شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۴
سلسله درس‌گفتارهای زیبایی‌شناسی زبان فارسی یوسفعلی میرشکاک در حوزه هنری

فصل اول سلسله درس‌گفتارهای زیبایی‌شناسی زبان فارسی، عصر سه‌شنبه‌های هر هفته به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری و با ارائه یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یوسفعلی میرشکاک با اشاره به اینکه زبان فارسی قرن‌هاست که قواعد کهن خود را ازدست داده و دگردیسی پیدا کرده است، عنوان کرد: دراین دگردیسی با قاعده‌مندترین زبان‌ها یعنی عربی درآمیخته و از گویش‌های گوناگون ترکی (غز، سلجوق، مغولی، تاتاری و...) متأثر شده و طی 1400 سال، همتافتی پدید آورده که از قیاس گریزان است و قاعده اصلی آن هماهنگی موسیقائی و زیبایی بیان در مفردات و ترکیبات است.

این شاعر و پژوهشگر ادامه داد: برای شناخت این زبان‌، که در معرض تصرف لهجه پایتخت قرار دارد، راهی جز بازگشت به گذشته و مرورآثار شاعران به عنوان نگهبانان اصلی زبان از رودکی تا روزگار درافتادن به ورطه تجدد نیست.

میرشکاک درپایان به آنچه که در این درس‌گفتارها ارائه خواهد شد، پرداخت و گفت: با مرور آثار شاعران خرد و کلان به ظرفیت‌ها و ظرافت‌های زبان فارسی راه خواهیم برد و از آنان صور گوناگونان حکمت کیانی یعنی دل‌ آگاهی، مرگ آگاهی و ترس آگاهی را فراخواهیم گرفت.

درس‌گفتارهای زیبایی‌شناسی زبان فارسی، سه‌شنبه‌های هرهفته ساعت 17 به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری و با ارائه یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر، در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار می‌شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها