه دائمی جشنواره چاپ از ۱۱ چاپخانه بخش جنوبی تهران بازدید کرد.
 
در جریان این برنامه از 4 چاپخانه در قرچک و هفت چاپخانه در ورامین بازدید شد و مدیرکل دفتر چاپ از نزدیک در جریان مشکلات، دغدغه‌ها، آسیب‌ها و چالش‌های پیش روی فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی قرار گرفت.
 
این دیدار ساعت 9 صبح و از چاپخانه دیجیتال «خاتم» در شهر قرچک آغاز شد، چاپخانه‌ای که از سال 1385 فعالیت خود را با عنوان شرکت تعاونی چاپ و نشر خاتم ورامین آغاز کرده است. این چاپخانه، خانوادگی اداره می‌شود و بخش عمده فعالیت‌هایش در حوزه چاپ دیجیتال، بنر و آگهی‌های تبلیغاتی است.
 
سید‌محمود زمانی، مدیر این مجموعه با بیان اینکه بخش عمده ماشین‌های این چاپخانه از آلمان تهیه شده است، گفت: یکی از خواسته‌ها، این است که به شهرک صنعتی برویم، زیرا کسب و کار در این مکان خیلی بهتر و مناسب‌تر است، می‌توانیم با تمرکز بر نیاز‌های منطقه، فعالیت‌های خود را در این شهرک توسعه دهیم.
 
وی در سخنانی با گلایه‌ از انجام کارهای خلاف برخی چاپخانه‌ها، افزود: امیدوارم به زودی ساز و کاری پیش‌بینی شود که چاپخانه‌ها نتوانند کار خلاف انجام دهند، زیرا این موضوع تاثیر بسیار بدی بر کسب و کار می‌گذارد.
 
در این دیدار، ابراهیمی از تشکیل کارگروه بازرسی در اداره چاپ و نشر خبر داد و گفت که بازرسان این کارگروه‌، مستمر بر فعالیت چاپخانه‌ها نظارت خواهند داشت.
 
                              

دومین ایستگاه دید و بازدید روز صنعت چاپ، چاپخانه «الهام» بود؛ نخستین چاپخانه شهر قرچک که عباس منتظری مدیریت آن را به عهده دارد. این چاپخانه از سال 1357 تاسیس شده و در حوزه چاپ افست فعال است. منتظری در این دیدار کوتاه به مسئله چاپخانه‌های بدون جواز اشاره کرد و گفت: بسیاری از این چاپخانه‌ها برای ایجاد رقابت و کار بیشتر قیمت‌شکنی و با این کار رقابت منفی ایجاد می‌کنند و تعادل بازار را بهم می‌ریزند.
 
وی همچنین به نبود اتحادیه و تشکل صنفی استانی و شهری اشاره کرد و یادآور شد: زیرمجموعه اتحادیه عکاسان هستیم؛ درحالی که به‌طور عملی آن‌ها باید زیرمجموعه اتحادیه باشند، اما متاسفانه مجبور به پذیرش این مسئله شده‌ایم.
 
مجتمع چاپ و صحافی «چاپی نو» در شهرک صنعتی قرچک سومین ایستگاه مدیرکل دفتر چاپ و نشر و هیات همراه بود، واحد صحافی به مدیریت علیرضا فرهمند از سال 1400 فعالیت خود را آغاز کرده و چاپخانه نیز از اواخر فصل بهار 1402 فعال شده است و اکنون حدود 22 نفر در آن مشغول کار هستند.
 
بخش عمده فعالیت‌های این مجموعه، چاپ و صحافی کتاب‌های درسی، کمک آموزشی، کنکور، روان‌شناسی و عمومی است. بهره‌مندی از دستگاه‌های چاپ و صحافی مدرن و تلاش برای ارتقای سطح دانش و تکنیک‌های کاری ازجمله مزایای این مجموعه بود.
 
مقصد چهارم این دید و بازدید که با بوی مرکب و کاغذ آمیخته بود، چاپ «سوگند» در قرچک بود که از سال 1401 فعالیت خود را آغاز کرده است، علی سرلک، مدیریت این مجموعه را به عهده دارد و پنج نفر کارگر در آن مشغول کار هستند.
 
سرلک در این دیدار با اشاره به قطعی برق بدون اطلاع قبلی، گفت: این مساله چالش‌‌های زیادی ایجاد کرده است، اگر از قبل اعلام کنند که قرار است برق قطع شود دستگاه‌ها را روشن نمی‌کنیم، متاسفانه چند روز قبل، برق موقع کار دستگاه قطع شد و برد دستگاه سوخت و کارها نیمه‌تمام باقی ماند، اگر اطلاع‌رسانی شود خیلی بهتر است.
 
                          

چاپخانه «سی‌نور گرافیک» در شهرک صنعتی شهدای خیرآباد ورامین به مدیریت اسماعیل دین‌محمدی، پنجمین ایستگاه مدیرکل دفتر چاپ و نشر و هیات همراه بود که به علت قطعی برق، دستگاه‌ها کار نمی‌کردند. این چاپخانه‌دار نیز با اشاره به مشکل قطعی برق، گفت: شنبه‌ها و چهارشنبه از ساعت 11 صبح تا 11 شب برق نداریم و عملا دو روز در هفته تعطیل هستیم، این مساله بر روند کاری چاپخانه تاثیر زیادی داشته و امیدواریم با عبور از موج گرما این مشکل زودتر حل شود.
 
این فعال حوزه چاپ که در زمینه نصب دستگاه‌های چاپ نیز فعال است، در ادامه به طرح مشکلات خود در زمینه تامین مواد اولیه پرداخت و افزود: تمرکز خود را بر چاپ گونی‌های برنج گذاشته‌ایم و برای تامین پارچه مشکل داریم، مدتی از کاغذ سنگی استفاده می‌کردیم اما مناسب کار ما نبود و به دستگا‌ه‌ها صدمه می‌زد.
 
ششمین ایستگاه این بازدید که به بهانه 11 شهریور روز صنعت چاپ انجام شد، چاپخانه «روناک ری ورامین» به مدیریت علیرضا احمدخان کردبچه در شهرک صنعتی شهدای خیرآباد ورامین بود. این مجموعه فعالیت خود را در بخش‌های بسته‌بندی قوطی‌های فلزی مختلف و چاپ روی فلز در کنار سایر خدمات وابسته انجام می‌دهد.
 
این مجموعه از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده و در حال توسعه فعالیت‌های خود با ایجاد یک سوله 2 هزار متری در جنب مجموعه فعلی است، همچنین با تهیه و تامین مواد اولیه مناسب و دستگاه‌های جدید کار خود را توسعه داده است.
 
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مجتمع «همیار غروب پارس» رفت، مجموعه‌ای که از سال 1400 به مدیریت محمد فهیمی فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجتمع در چهار بخش چاپخانه، جعبه‌سازی، مقواسازی و لمینت فعال است و 25 نفر کارگر در بخش‌های مختلف آن مشغول کار هستند.
 
این مجموعه که ایستگاه هفتم این بازدید بود، طی سال‌های اخیر فعالیت‌های خود را توسعه داده و به زودی میزبان دو دستگاه چاپ افست آلمانی برای گسترش فعالیت‌های کاری و حرفه‌ایش به مجتمع اضافه می‌کند.
 
                             

در ایستگاه هشتم، چاپخانه «بیژن» به مدیریت بیژن اسلامی با 28 سال سابقه فعالیت در صنعت چاپ میزبان مدیران و فعالان صنعت چاپ بود، این چاپخانه بیشتر در حوزه چاپ سربرگ، بروشور و کارت با دستگاه ملخی فعال بود که بازدیدکنندگان از نزدیک با روند فعالیت وی آشنا شدند و پای صحبت‌ها و درد و دل‌های اسلامی نشستند.
 
ابراهیمی در نهمین مقصد خود به چاپخانه «رنگارنگ» به مدیریت رضا امینی رفت، این مجموعه از سال 1391 فعال است و در حوزه چاپ افست، بنر، آگهی، کارت و ... فعالیت دارد. امینی که نسل اول چاپ به شمار می‌آید، در این دیدار به معرفی کارها، دستگاه‌ها و اقدامات خود طی سال‌های اخیر پرداخت.
 
حسن قاسمی، مدیر چاپ افست «قاسمی» در ایستگاه دهم در انتظار علی‌اکبر ابراهیمی و هیات همراه بود، او که مجموعه خود را از سال 1380 آغاز کرده است در زمینه چاپ فاکتور، چاپ کارت و دفترچه فعالیت دارد. او کم‌کاری در سال‌های اخیر را یکی از دغدغه‌های چاپخانه‌داران عنوان کرد و گفت: طی این سال‌ها به دلیل کم‌کاری ضرر و زیان زیادی کردیم و مجبور به فروش بعضی از دستگا‌ه‌ها شدیم، امیدوارم بار دیگر رونق در این صنعت حاکم شود.
 
و ایستگاه یازدهم از آن چاپخانه «نقشینه» در ورامین بود، مجموعه‌ای که بیش از 20 سال از فعالیت آن می‌گذرد و غلامحسین نعیمی، مدیریت آن را بر عهده دارد، این مجموعه نیز در طول دو دهه فعالیت در حوزه چاپ افست تلاش کرده است اقدامات موثری در تولید و چاپ آثار چاپی انجام دهد، اما به دلیل برخی مشکلات مجبور به فروش بعضی از دستگاه‌‌ها شده، اما همچنان با عشق به کسب و کار خود ادامه می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها