شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
پیوندهای میان جغرافیای یمن و مردمان آن با نیروهای جهانی‌

هدف کتاب شناسایی پیوندهای میان جغرافیای یمن و مردمان آن با نیروهای جهانی‌ای است که پیوسته به بهانه‌های گوناگون به سوی یمن دست دراز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سروش؛ چاپ نخست کتاب «نابودسازی یمن؛ درس‌هایی که آشوب در شبه جزیره عربستان برای جهان دارد» تألیف عیسی بلومی با ترجمه منصور براتی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

نویسنده کتاب «نابودسازی یمن» به شرح شرایط و محیط عمل نقش‌آفرینان اصلی رویدادهای جنگ یمن می‌پردازد و تاکید می‌کند که ریشه‌های این جنگ به سیاست نابودی یمن بازمی‌گردد که نیروهای ائتلاف جهانی به رهبری عربستان سعودی تحت حمایت آمریکا و بریتانیا در پیش گرفته‌اند. جنگی که میلیون‌ها نفر را به نام برنامه‌های نوع‌دوستانه و حتی برنامه‌های «مترقی» انسان‌دوستانه به ورطه قحطی کشانده است.

هدف کتاب شناسایی پیوندهای میان جغرافیای یمن و مردمان آن با نیروهای جهانی‌ای است که پیوسته به بهانه‌های گوناگون به سوی یمن دست دراز می‌کنند.

نویسنده می‌کوشد از این رهگذر درکی از گذشته، حال و آینده یمن، منطقه، و حتی جهان به دست دهد. بلومی ماجراهای یمن را در بستر تاریخی شکل‌گیری قدرت‌های مالی نوپدید بین دو جنگ جهانی، جنگ سرد، پان عربیسم، ضد امپریالیسم، جهانی شدن و ظهور اسلام سیاسی بازگو می‌کند و به روایت تاریخ کشور زیبایی می‌پردازد که به تاوان خاک حاصلخیز و منابع معدنی و نیروی انسانی خود توسط نظام سلطه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی‌ حاکم که در کتاب امپراتوری نامیده می‌شود، تاراج شده است.

 عیسی بلومی تاریخ‌‌‌نگار و استاد مطالعات ترکی و خاورمیانه در دانشگاه استکهلم است. او کارشناس ارشد علوم سیاسی و مطالعات تاریخی از مدرسه جدید پژوهش‌های اجتماعی نیویورک است و مدرک دکتری خود را در رشته تاریخ و مطالعات خاورمیانه / اسلامی از دانشگاه نیویورک گرفته است. بلومی سابقه تدریس و پژوهش طولانی‌مدت در دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان را در کارنامه خود دارد.

چاپ نخست این کتاب در 283 صفحه وزیری، شمارگان 100 نسخه و با قیمت 150.000 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها