دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
رویکردهای تاریخ‌نگارانه فردوسی به تاریخ ساسانیان بررسی شد

کتاب «رویکردهای تاریخ‌نگارانه فردوسی به تاریخ ساسانیان» که از سوی پریسا بهادرپور به نگارش در آمده، از دوران خسرو انوشیروان تا یزدگرد سوم را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «رویکردهای تاریخ‌نگارانه فردوسی به تاریخ ساسانیان» که از سوی پریسا بهادرپور به نگارش در آمده، با حضور جمعی از چهره‌های علمی، اساتید حوزه ادبیات و تاریخ و اهالی فرهنگ‌دوست به همت کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر رونمایی شد. این کتاب از دوران خسرو انوشیروان تا یزدگرد سوم را شامل می‌شود.

پریسا بهادرپور گفت: شاهنامه‌پژوهان به دنبال پاسخ‌های صحیح و دقیقی پیرامون تاریخی بودن شاهنامه هستند که البته بررسی تحلیلی – تاریخی شاهنامه، میزان واقعیت سنجی روایات آن و همچنین میزان انطباق و یا انطباق نداشتن آن با منابع تاریخی کلاسیک اسلامی، امری لازم است.

وی افزود: در این کتاب دیدگاه‌های تاریخ‌نگارانه فردوسی با رویکردهای نویسندگان کلاسیک اسلامی نسبت به تاریخ ساسانی از انوشیروان تا سقوط ساسانی (۴۲۲ تا ۶۵۱ م) مورد پژوهش قرار گرفته است.

نویسنده کتاب «رویکردهای تاریخ‌نگارانه فردوسی به تاریخ ساسانیان» بیان کرد: در این پژوهش سعی شده با مقایسه روایات شاهنامه درباره‌ شاهان دوره‌ مذکور، روشن شود که تا چه حد بین روایات شاهنامه و سایر منابع تاریخی کلاسیک اسلامی همگونی و ناهمگونی وجود دارد.

وی افزود: با توجه به از دست رفتن متون پهلوی و ترجمه‌های آن‌ها، شاهنامه فردوسی در پژوهش تاریخ و فرهنگ ایران باستان دارای اهمیتی استثنایی است.

کتاب «رویکردهای تاریخ‌نگارانه فردوسی به تاریخ ساسانیان»در 398 صفحه از سوی انتشارات گزارش تاریخ در 500 نسخه منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها