دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
تبیین اسباب استیلای علویان بر صفحات شمالی ایران و موقعیت خاندان‌های محلی

کتاب «فرمانروایان علوی در صفحات شمال ایران» مشتمل است بر تبیین اسباب استیلای علویان بر صفحات شمالی ایران و موقعیت خاندان‌های محلی در برابر آنها و بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی آن قسمت از ایران و البته نقش‌های فرهنگی علویان زیدی که سپس به شیعیان اثنی‌عشری تبدیل شدند و تا عصر شاه عباس اول صفوی دوام یافتند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات دکتر محمود افشار با همکاری نشر سخن کتاب «فرمانروایان علوی در صفحات شمال ایران» تالیف دکتر سیدصادق سجادی را منتشر کرد.

حکومت‌های علوی یا سادات بیش از هفت قرن به تفاریق بر پهنه‌ای بزرگ از سرزمین‌های شمالی ایران فرمان راندند و در سیاست، مذهب، روابط اجتماعی و فرهنگ عامه تاثیرات عمیقی از خود بر جای نهادند.

این کتاب مشتمل است بر تبیین اسباب استیلای علویان بر صفحات شمالی ایران و موقعیت خاندان‌های محلی در برابر آنها و بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی آن قسمت از ایران و البته نقش‌های فرهنگی علویان زیدی که سپس به شیعیان اثنی‌عشری تبدیل شدند و تا عصر شاه عباس اول صفوی دوام یافتند.

کتاب «فرمانروایان علوی در صفحات شمال ایران» با موضوع تاریخ علویان زیدیه در گیلان و مازندران در چند فصل به موضوعاتی همچون حضور علویان در ایران تا تاسیس نخستین حکومت زیدیه، نخستین دوره فرمانروایی، زیدیان در طبرستان و گرگان، حسن‌بن زید ملقب به داعی کبیر یا الداعی‌الی الحق، سیاست و ملکداری حسن زید، محمدبن زید بن محمدبن اسماعیل، سیاست و ملکداری محمدبن زید، ابومحمد حسن بن علی بن حسن بن علی بن عمرالاشرف بن علی زین‌العابدین(ع)، خصایل ابومحمد الناصر، جانشینان ابومحمد الناصر، علویان دیلمستان و شرق گیلان،  ابوالفضل جعفر، الثائر بالله، ابوالحسین مهدی و ابوالقاسم حسین، ابومحمد حسن، نواده ابومحمد الناصر، ابومحمد حسن معروف به امیرکا و زیدیان در مازندران و گیلان، مرعشیان، عصر اول حکومت 760-794 ق، عصر دوم حکومت 809-1005 ق، کارکیاییان می‌پردازد.

انتشارات دکتر محمود افشار با همکاری نشر سخن کتاب «فرمانروایان علوی در صفحات شمال ایران» تالیف سیدصادق سجادی را در 282 صفحه با قیمت 290 هزار تومان منتشر کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها