سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۲
کتاب «مهدویت و عقل و دین» روانه بازار نشر شد

کتاب «مهدویت و عقل و دین» اثر حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر شریعتی سبزواری در ۴۹۶ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اعتقاد به موعود آخرالزمان، پیشینه‌ای درازتر و دامنه‌ای گسترده‌تر از آغاز اسلام دارد. نویسنده در این نوشتار کوشیده است وجود حضرت مهدی(عج) را از تاریخ‌های معتبر اهل سنت و احادیث معتبر شیعه و سنی و متفکران و فیلسوفان جهان اثبات کند و در این راه از اشعار عربی، بزرگان اهل سنت و شاعران نامور شیعه نیز گواه آورده است.

به باور نگارنده، اسلام موضوع اعتقاد به موعود را از محدوده «ذهن» به دنیای «واقعیات» آورده و آن را از «آینده» به «حال» انتقال داده تا به جای باور داشتن و چشم دوختن به منجی و نجات دهنده‌ای مبهم، آن را به صورت عینی در نظر آورند، وظایف خویش را در قبال رو بشناسند و به صورت فعال برای آینده‌ای درخشان بکوشند.
 
این کتاب در ۹ بخش تألیف شده است؛ در بخش اول با عنوان «کلیاتی درباره مهدویت» ابتدا مهدویت شخصی نه نوعی مورد تأکید قرار گرفته، و فوتوریسم در مذاهب تبیین شده و سپس مهدی موعود در منابع اهل سنت و مهدی(ع) در نگاه اهل سنت و شرق شناسان به رشته تحریر در آمده است.

بخش دوم با عنوان «ولادت حضرت مهدی(عج) از نظر مورخان» به نگارش درآمده که در آن نویسنده به این پرسش که آیا حضرت مهدی(عج) متولد شده است؟ پاسخ داده و کیستی مهدی موعود و تاریخ ولادت حضرت مهدی(عج) از نظر اهل سنت را شرح داده، تواتر احادیث از طریق اهل بیت(ع)، دوازده امام در کتب عهد قدیم و جدید و شاهدان ولادت و دیدار کنندگان امام زمان(عج) را مورد بررسی قرار داده است.

«مصلح جهانی و انقلابات» عنوان سومین بخش از کتاب مذکور است که در آن قیام جهانی و اجماع جهانی ملت ها بر ظهور منجی مورد تأکید قرار گرفته است. نویسنده در چهارمین بخش از این کتاب با عنوان «عدالت گستری»، مهدی و دعوت به عدالت مطلق و فراگیر و مهدویت و شور امید را تبیین کرده و مهدویت آرمان بشر را به رشته تحریر درآورده است.

در بخش پنجم با عنوان «مدینه فاضله در تاریخ و اسلام» ابتدا امکان مدینه فاضله و مدینه فاضله و دیدگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه مدینه فاضله در اسلام و ویژگی‌های عصر ظهور (گستردگی علوم در عصر ظهور، سفر به فضا در عصر ظهور و امنیت و سلامت در عصر ظهور) به نگارش درآمده است.

«دلایل وجود مهدی موعود در تاریخ» عنوان ششمین بخش از کتاب حاضر است که در آن بررسی برخی شبهات درباره وجود امام زمان و دلایل وجود حضرت مهدی (شهادت جمعی از مورخان و مستشرقان معروف اسلامی، مهدی موعود در اشعار اهل سنت و ملاقات مکرر نواب چهارگانه) به رشته تحریر در آمده است.

در بخش هفتم با عنوان «دفع شبهات منکران نویسنده گفته‌های منکران امام عصر و اسرار طول عمر» (زنده ماندن امری طبیعی و دلایل فلسفی و کلامی) را مورد بررسی قرار داده و نگرشی به مهدویت در ابعاد گوناگون (مهدی و حق، مهدی و امنیت جهانی و شامل، مهدی خاتم دین مصطفی و امام زمان در منابع اهل سنت) را بیان کرده است.

«غیبت، ظهور و علائم آن» عنوان هشتمین بخش از کتاب مذکور است که در آن غیبت و علل آن و حکومت امام عصر(عج) در چشم انداز زمان مورد تأکید قرار گرفته، دستاوردهای ظهور و خصوصیات یاران امام زمان(عج) و سر پیروزی تبیین شده است؛ همچنین نشانه‌های ظهور و آسیب‌شناسی مهدویت شرح داده شده و رؤیت امام زمان در غیبت کبری و برکات عصر ظهور (رشد عقلانی انسان و اجرای کامل دین در زمان ظهور) به رشته تحریر در آمده است.

نویسنده در نهمین و آخرین بخش از این کتاب با عنوان «انتظار و منتظر» به بیان انتظار، مکتب اعتراض و انتظار فرج پرداخته، عناصر انتظار فرج و تکلیف در عصر غیبت کبری را مورد بررسی قرار داده و امتداد انتظار تا برزخ و دین جدید در عصر غیبت را مورد تأکید قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها