یکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸
فراخوان خانواده صادق تبریزی برای نشر کتاب پژوهشی این هنرمند

نماینده خانواده زنده‌یاد صادق تبریزی جهت نشر کتاب پژوهشی این هنرمندِ فقید فراخوان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مهرداد فلاح نقاش و نماینده هنری خانواده تبریزی از تمامی مجموعه‌داران و گالری‌داران درخواست کرد در صورت در اختیار داشتن اثر یا آثاری از صادق تبریزی، تصویر آن اثر یا آثار را جهت نشر در کتاب، به ایمیل ایشان به نشانی Mehrdadfallah۷@yahoo.com یا به صفحه مجازی ایشان در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنند و در صورت نیاز با شماره تلفن ۰۹۱۹۹۹۱۷۹۵۴ تماس بگیرند.
 
فلاح در توضیح این فراخوان افزود: «با توجه به اینکه شش سال از درگذشت استاد تبریزی می‌گذرد، جای خالی کتاب پژوهشی در غیاب ایشان احساس می‌شد؛ از همین رو تصمیم به گردآوری این کتاب گرفتیم. درحال‌حاضر تنها مرجع موجود درباره ایشان، کتاب هنری یا آرتیست بوک ایشان است که تک ادیشن بوده و دسترسی به آن برای عموم فراهم نیست. یکی دیگر از دغدغه‌های ما از گردآوری این کتاب پژوهشی آن بود که در راستای سامان‌بخشی به آثار هنرمند حرکت کنیم. لذا از تمامی گالری‌داران و مجموعه‌دارانی که اثر یا آثاری از ایشان در اختیار دارند تقاضا می‌کنیم در صورت تمایل، تصویر آن اثر را برای ما ارسال کنند تا در این کتاب پژوهشی به چاپ برسانیم.»
 
این هنرمند نقاش درباره ویژگی‌های این کتاب پژوهشی ادامه داد: «کتاب، دربرگیرنده تمام دوره‌های کاری هنرمند است و همچنین تمام نقدها و نظرهایی که از سال ۱۳۳۸ به بعد از سوی منتقدان و صاحب‌نظران درباره ایشان نوشته شده است و همین‌طور تمامی سخنان و گفته‌های افراد شاخص درباره ایشان در این کتاب گردآوری خواهد شد. ویژگی مهم این کتاب آن است که در دسترس عموم علاقه‌مندان هنر خصوصاً دانشجویان و جوانان و نیز مجموعه‌داران و خریداران قرار خواهد گرفت.»
 
فلاح ابراز امیدواری کرد با چاپ این کتابِ پژوهشی، دوست‌داران استاد تبریزی با آثار و نقدهایی که در ارتباط با ایشان در زمان زندگی هنری این هنرمند نوشته و منتشر شده و تاکنون پراکنده بود ‌وجمع‌آوری‌نشده، بیشتر آشنا شوند و از این رهگذر خدمت کوچکی به فرهنگ و هنر این سرزمین صورت بگیرد.
 
این هنرمند نقاش در پایان به نمایندگی از خانواده تبریزی از تمامی گالری‌داران، مجوعه‌داران و دوستانی که در امر اصالت آثار زنده‌یاد تبریزی با این خانواده همکاری داشته‌اند، قدردانی کرد.
 
زنده‌یاد صادق تبریزی پایه‌گذار نقاشی‌خط در ایران و از پیشگامان مکتب «سقاخانه» پاییز سال ۹۶ در سن ۷۹سالگی در لندن درگذشت. نصرالله ‌افجه‌ای در گفت‌وگویی اعلام کرده است صادق تبریزی نخستین کسی است که هنر نقاشی‌خط را به‌‌شکل امروزی و معاصرش ابداع کرد و برای جامعه به‌ نمایش گذاشت و در بروز و ظهور آن نقشی مهم ایفا کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها