پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۶
اتصال ۲ هزار دستگاه، سازمان عمومی و خصوصی به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

‫نخستین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال جاری امروز چهارشنبه با حضور اعضای کمیسیون و به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل وزارتخانه برگزار شد .‬

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای این جلسه، با گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات از دستاوردهای مهم نظام قانونگذاری کشور محسوب می‌شود و اجرایی شدن دقیق آن زمینه‌های شکل‌گیری فساد را از کاهش خواهد داد.
  
 رئیس کمیسیون دسترسی و انتشار آزاد به اطلاعات در ادامه خواستار افزایش نقش‌آفرینی دستگاه‌های عضو کمیسیون برای فراگیر شدن اجرای قانون در موسسات عمومی شد و تصریح کرد: طی چند مرحله اتصال باید سایر دستگاه‌های مشمول در دستور کار قرار بگیر‌د و در صورت عدم اتصال به سامانه یا اجرای ضعیف قانون، تدابیر الزام آور مراجع ذیصلاح به مرحله اجرا درآید.
 
‎‫فرشاد مهدی پور دبیر کمیسیون نیز ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای قانون و توضیحات درخصوص تصمیم‌گیری الزام‌آور برای دستگاه‌های بی‌توجه به مقررات قانون اظهار داشت : بیش از ۲هزار دستگاه و سازمان عمومی و خصوصی به سامانه برخط برای پاسخگویی و ارایه اطلاعات به مردم متصل شده‌اند اما برخی موسسات مثل تعدادی از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا، انجمن‌های صنفی و موسسات اقتصادی به اجرای قانون و اتصال به سامانه آن توجهی ندارند .
 
همچنین در این جلسه نیر اعضا ضمن بررسی پرونده موضوعی درباره رفع اختلاف نحوه دسترسی به اطلاعات میان برخی سازمان‌ها و متقاضیان، درخصوص انتشار الکترونیک نشریه دسترسی آزاد به اطلاعات، افزایش تعامل برای آگاهی و فرهنگسازی با رسانه‌های عمومی، استفاده از ظرفیت قرارگاه‌های جهادی و مردمی برای تعمیق قانون، ارائه گزارش اجرا و پیشرفت قانون در مجامع بین‌المللی، جدیت برخورد با موسسات مشمول بی‌توجه به مقررات قانون و...تصمیماتی را اتخاذ کردند. 
 
لازم به ذکر است، کمیسیون ماده ۱۸ قانون با ترکیب فراقوه‌ای مسئولیت نظارت بر اجرای دقیق قانون، رفع اختلاف در نحوه ارائه اطلاعات، ایجاد وحدت رویه و ‌ارائه نظرات مشورتی را بر عهده دارد. 
 
همچنین سامانه برخط iranfoia.ir  مجرای ثبت درخواست مردم و پاسخگویی دستگاه‌های مشمول قانون است. هرشخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات غیر شخصی و غیر محرمانه موسسات عمومی و خصوصی را دارد.
 
گفتنی است، این نخستین جلسه کمیسیون در سال جاری بود که با حضور رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، معاون هوشمندسازی سازمان اداری و استخدامی، معاون امور مجلس وزارت دفاع و معاون حقوقی وزارت اطلاعات برای رسیدگی به اختلاف در نحوه اجرای قانون و برنامه‌ریزی برای اقدامات کمیسیون  برگزار شد .
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها