سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸
زندگی‌نامه آرمان علی‌وردی به‌زودی منتشر می‌شود/ تلاش برای ماندگار کردن اتفاقات عجیب زندگی شهدا

جوادکلاته عربی، مدیر نشر ۲۷ بعثت گفت: امروز در خدمت پدر شهید آرمان علی وردی هستیم. افتخار این را دارم که عرض کنم این کتاب به زودی به انتشار خواهد رسید و در خدمت علاقه‌مندان به این شهید بزرگوار قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ مراسم رونمایی از پنج کتاب «اشک را مهلت ندادیم» به قلم سمیه جمالی، «پروانه‌ای نخل شد» به قلم زهرا آقازاده، «سایه ناتمام» به قلم زینب پاشاپور، «غروب پالمیرا» به قلم محبوبه معظمی و «من زینب تو هستم» به قلم معصومه محمدی در سالن اجتماعات تالارهای دوکوهه شرق برگزار شد.

جواد کلاته عربی، مدیر نشر ۲۷ بعثت با تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) گفت: انتشارات ۲۷ بعثت در طول فعالیت ده‌یازده‌ساله خود در عرصه ادبیات پایداری تاکنون موفق به چاپ ۱۶۰ عنوان کتاب در این حوزه شده است. از جمله کارهای موفق و و منحصر به فرد ما کتاب‌های کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ است و تقریبا جزو تنها مجموعه منظم و مقدم لشکرنویسی در کشور است و به همت استاد بابایی از ابتدای شروع جنگ با شروع فعالیت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله تا پایان عملیات خیبر به چاپ رسیده است.
 
وی افزود: زندگی‌نامه شهدا از پر حجم‌ترین کارهای نشر ۲۷ بعثت است. از فرماندهان ارشد گردان‌ها گرفته تا همین اواخر که زندگی‌نامه شهدای مدافع حرم را چاپ می‌کند. همچنین خاطرات شفاهی رزمندگان لشکر ۲۷ هم بخشی از کارهای ماست. خوشبختانه در این ده‌یازده سال توانسته‌ایم با مخاطب خودمان ارتباط برقرار کنیم و به لطف شهدا بین مردم و نسل‌های جوان جا باز کنیم.

کلاته‌عربی عنوان کرد: امروز هم برای رونمایی از پنج اثر «اشک را مهلت ندادیم» خاطرات همسر شهید ابولفضل محمدی به قلم سمیه جمالی، «پروانه‌ای نخل شد» زندگی شهید عباس شرف به قلم زهرا آقازاده، «سایه ناتمام» روایت زندگی شهید  فرشید فرشته صنیعی به قلم زینب پاشاپور، «غروب پالمیرا» زندگی شهید مدافع حرم علی اصغر شیردل به قلم محبوبه معظمی و «من زینب تو هستم» به قلم معصومه محمدی این نشست را برگزار کرده‌ایم.

مدیر نشر ۲۷ بعثت گفت: ما امروز در خدمت پدر شهید آرمان علی‌وردی هستیم. افتخار این را دارم که عرض کنم این کتاب به‌زودی به انتشار خواهد رسید و در خدمت علاقه‌مندان به این شهید بزرگوار قرار خواهد گرفت. همچنین یکی از کارهای مهم انتشارات که ثمره ده‌ساله تیم پژوهش سازمان حفظ آثار سپاه در تهران است به نتیجه رسیده و  کتاب «ترور در تهران» درباره گروهک‌های تروریستی در دهه ۶۰ می‌پردازد که به همت و تحقیق پژوهشگران حفظ آثار سپاه تهران انجام داده‌اند در غالب یک کار فرهنگ‌نامه‌ای مصور به زودی به چاپ خواهد رسید.

کلاته بیان کرد: انتشارات ۲۷ بعثت کارهای خوبی در حوزه کودکان انجام داده است با توجه به خلأ روایت برای نوجوانان مجموعه‌هایی تعریف کردیم با محوریت جنگ که داستان‌های دختران و پسران نوجوانی که در جنگ شرکت کردند.


در ادامه گلعلی بابایی به تشریح ویژگی‌های شهدای این کتاب‌ها پرداخت و گفت: کتاب من زینب تو هستم دارای نثر روان و لذت‌بخشی دارد و این کتاب قطور به‌خاطر همین ویژگی در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسیده است.

بابایی درباره کتاب پروانه‌ای که نخل شد، گفت: سوژه خوب و منابع قابل توجه باعث خلق این کتاب شده است. کتاب سایه ناتمام روایت دو برادر دوقلو و از نخبگان کشور و از تحصیل کردگان دبیرستان البرز بودند که کتابی خواندنی است، اما در این کتاب جا داشت از دوران رزمندگی شهید بیشتر گفته شود هرچند کتاب وجهه خانوادگی و احساسی خوبی دارد و معتقدم وجهه رزمندگی باید برجسته‌تر باشند چراکه حضور این عزیزان در دفاع مقدس موجب برجستگی آن‌ها شده است و نویسنده وظیفه دارد نقاط ابهام‌آمیز شهدا و رزمندگان را برجسته کند.

بابایی در پایان صحبت‌های خود را با توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی خاتمه داد و گفت: ایشان توصیه کرده‌اند که کتاب‌های زندگی‌نامه شهدا و دفاع مقدس را باید خواند جدی گرفت چراکه این آثار تأثیرگذار و درس‌آموزند.


 زینب پاشاپور نویسنده کتاب «سایه ناتمام» گفت: موضوع این کتاب شهیدی است که بعد از ۳۴ سال گمنامی خودش را معرفی کند. از این شهید چیز زیادی در دست نداشتیم و فقط  دست‌نوشته‌هایی محدود و چند عکس از کودکی باقی مانده بود اما به نوعی قصد کرد خودش را معرفی کند. او در یک خانواده نخبه زندگی کرده بود و به‌واسطۀ کار پدرش در جریان موضوعات انقلاب قرار گرفته بود و در یکی از بهترین مدارس تهران تحصیل کرد، بعدها به‌همراه برادرش به حوزه رفت.

وی گفت: این کتاب را نذر امیرالمومنین(ع) کرده‌ام. حضرت علی(ع) نشانه‌های زیادی در این کتاب برایمان نمایان کرد و این شهید که روش دیگری برای زندگی انتخاب کرده بود، شهیدی نخبه شد.

هدف‌گذاری این است که از هر شهید حداقل یک کتاب داشته باشیم

سردار حسن‌زاده فرمانده سپاه محمد رسول‌الله عنوان کرد: کنگره ملی شهدا یکی دو سالی است که برنامه‌های متنوعی را در قالب ۲۳ کمیته اجرا می‌کند. برنامه‌هایی مثل ساخت سریال فیلم و مستند در حال پیگیری است. درباره موضوع کتاب هم کارهای خوبی انجام شده است و بنا داریم با همکاری نشر ۲۷ بعث کارهای جدیدی انجام دهیم.

 فرمانده سپاه محمد رسول‌الله گفت: در تهران حدود ۲۴ هزار شهید داریم که حداقل هزارشهید شاخص بین آن‌ها است. از طرفی شهدای تهران از تمام اقشار هستند و این ویژگی بسیار عجیبی است. در بخش کتاب، نشر ۲۷ بعث که نشر کنگره هم است قصد دارد در نشر این کتاب‌ها کمک کند و تا جایی که می‌توانیم تعداد کتاب‌های بیشتری درباره شهدا منتشر کنیم. هدف‌گذاری ما این است که از هر شهید حداقل یک کتاب داشته باشیم بعضی از این شهیدان اتفاقات عجیبی در زندگی خود دارند که این‌ها باید ماندگار شوند و جزیی از فرهنگ ما شود.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های نویسندگی گفت: جای خوشحالی است که خواهران در این عرصه خوش می‌درخشند و شاهدان بانوان نویسنده جوان در این حوزه هستیم. امیدوارم به صورت تصاعدی تولید کتاب را بالا ببریم و تمام سعی خود را می‌کنیم که از کیفیت کتاب‌ها کاسته نشود.

سردار حسن‌زاده گفت: بنا داریم هر ماه در همین مجموعه دوکوهه یک عنوان رونمایی داشته باشیم که اولین آن کتاب شهید آرمان علی‌وردی است. امیدوام در این مسیر حمایت شویم و بتوانیم کتاب‌های شهیدان را هر چه بیشتر و بهتر منتشر کنیم و در این مسیر به کمک نویسندگان احتیاج داریم.

وی افزود: کنگره شهدای پایتخت اوایل بهمن برگزار می‌شود. کنگره آغاز شده و با اجلاسیه به اوج خودش می‌رسد. این نشست با حضور خانواده‌های شهدا، فرماندهان لشکر ۲۷؛ سردار آزادی، سردار ناظری، سردار حسن‌زاده، مسئولین و دبیران کنگره‌های شهدای پایتخت، مسئولین و ایثارگران فراجا، مسئولین حفظ و نشر شهدای ارتش دفاع مقدس، رزمندگان جریان بازی‌دراز، مسئولین بسیج طلاب و روحانیون، نویسندگان و جمعی از اهالی کتاب و رسانه برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها