دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
چگونه جغرافیا مسیر سیاست‌های جهانی را تعیین می‌کند؟/ استراتژی‌های ژئوپلیتیکی قدرت‌های جهان

مارشال در کتاب «جبر جغرافیا؛ چگونه جغرافیا مسیر سیاست‌های جهانی را تعیین می‌کند!» با ارائه روشی تازه برای دیدن نقشه‌ها)، استراتژی‌های پیچیده ژئوپلیتیکی که جهان را شکل می‌دهد، توضیح می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات همان کتاب «جبر جغرافیا؛ چگونه جغرافیا مسیر سیاست‌های جهانی را تعیین می‌کند!» نوشته تیموتی جان مارشال با ترجمه مشترک فرهمر امیردوست و امیرحسین مهدی‌زاده را به چاپ پنجم رساند.

در «جبر جغرافیا»، یک روزنامه‌نگار از 10 نقشه از مناطق مهم برای توضیح استراتژی‌های ژئوپلیتیکی قدرت‌های جهان استفاده می‌کند که طرفداران جغرافیا، تاریخ و سیاست و (نقشه‌ها) شیفته آن می‌شوند.

نقشه‌ها نقش مهمی برای ما دارند. چه مربوط به دوران باستان، چه روی نسخه‌های کاغذ مخدوش شده و ایجاد شده توسط گوگل، نقشه‌ها چیزهایی را که می‌خواهیم بدانیم، به ما می‌گویند نه تنها درباره مکان فعلی ما یا جایی که می‌خواهیم برویم بلکه به طور کلی درباره جهان. با این حال، وقتی صحبت از سیاست جغرافیایی می‌شود، بخش اعظم آنچه به ما گفته می‌شود توسط تحلیلگران و متخصصان دیگری تولید شده است که از ارجاع دادن به نقشه موردنظر غفلت کرده‌اند.

همه رهبران ملل از نظر جغرافیایی محدود هستند. در یکی از بهترین کتاب‌های مربوط به ژئوپلیتیک که اکنون به روز شده و شامل تحولات ژئوپلیتیکی 2016 است، تیم مارشال روزنامه‌نگار، روسیه، چین، ایالات‌متحده، آمریکای لاتین، خاورمیانه، آفریقا، اروپا، ژاپن و کره را بررسی می‌کند و گرینلند و قطب شمال (هوای آنها، دریاها، کوه‌ها، رودخانه‌ها، بیابان‌ها و مرزها) برای فراهم کردن زمینه‌ای که غالبا از دست گزارش‌های سیاسی ما در می‌رود: چگونگی ویژگی‌های فیزیکی این کشورها بر نقاط قوت و آسیب‌پذیری آنها و تصمیم‌گیری‌های رهبران‌شان تأثیر می‌گذارد. 

مارشال با ارائه روشی تازه برای دیدن نقشه‌ها (بررسی کتاب نیویورک تایمز)، استراتژی‌های پیچیده ژئوپلیتیکی که جهان را شکل می‌دهد، توضیح می‌دهد. چرا پوتین این‌قدر نسبت به کریمه وسواس دارد؟ چرا مقدر شده که ایالات‌متحده به یک ابرقدرت جهانی تبدیل شود؟ چرا پایگاه برق چین همچنان در حال گسترش است؟ چرا تبت قرار است استقلال خود را از دست بدهد؟ چرا اروپا هرگز متحد نخواهد شد؟ پاسخ‌ها جغرافیایی هستند. کتاب «جبر جغرافیا» در دنیای پیچیده‌تر، پر‌هرج و مرج و بهم پیوسته، آغازگر مختصر و مفیدی برای ژئوپلیتیک است و یک راهنمای مهم برای یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در امور جهان.

تیموتی جان مارشال (زاده 1 مه 1959) روزنامه‌نگار و نویسنده است که به دلیل تحلیلی که درباره تحولات در اخبار خارجی و دیپلماسی بین‌المللی دارد، مشهور است. 

 انتشارات همان کتاب «جبر جغرافیا؛ » نوشته تیموتی جان مارشال با ترجمه مشترک فرهمر امیردوست و امیرحسین مهدی‌زاده رادر 286 صفحه به بهای 155 هزار تومان به چاپ پنجم رساند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها