پنجشنبه ۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
تحقق عدالت فرهنگی در جامعه از رویکردهای اصلی دولت مردمی است

آذربایحان شرقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که تحقق عدالت فرهنگی در جامعه از رویکردهای اصلی دولت مردمی است، گفت: به دنبال توسعه خدمات فرهنگی و هدفگذاری برای مخاطبان هستیم و برای تحقق این هدف شبکه مهمی در تولید کتاب داریم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی امروز-پنجشنبه یکم تیر- در آیین بهره‌برداری از کتابخانه شهید سلیمانی شهر جدید سهند با اشاره به اقدامات دولت مردمی برای افزایش سرانه مطالعه در کشور اظهار کرد: باید رفتارهای فرهنگی را در جامعه گسترش دهیم و کتاب و کتابخوانی در اولویت رفتارهای فرهنگی است.

وی افزود: تعداد اعضای کتابخانه‌های کشور در دولت سیزدهم به دو برابر نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که نشان دهنده نتیجه‌بخش بودن اقدامات ترویجی در حوزه کتابخوانی است و طبیعتا افزایش سرانه مطالعه را به دنبال دارد. این عملکرد نشان می‌دهد هر چقدر در این حوزه سرمایه گذاری کنیم، علاقه و اشتیاق در مردم وجود دارد؛ به همین دلیل در برنامه اصلی فرهنگی کشور توسعه کتابخانه‌ها را در دستور کار داریم.

وزیر فرهنگ میانگین سرانه مطالعه در کشور بدون احتساب قرآن و ادعیه را حدود 33 دقیقه بیان کرد و گفت: این میانگین رقم چندان بدی نیست و امیدواریم که با انجام اقدامات متنوع و متعدد در حوزه کتابخوانی این میانگین برای کشور همچنان افزایش یابد.

به گفته اسماعیلی در حال حاضر 40 درصد از 10 میلیون عضو مشترک و 3 میلیون عضو فعال که در حدود 4 هزار کتابخانه کشور عضویت دارند را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند که آمار امیدوارکننده‌ای برای آینده کتاب و کتابخوانی در کشور است.

وی با اشاره به بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و تاکید ایشان به حوزه کتاب کودک و نوجوان، خاطرنشان کرد: معظم‌له که اشراف کاملی بر حوزه فرهنگ و کتاب دارند، در این بازدید نیز بر تمرکز در بخش کتاب کودک و نوجوان تاکید داشتند. برای دولت نیز این بخش اولویتی جدی است. بر همین اساس بخش کودک و نوجوان اولویت اقدامات ما در کتابخانه‌هاست و در این حوزه هدایت از تولید تا مصرف کتاب را دنبال می‌کنیم.

اسماعیلی با بیان این‌که در حال حاضر مصرف فرهنگی حوزه کودک و نوجوان کشور مناسب نیست، تصریح کرد: دولت در نظر دارد ترویج فعالیت‌های مربوط به کتاب و کتابخوانی حوزه کودک و نوجوان را در تمام استان‌ها توسعه دهد. ما امید زیادی به نسل جدید داریم و قطعا با بهره‌مندی مناسب از فعالیت‌های فرهنگی مانند کتابخوانی، می‌توان ظرفیت‌های این نسل را برای توسعه و پیشرفت کشور در دهه‌های آتی شکوفا کرد.

وزیر فرهنگ به آمارهای خرید کتاب از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز اشاره کرد و افزود: امسال بیش از 3 میلیون جلد کتاب به ارزش اقتصادی 401 میلیارد تومان در نمایشگاه کتاب فروخته شد که بیش از یک میلیون جلد از این کتاب‌ها از طریق سامانه آنلاین نمایشگاه خریداری و به مناطق مختلف کشور حتی در دورترین نقاط نیز رسانده شد. ما به دنبال گسترش این امر در کشور برای تحقق عدالت فرهنگی و دسترسی همه افراد در هر نقطه از کشور به خدمات فرهنگی هستیم.

اسماعیلی از تخصیص یک‌هزار میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های فرهنگی و کتابخوانی استان‌ها خبر داد و گفت: امسال از محل منابع نفتی یک‌هزار میلیارد ریال به پروژه‌های فرهنگی اختصاص داده شده و در تلاشیم که با جذب این قبیل اعتبارات، تمام طرح‌های فرهنگی و کتابخوانی را به پایان برسانیم.

وزیر فرهنگ با اشاره به تکمیل و بهره‌برداری کتابخانه مجهز شهید سلیمانی شهر جدید سهند اظهار کرد: اکنون در بسیاری شهرهای بزرگ کشور کتابخانه‌های جدید با کاربری و خدمات متنوع و گسترده فعال شده‌اند که امروز شاهد بهره‌برداری یکی دیگر از این مجموعه‌های ارزشمند فرهنگی هستیم. امیدواریم به زودی در شهرهای دیگر کشور نیز شاهد تکمیل پروژه‌های اینچنینی باشیم.

اسماعیلی از برنامه‌ریزی برای افزایش خدمات کتابخانه مرکزی تبریز هم خبر داد و افزود: در دو سال آینده بخش عمده پروژه‌های مرتبط با کتابخانه‌ها را در این استان را به پایان می‌رسانیم.

گفتنی است، کتابخانه مجهز شهید سلیمانی شهر جدید سهند از توابع شهرستان اسکو در استان آذربایجان شرقی، بعد از کتابخانه مرکزی تبریز دومین کتابخانه بزرگ این استان محسوب می‌شود که عملیات ساخت آن سال 1393 آغاز شد. این کتابخانه در مساحتی بیش از 3 هزار متر مربع در سه طبقه ساخته شده و دارای بخش‌های مختلفی از جمله مخزن اصلی با گنجایش ۶۰ هزار جلد کتاب، مخزن کتاب‌های مرجع، سالن‌های مطالعه بانوان و آقایان با ظرفیت ۱۰۰ نفر، بخش کودک با ۱۴۰ متر مربع مساحت، اتاق بازی، اتاق مادر و کودک، ساختکده، اتاق علم، بخش نشریات، کلاس آموزشی، بخش خدمات تحت وب، کلاس آموزشی رایانه‌محور، سالن جلسات و تالار آمفی تئاتر است.

با بهره‌برداری از این کتابخانه سرانه کتابخانه‌ای شهر 165 هزار نفری سهند از 0.6 متر مربع به 2.42 متر مربع افزایش یافته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز به منظور حضور در چند رویداد فرهنگی به استان آذربایجان شرقی سفر کرد. این دهمین سفر اسماعیلی به آذربایجان شرقی طی دو سال اخیر محسوب می‌شود. در این سفر سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، محمود سالاری معاون امور هنری، محمدمهدی سموعی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وزیر فرهنگ را همراهی می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها