شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴
داستان‌های «قوافی تباهی» محوریت تنهایی و حیرت دارند

«قوافی تباهی» چهارمین کتاب داستانی امین علی‌اکبری است که داستان‌های آن در فضای تنهایی، ویرانی و گم‌گشتگی سیر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجموعه «قوافی تباهی»، شامل 13داستان کوتاه است، که در عین ارتباط و پیوستگی به‌تنهایی نیز داستانی مستقل و کامل‌اند.

فضای غالب داستان‌های «قوافی تباهی»، میل به سوی تنهایی و ویرانی و گم‌گشتگی دارد و درباره آدم‌هایی که در دل تاریخ معاصر این سرزمین، هرکدام به‌ دنبال گم‌گشته‌ خود، آرمان‌ها و آرزوها و رویاهای خود روان شده‌اند و در انتها، چیزی جز تباهی و تنهایی نصیب نبرده‌اند، است.

 بستر تاریخی، اجتماعی و سیاسی این داستان‌ها و تلخی و تاریکی نهفته در دل آنها، «قوافی تباهی» را از دیگر آثار امین علی‌اکبری متمایز و مجزا کرده و پیوستگی این 13 داستان نیز، می‌تواند برای بخشی از مخاطبان تجربه‌ جذاب و متفاوتی را رقم بزند.

در بخشی از داستان «آتش‌بس حلب» می‌خوانیم: «کابوس. کابوس‌هایی که انگار دوباره هجوم آورده‌اند و این ‌بار خیلی واضح‌ترند و سرراست‌تر. نشسته‌ایم توی ماشین، من و کارون. بی‌هوا می‌پرد وسط جاده و من فقط صدای برخورد ماشین با سر گربه را می‌شنوم و انگار صدای استخوانی که خرد شده. کارون آخی می‌گوید و کمی خم می‌شود سمت آینه‌ی بغل تا گربه را احتمالا لهیده روی جاده ببیند، من اما چشم‌هام را می‌بندم. صدای برخورد لاستیک ماشین و بدن گربه توی سرم می‌پیچد. چشم‌هام را می‌بندم و یله می‌کنم خودم را روی صندلی. کارون حرفی نمی‌زند. پشت چشم‌های بسته‌ام مادرم را می‌بینم که جوان است، باردار است، من و ستاره هم کنارش ایستاده‌ایم. سه‌تایی رو به جایی ایستاده‌ایم که می‌تواند مثلا دوربینی باشد که قرار است آن لحظه‌ی چهار نفره را ثبت کند. من و ستاره هفت هشت سال بیشتر نداریم انگار، پیراهنی سفید و بلند پوشیده‌ایم و موهامان ریخته روی شانه‌ها. مادر هم جوان است، جوان‌تر از حالا. لباسی سفید، پیراهنی بلند؛ موهای سرش اما همه ریخته. باردار است، شکمش حسابی جلو آمده. بعد گربه می‌پرد سمت او که چنگش بیندازد. من و ستاره از جامان تکان نمی‌خوریم. مادر با همان شکم برآمده پا می‌گذارد به فرار. می‌دود، می‌دود، دور می‌شود. چشم‌هام را که باز می‌کنم برمی‌گردم به عقب. امتداد جاده‌ای را که آمده‌ایم نگاه می‌کنم، دور شده‌ایم از آن جنازه‌ لهیده؛ گربه اما با سری خونین و خردشده، همراه من است، همراه من می‌ماند. در کابوس‌های بعد از آن تصادف بارها و بارها سراغم را می‌گیرد.»

از علی‌اکبری پیش از این کتاب‌های مجموعه داستان «احتمال عکس و انزوا»، داستان بلند «جُلجُتا» و مجموعه داستان «قبیله‌ مورچه‌ها» منتشر شده است.

نشر بان مجموعه ‌داستان «قوافی تباهی» را در 256 صفحه و با بهای 132 هزار تومان عرضه کرده است.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها