دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
محسن روستایی: برای ساخت آینده باید گذشته را از طریق اسناد ملی رصد کنیم

محسن روستایی گفت: آینده زمانی شکل می‌گیرد که ما به گذشته کشورمان توجه کنیم. سند یعنی بوده، بودن و خواهد بود. آینده را گذشته می‌سازد. هر کشوری که می‌خواهد به توسعه ملی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برسد باید اول گذشته را رصد کند، آسیب‌ها را شناسایی کند. خطاهای گذشته را تکرار نکند تا بتواند حال و آینده را با عقلانیت بسازد.

دکتر محسن روستایی، مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به خدمات حفاظت از اسناد خاندانی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: آرشیو ملی ایران در حفظ و نگهداری اسناد ملی، خاندانی و شخصی تمام ایران وظیفه خطیری دارد. بیشتر اسناد از طریق دستگاه‌ها به سازمان اسناد می‌رسد و در آرشیو ملی، یعنی بایگانی کل کشور نگهداری می‌شود.

وی افزود: مردم ایران اسنادی را که نمی‌توانند در خانه نگهداری کنند از سه طریق می‌توانند به آرشیو ملی برسانند. می‌توانند به نام خودشان اهدا کنند تا در آرشیو ملی ایران با بهترین روش و با استانداردهای جهانی به نام خودشان نگهداری شود. مخازن آرشیو ملی دارای استاندارهای جهانی است و اسناد در این مخازن با بهترین روش و با حفظ دما و رطوبت نگهداری می‌شوند.

روستایی بیان کرد: راه دوم اینکه مردم می‌توانند از طریق فروش سندهای خاندانی را به آرشیو ملی بسپارند. برای فروش سندها بعد از فهرست‌نویسی و ارزشیابی متعدد خریداری می‌شود و به نام خود فروشنده وارد مخزن آرشیو ملی شده و حفظ و نگهداری می‌شود.

مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه گفت: مرحله سوم اینکه مردم می‌توانند اسناد خاندانی را به صورت امانت در اختیار  آرشیو ملی قرار بدهند. اسناد ملی این اسناد را به عنوان امانت تحویل می‌گیرد و در مخازنی که به این منظور اختصاص یافته است، با حفظ استانداردها به نام خود فرد تحویل‌دهنده نگهداری می‌کند.

روستایی افزود: مردم ایران می‌توانند به آرشیو ملی اعتماد کنند. تمام نیروهای آرشیو ملی با تخصصی که در آرشیو و آرشیوداری دارند، می‌توانند اسناد را از مردم تحویل بگیرند و با مسئولیت‌پذیری از این اسناد نگهداری کنند.

وی با اشاره به شعار سی‌و‌چهارمین نمایشگاه کتاب تهران «آینده خواندنی است»، گفت: آینده زمانی شکل می‌گیرد که ما به گذشته کشورمان توجه کنیم. سند یعنی بوده، بودن و خواهد بود. آینده را گذشته می‌سازد. هر کشوری که می‌خواهد به توسعه ملی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برسد باید اول گذشته را از طریق اسناد ملی رصد کند، آسیب‌ها را شناسایی کند. خطاهای گذشته را تکرار نکند تا بتواند حال و آینده را با عقلانیت بسازد. هیچ کشور پیشرفته‌ای نیست که بدون توجه به گذشته و اسناد و مدارک آینده‌اش تضمین شده باشد. هر کشوری پیشرفته‌ای حتما به اسناد و مدارک گذشته توجه کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها