یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
«از هفت‌سنگ تا کال‌آف»؛ اثری برای درک بهتر والدین از دنیای بازی‌های رایانه‌ای

اصفهان- نشر مهرستان به زودی «از هفت‌سنگ تا کال‌آف؛ توجهات والدینی به فرزندان عصر بازی‌های رایانه‌ای» را با رویکردی تربیتی و کاربردی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای و سواد رسانه منتشر می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، نشر مهرستان کتاب «از هفت سنگ تا کال آف» نوشته مرتضی جمشیدی را به زودی روانه بازار نشر می‌کند.

همانطور که از عنوان فرعی کتاب یعنی توجهات والدینی به فرزندان عصر بازی‌های رایانه‌ای، مشخص است، این اثر در حوزه تقویت و بهبود سواد رسانه نگاشته شده است.

در بخشی از مقدمه اثر آمده است: «کنترل فضای مجازی، کنترل میزان استفادۀ از شبکه‌های اجتماعی و کنترل بازی‌کردن بچه‌ها، همه صورت‏‌مسئلۀ والدینی است که دل‌نگران هستند. آن‌ها دل‌نگران فرزندانی هستند که زمان زیادی را پای بازی‌هایی می‌نشینند که از نظر آن‌ها فقط بازی است و هیچ ارزش دیگری ندارد. والدین نگران‌اند بازی‌های رایانه‌ای در مسیر رشد صحیح فرزندانشان خلل ایجاد کند. آن‌ها هراس دارند محتوای نامطلوب بازی‌ها تربیت و گرایش‌های فرزندانشان را به بیراهه ببرد. والدین نگران‌اند فرزندانشان زندگی را سَرسری گرفته و به‏مانند بازی با آن مواجه شوند و در آینده نتوانند در مقابل مشکلات آن ایستادگی کنند. همچنین، آن‌ها نگران‌اند از اینکه بچه‌ها وقت زیادی را به بازی‌های رایانه‌ای اختصاص می‌دهند و می‌ترسند فرزندانشان دچار اُفت تحصیلی شوند.

در مقابل، فرزندان آن‌ها، یعنی همان نسل جدید، رویکردی کاملاً متفاوت به بازی‌های رایانه‌ای دارند. هرچند بخشی از آن‌ها بازی را فقط ابزار سرگرمی می‌دانند، برخی دیگر، به بازی‌های رایانه‌ای به‏ عنوان مجوزی برای ورود به جمع هم‌سالان نگاه می‌کنند. بخشی دیگر نیز به‏ عنوان آیندۀ شغلی به بازی‌های رایانه‌ای نگاه می‌کنند. پدیدۀ ورزش‌های الکترونیک و گیم‌استریم و تولید محتوای بازی و حتی بازی‌سازی، جزء علایق شغلی نسل جدید است. با این توصیفات به نظر می‌رسد شکاف دیجیتال میان والد و فرزند، در سرزمین بازی‌های دیجیتال، به‏‏ مراتب، عمیق‌تر از سایر بخش‌های فضای مجازی است.»


نویسنده در این اثر کوشیده والدین را به دنیای فرزندان نزدیک‌تر کند تا از این رهگذر، بخشی از مشکلات میان والد و فرزند در حوزه بازی‌های رایانه‌ای در مسیر صحیح حل شدن به صورت کاربردی قرار بگیرد.

مرتضی جمشیدی، نویسنده این کتاب، در حوزه بازی‌های رایانه‌ای بی‌تجربه نبوده و سوابقی همچون فعالیت در مرکز تحقیقات بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، میز بازی کلینیک سواد فضای مجازی سراج، سردبیری مجلۀ بازی‌بان، مشاور بخش بازی زیست‏بوم درسا، داوری بخش بازی جشنوارۀ فرهنگی‌هنری فردا، دبیری کلاس سواد دیجیتال در مدرسه، برگزارکنندۀ کارگاه‌های آموزشی متعدد سواد بازی در سراسر کشور و... را در کارنامه حرفه‌ای‌اش دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها