یکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۹
روایتی از کتابخوانی در هیئت/ کافه کتاب انصارالمهدی شهرکرد پاتوقی برای اهالی کتاب

چهارمحال و بختیاری - هیئت انصارالمهدی(عج) شهرکرد علاوه بر فعالیت‌های همیشگی‌اش، فضایی برای مطالعه هم فراهم کرده است تا جوانان و نوجوانان، در کافه کتاب هیئت با کتاب نیز آشنا شوند.

سرویس استان‌های خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): هیئت انصارالمهدی شهرکرد هیئت شاخص نوجوانان مهرواره  کشوریِ هوای نو در سال‌های گذشته است. این هیئت برای ارتقای  همزمان شور و شعور حسینی در ماه‌های محرم و صفر فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهد.

راه‌اندازی غرفه کتاب یکی از این فعالیت‌هاست که بازخورد زیادی داشته است. به همین سبب با شاهرخ امیدی از اعضای با سابقه هیئت دانش آموزی انصار المهدی شهرکرد و مسئول غرفه کتاب گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

-ملاک شما در انتخاب کتاب‌ها چیست و چه تمهیدی برای جذب مخاطبان‌تان به‌کار بردید؟

معمولا کتاب‌های مطرح و شاخص انتخاب می‌شوند و بخاطر فضای مذهبی هیئت بیشتر از کتاب‌های مذهبی و مخصوص نوجوانان انتخاب می‌شوند. عمده کتاب های ما از بزرگان مذهبی هستند. همچنین  کتاب‌هایی با موضوع زندگی شهدا، رمان‌های نوجوانانه امروزی که به درد نوجوان ایرانی بخورد در نظر گرفته شده است.

سعی کردیم برای همراه کردن نوجوان‌ها روی قیمت کتاب‌ها تخفیف در نظر بگیریم چون هدف‌مان به هیچ وجه سود نیست به همین خاطر ما با کمک خیرین و دوستان‌مان تخفیف های 30 درصدی روی کتاب‌ها اعمال می کنیم تا در حد امکان به خرید کمک توسط مخاطب کمک کنیم.

- استقبال از کافه کتاب را چگونه می بینید؟ آیا قشر خاصی مخاطب شما هستند یا همه هیئتی‌ها به غرفه  کتاب سر می زنند؟

استقبال از کافه کتاب هم شکر خدا خیلی خوب بوده است، و فقط قصدمان معرفی کتاب‌هاست تا همه در این فضا قرار بگیرند، با کتاب آشنا بشوند و کم کم جزو کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای شوند. بیشتر نسل نوجوان هدف ماست. بچه‌ها اینجا می توانند کتاب را تورق کنند، روی صندلی و میز مخصوص مطالعه که گذاشته‌ایم بنشینند و هر قدر دلشان خواست کتاب را مطالعه کنند، حرف بزنند از ما کمک بگیرند و فضای کتاب را تجربه کنند.طبق تجربه‌ای که به دست آوردیم بعد از معرفی توسط دوستان ما و خواندن چند خط از کتاب اتفاقات خوبی می‌افتد و اکثر بچه‌ها جذب کتاب می‌شوند و ارتباط خوبی می‌گیرند.

- شیوه کار کافه کتاب هیئت چگونه است؟ آیا فقط به فروش فکر می کنید یا هدف اصلی مطالعه در مکان و آشنا شدن همه با کتاب‌هاست؟

در واقع ما بیشتر هدف مان نمایشگاهی است، یعنی آشنا کردن بچه‌ها با کتاب به همین خاطر دوستانی که در غرفه حضور دائم دارند خودشان کتاب‌خوان هستند و همه کتاب‌ها را به خوبی می‌شناسند و برای هرکس علاقه مند باشد معرفی می‌کنند و توضیح می‌دهند.

ما روی این کتاب‌ها فعالیت تبلیغی انجام می‌دهیم تا بتوانیم نوجوان‌ها را با آنها آشنا کنیم، برای این کار هر شب ما یکی از کتاب‌ها را در هیئت معرفی می‌کنیم و سعی می‌شود یک قسمت از آن هم جمع‌خوانی شود تا اگر کسی اهل کتاب خواندن نیست حداقل گوشه‌ای از آن را بشنود.

- وجه تمایز غرفه کتاب با چندین غرفه فرهنگی و تشکیلاتی دیگر هم در محوطه هیئت وجود دارد چیست؟

اگر دقت کرده باشید هیئت ما به خاطر دانش‌آموزی بودن با بقیه هیئت‌ها تفاوت هایی دارد مثلا ما سعی کردیم غرفه‌های امروزی و اضافه بر فضای همیشگی هیئت‌های سنتی داشته باشیم که یکی از آنها غرفه کتاب است که در بین اعضا و مسئولین بسیاراهمیت دارد. به همین خاطر از چند سال قبل این غرفه کتاب که اسمش را کافه کتاب انصارالهمدی گذاشته‌ایم.

ما سعی کردیم غرفه شیک و امروزی باشد یعنی دقیقا حالت کافه داشته باشد چون نوجوان امروزی به راحتی جذب نمی شود و ما تمام تلاش مان برای چیدمان و طراحی غرفه بوده است که خوشبختانه بازخوردها نشان‌دهنده موفقیت آمیز بودن این تلاش‌هاست و انشالا در سال‌های بعد با همین شیوه بتوانیم به بالا بردن فرهنگ مطالعه در کشور و بخصوص بچه‌های هیئتی کمک کنیم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها