دوشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۵
کتاب «زیبایی‌شناسی کنش اجرایی» روی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها

کتاب «زیبایی‌شناسی کنش اجرایی» نوشته‌ی اریکا فیشر لیشته با برگردان فارسی افسانه کمالی توسط نشر نیماژ منتشر شد. 

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در این کتاب اریکا فیشر لیشته ظهور اجرا را به‌مثابه یک «رخداد هنری» دنبال می‌کند. او با قراردادن هنر اجرا در موقعیتی برابر با ابژه‌ هنری سنتی و مرسوم، زیبایی‌شناسی جدیدی را بشارت می‌دهد.

تجربه شگفت‌انگیزی که در یک اجرا برانگیخته می‌شود -محور‌ کردن تمایزات بین هنرمند و تماشاگر، بدن و ذهن، هنر و زیبایی- در این کتاب در غالب پرورش روشی نو برای درک هنرهای اجرایی بسط داده شده است؛ اسلوبی که روندهای اجتماعی و فرهنگی گسترده‌تری را شامل می‌شود.

یک رخداد اجرایی با حضور جسم بازیگر و تماشاگر در کنار هم تأثیر قابل تاملی دارد. در این کتاب، اریکا فیشر لیشته، این پدیده را به اجزای سازنده‌اش تجزیه کرده و چگونگی دگرگونی رخدادهای اجرایی را تحلیل می‌کند. او به‌ویژه هنر اجرا و رخدادهای تئاتر تجربی را از زمان «تغییر جهت کنش اجرایی» در دهه ۱۹۶۰ مورد بحث قرار می‌دهد.


اریکا فیشر لیشته زاده ۲۵ژوئن۱۹۴۳ در هامبورگ، پژوهشگر تئاتر آلمانی است. از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۰ مطالعات تئاتر، اسلاو، آلمانی، فلسفه، روان‌شناسی و آموزش و پرورش را در دانشگاه آزاد برلین (FU) و در دانشگاه هامبورگ خواند. در سال ۱۹۷۳ استاد مؤسسه زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته در فرانکفورت آم ماین شد. در سال ۱۹۸۶ فیشر لیشته کرسی ادبیات عمومی و تطبیقی دانشگاه بایروث را بر عهده گرفت و در سال ۱۹۹۱ مدیر مؤسسه مطالعات تئاتر در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در ماینتس شد.

یکی از محورهای تحقیقات فیشر لیشته، نظریه زیبایی‌شناسی اجراست. این مطالعه توضیحی تاریخی‌نظری از اصطلاح پرفورمنس در مطالعات هنر ارائه می‌دهد. فیشر لیشته، اثر هنری نمایشی را رویدادی تعریف می‌کند که اساساً باید به‌عنوان واقعیتی خودارجاع در نظر گرفته شود. این بدان معنی است که هنر نمایشی به لحظه خاص اجرای خود گره خورده است، که باید تجربه شود.

به این ترتیب، به گفتۀ فیشر لیشته، به مخاطبان موقعیت جدیدی نیز داده می‌شود: از بینندگان صرف به بازیگرانی تبدیل می‌شوند که تعامل آن‌ها با هنرمندان نمایشی به اثر هنری تجسم ملموس و منحصربه‌فرد آن را می‌دهد. فیشر لیشته رویکردهایی را برای شالوده احتمالی یک نظریه دگرگونی تئاتر، هم در نظریه کنش گفتاری و هم در نظریه‌های جودیت باتلر مطرح می‌کند. همچنین تماشاگران زمانی اعمال نمایشی را انجام می‌دهند که به خود اجازه می‌دهند تحت تأثیر قرار گیرند. اجرا به این ترتیب به مخاطبان اجازه می‌دهد تا حضور بازیگر را تجربه کنند و در فضای اجرا و نمایش قرار گیرند...

‌کتاب «زیبایی‌شناسی کنش اجرایی» با زیرعنوان «دگردیسی تماشاگر و اجراگر؛ یک زیبایی‌شناسی نو»، در ۴۴۲ صفحه، با قطع رقعی، جلد شومیز، کاغذ بالک (سبک) و با قیمت ۳۸۰هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان تئاتر و هنرهای اجرایی و نمایشی قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها