چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۴
ساختار روابط بصری بررسی می‌شود

کتاب «عناصر طراحی: رووینا رید کاستلو و ساختار روابط بصری» نوشتۀ گیل گریت هانا با ترجمۀ شعبانعلی قربانی توسط مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شده است.  

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) عناصر طراحی کتابی است مناسب برای طراحان، اساتید و دانشجویان که شامل مجموعه­‌ای از مباحث و تمرین‌ها است و خواننده را از مراحل ابتدایی کار با فرم‌­های ساده تا خلق راه‌حل‌­های پیچیده برای مسائل طراحی راهنمایی می‌کند. به‌عنوان تفسیری بر ارتباطات بصری و فرمی موجود در طراحی، این کتاب درس­‌های لازم را برای درک بهتر فرم و فضا و مبانی ارتباطات بصری طراحی سه‌بعدی به خواننده می‌­آموزد.
کتاب حاضر ذیل هفت فصل به عناوین «زندگی و زمانۀ رووینا رید کاستلو»، «مبانی»، «مطالعات پیشرفته در فرم»، «مطالعات دربارۀ فضا»، «پیشرفت و توسعه»، «کارهای حرفه‌­ای» و «پروژه‌­های دانشجویی» گردآوری شده است.

شعبانعلی قربانی مترجم این اثر که از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه هنر اصفهان است، در مقدمۀ کتاب اظهار امیدواری می­‌کند که ترجمۀ فارسی این کتاب با توجه‌ به کمبود منابع تخصصی هدف‌مند و قابل‌ اعتماد علمی در این زمینه، در جهت تقویت بنیۀ علمی دانشجویان و سایر علاقه‌مندان به رشته­‌های مرتبط گامی مفید باشد.

در بخشی از مقدمۀ مترجم آمده است: «مبانی طراحی سه‌­بعدی فرم و فضا از جمله مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مباحث آموزشی برای تمام دانشجویان و علاقه‌­مندانی است که در کلیۀ زمینه­‌های طراحی سه‌­بعدی نظیر گرایش‌­های مرتبط با طراحی صنعتی (طراحی محصول، طراحی خودرو، طراحی مبلمان، طراحی جواهرات، طراحی بسته­‌بندی و...) معماری، معماری داخلی و دکوراسیون، مجسمه‌سازی، صنایع‌دستی و... به امر تحصیل و آموزش اشتغال دارند.
می‌توان اذعان داشت که بدون آموزش صحیح و کسب درک و مهارت کافی درخصوص مبانی طراحی سه‌­بعدی و فرم و فضا و نحوۀ ارتباط و تعامل آن‌ها به یکدیگر، مراحل آموزشی رشته‌های مذکور کامل نخواهد بود.»
 
رووینا رید که از بنیان­گذاران رشتۀ طراحی صنعتی در دانشگاه‌­های آمریکاست، متولد ششم ژوئیۀ ۱۹۰۰ میلادی در آمریکا است و بیش از نیم‌ قرن در امر آموزش مبانی ارتباطات بصری سه‌­بعدی فعالیت داشته است. برنامۀ جامع آموزشی وی بارها در سراسر جهان الگوبرداری شده است. کتاب پیش رو به همت شاگردان او به منظور اعتلای درک صحیح از این مبانی برای دانشجویان و هنرمندان درگیر با فرایند طراحی سه‌­بعدی نوشته شده است. این اثر شرحی از تجارب بنیادین سه­ بعدی رووینا رید، حاوی تمرین‌­های پیشرفته در باب مبانی سه­‌بعدی و نمونه‌­های علمی تشریحی است.

اولین نسل اساتید طراحی صنعتی زیر نظر رووینا و همسر وی، الکساندر کاستلو که به‌زعم بسیاری، پدر آموزش طراحی صنعتی آمریکاست، تربیت یافته­‌اند. مؤلف «گیل هریت هانا» این اثر را تلاشی در جهت ثبت، حفظ و انتقال میراث رووینا رید کاستلو به نسل آینده می­‌داند. در قسمتی از پیشگفتار مؤلف این کتاب می­‌خوانیم: این کتاب مستندسازی متد و شیوۀ تدریس و اندیشه‌­های وی به مدد جمع‌­آوری یادداشت­‌ها و جزوات افرادی که در زمرۀ شاگردانش بوده‌اند یا با او ارتباط آموزشی داشته‌­اند و نیز نوارهای صوتی و تصویری باقی­مانده از آخرین دهۀ زندگی اوست.

در بخشی از فصل اول این کتاب ذیل بیان سرگذشت زندگی حرفه‌­ای رووینا، نوشته شده است: انتزاع چیزی است که بسیاری از طراحان به آسانی به آن دست پیدا نمی­‌کنند؛ اما او اصرار داشت که درک صحیح از نظام تجسمی انتزاعی در قلب طراحی خوب قرار دارد و دانشجویان با پشتکار و استقامت می­‌توانند در این نظام تبحر و مهارت یابند. او شیوه­ایی تدوین کرده بود که دانشجویان را قادر می­‌ساخت گام‌به‌گام به درک صحیح و نحوۀ به‌کارگیری «مبانی ارتباطات طراحی سه‌­بعدی انتزاعی» نزدیک شوند.

همچنین در فصل آخر این کتاب که افزودۀ مترجم است، نمونه‌­هایی مصور از پروژه­‌های جدید دانشجویان دانشگاه «پرات» نیویورک بر پایۀ مبانی طراحی سه‌­بعدی رووینا رید کاستلو در زمینه‌های مختلفی نظیر طراحی خودرو، دوچرخه، صندلی، لوازم بیمارستانی و طراحی فضاهای داخلی ارائه شده است.
کتاب «عناصر طراحی» در ۲۷۲ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با بهای ۶۹هزار تومان در بازار کتاب موجود است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها