یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۹
سمفونی ملی ایثار شهدای همدان در تالار وحدت اجرا شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای سمفونی ملی ایثار در دومین کنگره ملی ۸ هزار شهید استان همدان را پیشنهاد داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در همدان، نشست تخصصی کمیته فرهنگی و هنری دومین کنگره ملی ۸ هزار شهید استان همدان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان این وزارتخانه و مدیرکل و معاونان امور فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در وزارت ارشاد برگزار شد.

وزیر ارشاد در این نشست با تأکید بر جایگاه والای شهدا ایران اسلامی، اظهار کرد: مقام معظم رهبری تعدادی از کتاب‌های منتشر شده درباره زندگی شهدای همدان را تقریظ فرموده‌اند که سه کتاب مربوط به استاد حمید حسام است، سال گذشته مراسم تجلیل از حمید حسام در همدان برگزار شد و ایشان نقش اثرگذاری در زمینه معرفی شهدای والامقام استان دارد.

وی با بیان اینکه کنگره شهدای همدان از برنامه‌های فاخر در حال برگزاری است، گفت: در سفرهایی که به این استان داشتم در رابطه با تولیدات حوزه فرهنگی و هنری قول مساعدت و حمایت دادم.

وی با بیان اینکه این جلسه هم با هدف بررسی تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای برگزاری کنگره برگزار شده است، محمدعلی مرادیان، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی را به عنوان نماینده وزارتخانه در زمینه برنامه‌ریزی برای کنگره معرفی و خاطرنشان کرد: ما در برگزاری کنگره استان‌های دیگر هم مشارکت داشتیم و امیدواریم این کنگره به بهترین شکل برگزار شود زیرا شهدای عزیز ما، مربوط به هرکجای این سرزمین که باشند، بسیار پرفضیلت هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای سمفونی فاخر «ایثار» را به مناسبت دومین کنگره ملی 8 هزار شهید همدان پیشنهاد کرد و گفت: با توجه به ظرفیت تالار وحدت برای اجرای سمفونی، با پشتیبانی بنیاد رودکی یک روز از ایام برگزاری کنگره به یاد شهدای گرانقدر همدان به این روز اختصاص داده شده و ضمن دعوت از خانواده‌های شهدا، مسئولان استان و... برنامه‌ای در سطح ملی در این مکان اجرا شود.

اسماعیلی با تأکید بر اهمیت حوزه نمایش هم تصریح کرد: با توجه به اینکه جشنواره بین ‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان هم در مهرماه و مقارن با برگزاری کنگره شهدا برگزار می‌شود، بخش ویژه‌ای از جشنواره به موضوع کنگره اختصاص داده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان هم در این نشست ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌ریزی‌های انجام شده، گفت: این اداره کل، مسئولیت سه کمیته فرهنگی هنری، رسانه و کمیته تألیف کتاب در برگزاری کنگره بر عهده دارد. برخی از موضوعات مربوط به این کمیته‌ها به خصوص در کمیته فرهنگی و هنری که نیاز به هماهنگی و پیگیری بیشتری دارد، در جلسه هفته گذشته دیدار وزیر محترم با اعضای ستاد برگزاری کنگره مطرح شد.

مسعود ویژه تولید فیلم سینمایی شهید سردار حاج حسین همدانی را یکی از این پیشنهادات عنوان کرد و افزود: ساخت دو فیلم مستند برای شهیدان سلگی و خوش لفظ از دیگر برنامه‌هایی است به مناسبت برگزاری دومین کنگره ملی سرداران و شهیدان استان همدان مد نظر قرار گرفته و کار مطالعاتی این دو پروژه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه ساخت کلیپ تصویری از دیگر پیشنهادات کمیته فرهنگی و هنری است، تصریح کرد: در بخش نمایش هم، نمایش میدانی «فصل شیدایی» در دستور کار قرار گرفته است و سازمان اوج با مشارکت شهرداری همدان اجرای آن را بر عهده گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه در حوزه موسیقی هم پیشنهاد داشتیم آلبومی توسط گروه‌های منتخب سرود همدان تولید شود، گفت: هنرمندانی هم داریم که آمادگی دارند تک آهنگ‌های انقلابی در سبک پاپ تولید کنند در کنار این هنرمندان، یک گروه «کر» هم متشکل از هنرمندان همدان آمادگی تولید اثری فاخر برای کنگره دارند.

وی بزرگداشت بانو دباغ را از بخش‌های دیگر برنامه‌های کمیته فرهنگی هنری کنگره شهدای استان همدان عنوان کرد و افزود: بنا داریم این بانو به عنوان الگویی برای جامعه در حوزه بانوان معرفی شود و پیشنهاد می‌کنیم شورای سیاستگذاری این مراسم با حضور وزیر محترم تشکیل شود.

ویژه در خصوص بخش تجسمی این کمیته هم توضیحاتی ارائه و تصریح کرد: بخش دیگری که در این کمیته مورد پیگیری قرار گرفته، انتشار ۵۰ عنوان کتاب و تجدید چاپ ۲۰ عنوان از کتب برجسته‌ای که پیش از این در حوزه دفاع مقدس منتشر شده‌اند و درخواست ما در این بخش تأمین کاغذ مورد نیاز است.

در ادامه این نشست موارد مطرح شده در بخش‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مشارکت در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این کنگره قول مساعدت داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها