یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
نخستین و جامع‌ترین اثر ورزشی هرمزگان را بخوانید

هرمزگان- مجموعه «ملی‌پوشان و ترین‌های تاریخ ورزش هرمزگان» نخستین و جامع‌ترین اثر ورزشی هرمزگان است که یک خبرنگار ورزشی هرمزگانی پدید آورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، این گنجینه پربار در سه بخش اصلی با شیوه پژوهشی، جامع‌ترین اثر ورزشی این جغرافیای قهرمان‌پرور است. محقق در بخش نخست به شناسنامه، زندگی، افتخارات و خانواده ۱۳۲ ملی پوشان تاریخ ورزش هرمزگان می‌پردازد. بخش دوم تحت عنوان «ترین‌های ورزش» نیز به تمام اطلاعات ورزشی چهره‌های شاخص ادوار ورزش استان شامل ۹۱ قهرمان که جزو اولین‌ها بوده‌اند اختصاص دارد. بخش سوم هم پرونده، افتخارات و ریز و درشت‌های ۸۷ تیم ورزشی هرمزگان را مورد بررسی قرار می دهد.

از نکات قابل توجه اثر اختصاص هر صفحه به یک ورزشکار یا یک تیم و استفاده از عکس مرتبط است. ایجاد انگیزه و حس غرور در جامعه محلی، افزایش انگیزه، الگو سازی، ثبت تاریخ ورزش استان، ارزش گذاری به قهرمانان و پاسداشت از آنان و همچنین معرفی ورزش این دیار به سایر مناطق از اهداف این چهره دوست داشتنی ورزش و هنر هرمزگان بوده است.

پژوهشگر این اثر معتقد است: ورزش، فرزانگی و فرهیختگی ارزانی‌مان می دارد. ورزش، آرامش، امنیت و افتخار ایجاد می‌کند. ورزش، ثروت و سلامتی و سعادتمندی خلق می‌کند. ورزش آمده است تا آئین‌ها جان دوباره بگیرند، رسوم زنده شوند و ادبیات، آسیبی نبیند. رسالت ورزش، ایجاد همدلی و صلح جهانی است. ورزش، وظیفه دارد تا چالش‌های تبعیض‌های نژادی و شکاف‌های طبقاتی را مرتفع سازد. ورزش، تندرستی و توانمندی را ارمغان می آورد. به همین منظور این اثر ماندگار را خلق کرده است.

نام دلپذیر اثر، به روشنی بیانگر محتوای آن است. از آنجایی که در مجموعه به معرفی ملی‌پوشان و اولین‌های ورزش این سامان می‌پردازد، این نام به درستی برای آن برگزیده شده است.

خالق اثر در اقدامی این مجموعه را اینگونه پیشکش کرده است: نخست تقدیم به همسر نازنینم، شمیم زندگیم؛ که عاشقانه وقت ماه عسلش را نیز به منظور پژوهش در این اثر، بی دریغ ارزانی‌ام داشت. سپس به همه مهربانان میهنم که التفات کرده و افتخار دادند تا داشته های ارزشمند علمی و تجربه های گرانبهایشان را در این کتاب پدید آورم.

«یوسف ملایی» همزاد پائيز سال ۱۳۵۶ است و از وی تا کنون شش سال متوالی «گاه شمار اختصاصی هرمزگان» اولین اثر ثبت شده مکتوب هرمزگان در آثار معنوی ایران، کتاب «ملی پوشان و ترین های تاریخ ورزش هرمزگان»، نخستین کتاب ورزشی هرمزگان، «مرواریدی به نام منصور» گرامی داشت زنده یاد استاد منصور نعیمی؛ «درخت- دوست دیرینه،«نخل های بی سر» ، «یادداشت های پراکنده»، «کتاب کودک سبز بانمک» و مجموعه قصه ها و افسانه های بومی «محمدک دارچین»، «ملک محمد»، «هاشلو و شلمی»، «انار پرون»، «جهان تیغ»، «استک پلکو» و «اسپ عاشک» چاپ شده و کتاب کودک « بهترین مادر جهان» و سفرنامه « کشمیر، ایران کوچک» آماده چاپ است. وی همچنین ۲۶ سال سابقه پربار و پرکار رسانه ای دارد.

کتاب «ملی پوشان و ترین‌های تاریخ ورزش هرمزگان» با موضوع تاریخ ورزش هرمزگان، پژوهش و نگارش «یوسف ملایی» به همت «نشر رسول» برای نخستین بار در سال ۱۳۹۶ چاپ و منتشر شده است.

این کتاب با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، در ۳۳۶ صفحه مصور و قیمت: ۲۰ هزار تومان وارد بازار کتاب شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها