شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
کتاب «تحلیل فلسفی نظریه اخلاقی فخر رازی» منتشر شد

کتاب «تحلیل فلسفی نظریه اخلاقی فخر رازی» اثر هاشم قربانی در ۳۰۴ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، فخرالدین محمد بن عمر رازی در میان اندیشمندان سرزمین‌های اسلامی، نامی پرآوازه است و فکرورزی انتقادی و سخنوری او شهرتی چشمگیر دارد. رازی می کوشد از چارچوب‌های فلسفی و کلامی تعین یافته زمان خود فراتر رود و طرحی تازه در فلسفه اخلاق دراندازد. بنیاد‌های اخلاقی در حوزه سعادت، کمال، لذت و مسئله سلامت نفس از مهمترین مؤلفه‌هایی است که فخر رازی آنها را در امر اخلاقی تحلیل می‌کند.

اثر پیش رو با توجه به تنوع آرای رازی، کوشیده است مؤلفه های اخلاق نگاری رازی را با رویکردی فلسفی تبیین و صورت بندی کند و نوآوری‌های را از حیث روش و محتوا بازنماید.
 
این کتاب در سه فصل تالیف شده است؛ نویسنده در فصل اول از این کتاب با عنوان «بنیادهای اخلاق فلسفی فخر رازی» به بررسی تحلیل کمال و گون‌شناسی آن در اندیشه رازی پرداخته و تحلیل سعادتمندی معطوف بر کمال قوه نظری و عملی در اندیشه رازی را شرح داده و تحلیل لذات و متعلقات آن در اندیشه رازی را به رشته تحریر درآورده است.

«تحلیل سلامت نفس نزد فخر رازی و مؤلفه‌های خطاناک آن» عنوان دومین فصل از کتاب حاضر است که در آن دیدگاه رازی در تحلیل سلامت نفس؛ از حالت طبیعی تا فضیلت‌مداری کمال‌گرا مورد تأکید قرار گرفته و امراض و رذیلت‌های اخلاقی و درمان آنها(مرز حسادت‌ورزی؛ چیستی، مراتب، علل و درمان آن، مرض دنیادوستی و راهکار درمانی آن و مرز حرص و بخل ورزی و درمان آن) تبیین شده است.

مؤلف در سومین و آخرین فصل از این کتاب با عنوان «واکاوی پیش عامل‌های صدور فعل و تحلیل فلسفی فعل اخلاقی در اندیشه رازی» به بیان فرآیند صدور فعل اختیاری انسان پرداخته و عقل نظری و عقل عملی و چگونگی ارتباط آنها در صدور افعال اخلاقی را بررسی کرده و تحلیل آگاهی و پیش زمینه‌های مؤثر در فرآیند صدور رفتار (چیستی و گونه‌شناسی آگاهی در صدور فعل ارادی و تحلیل عوامل غیر معرفتی در آگاهی به منفعت و صدور فعل) را مورد تأکید قرار داده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها