شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۲
مجری موفق، افکار عمومی را از حکمرانان به مردم و بالعکس منتقل می‌کند

رونمایی کتاب «مجری محبوب» در سالن سینماتوگراف موزه سینما واقع در باغ فردوس شاهد با حضور جمعی از پیشکسوتان و مجریان فعال صداوسیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ رونمایی کتاب «مجری محبوب» با حضور جمعی از پیشکسوتان و مجریان فعال صداوسیما برگزار شد. «مجری محبوب» توسط سید محبوب احمدی زاد در ۳۴۰ صفحه و ظرف مدت مدت پنج سال به نگارش درآمده است. گفتنی است این کتاب رساله پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد سید محبوب احمدی زاد در رشته رسانه و ارتباطات است. مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، بعد از خوش‌آمد‌گویی به مهمانان سید محبوب احمدی زاد خود اجرای برنامه را به عهده گرفت. وی ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان تک تک مجریانی که در این مراسم حضور داشتند را نام برد و از حضورشان تشکر کرد. سید محبوب احمدی زاد برای قسمت اول نشست از محمدحسین سروش، جعفری جلوه، استاد نصرالله زاده، دکتر خجیر، نیما کرمی و محسن احتشامی درخواست کرد برای صحبت به روی سن بیایند. در ابتدای اولین قسمت این نشست به درخواست احمدی زاد، محمد حسین سروش آغاز کننده صحبت بود. سروش با اشاره به اینکه خودش از سال ۱۳۷۴ کار اجرا انجام می‌دهد گفت: «می‌دانم نوشتن کتاب در مورد اجرا کار سختی است. کسی که می‌خواهد اجرا کند باید آگاهی‌هایش را افزایش بدهد. اپرا وینفری به عنوان یک مجری موفق، خوش‌سابقه و اثرگذار می‌گوید: اجرا به سه عامل فرهیختن، آگاهی دادن و سرگرم کننده بودن بستگی دارد. داستان باید به مردم آگاهی بدهد.

در ادامه احمدی زاد از محمدرضا جعفری جلوه پرسید: «چگونه مجریان خوب در زمان مدیریت خود پرورش می دادید؟» جعفری جلوه در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: «درجهت تعمیق باورها باید تفکر ایجاد کرد. گردآوری اندیشه‌ها و ایده‌ها در یک کتاب کار ارزشمندی است. من اینجا هستم تا از جوانی تقدیر کنم که تلاش کرده و کتاب خوبی نوشته است.»

در ادامه جعفری جلوه از کامل بودن اولیا و انبیا و نقص انسان‌ها سخن به میان آورد. وی درباره شکور و غفار بودن خدا صحبت کرد و در پایان درباره ویژگی‌های مجریان موفق گفت: «تردیدی ندارم که مجریان موفق فقط آنهایی نیستند که قیافه خوبی دارند. دانش و آگاهی است که مجریان خوب را می‌سازد. مجریان اثرگذار کسانی هستند که به خواندن و دانستن مجهز هستند و جامعه را خوب می‌شناسند. نمی‌شود با طیف مردم ارتباط نداشت و مجری موفقی بود.»

در ادامه این قسمت از نشست محمد جواد نصرالله زاده عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی شروع به صحبت کرد و گفت: «به گفته استاد شریعتی سه چیز است که زندگی را به خوشبختی می رساند؛ تجربه دیروز، استفاده امروز، امید به فردا. در این زمانه ما با حسرت دیروز اتلاف امروز و ترس از فردا زندگی را خراب می‌کنیم.

وی درباره نحوه آشنایی با سید محبوب احمدی زاد گفت: «او برای بحث جامعه‌شناسی و مجری‌گری به من رجوع کرد. به نظرم مجری محبوب واسطه است، یک ارتباط است بین افکار عمومی و حکمرانان. مجری خوب اگر بتواند افکار عمومی را خوب از حکمرانان به مردم و بالعکس منتقل کند موفق است.»

نیما کرمی مهمان بعدی بود که درباره کتاب مجری محبوب سخن گفت. وی با اشاره به اینکه کتاب را کامل خوانده است گفت: «این کتاب، کتاب خوبی است. همه کسانی که اجرا می‌کنند مجریان و علاقه‌مندان به کار اجرا باید آن را مطالعه کنند. به نظرم این پژوهش، نوشتار که از بسیاری از کسانی که در شاخه اجرا کار می‌کنند تهیه شده است می تواند برای هر کسی بار علمی داشته باشد. خود من ۲۶ سال است که کار اجرا انجام می‌دهم به نظرم این کتاب را بخوانید چون بسیار جالب است. کتاب پر از مثال و تجربه است.»

در ادامه محسن احتشامی که سید محبوب احمدی زاد از او به عنوان پدر معنوی‌اش نام برد گفت: «راجع به کتاب نیما کرمی به خوبی صحبت کرد من می‌خواهم راجع به محبوب صحبت کنم. ۱۴ یا ۱۵ سال پیش یک جوان ۲۰ ساله پیش من آمد که عاشق اجرا بود. ویژگی که در محبوب است و من همه جا مثال می‌زنم این است که محبوب اسطوره پشتکار است. خود من هنوز به کتاب جامعی که درباره اجرا باشد بر نخورده‌ام.»

احمدی زاد درباره حاصل کار رساله کارشناسی ارشدش گفت:«حاصل کار دو کتاب است که یکی از آنها را انتشارات دانشگاه سوره قرار است چاپ کند و دیگری اینجاست.»

در ادامه وی از استاد راهنمایش دکتر خجیر خواست تا درباره این کتاب صحبت کند. خجیر درباره کتاب «مجری محبوب» توضیح داد:« کتاب ۴۶ مصاحبه علمی دارد. مثلا مصاحبه ای داریم که ۱۰ ساعت طول کشیده است. پیاده کردن این مصاحبه ها و تبدیل آنها به فاکتورهای مجری گری کار بسیار سختی بود. ما در کل به ۱۲۷ فاکتور مجری‌گری رسیدیم. این کتاب با روش کیفی و کمی کار شده است که سبب اعتبار بیشتر کتاب می شود.»

وی در ادامه عنوان کرد: «من تشکر می‌کنم از ناشر عزیزی که در این فضا و رکود کتاب‌خوانی این کتاب را چاپ کرده است. این کتاب تلفیقی از علم و مهارت است. مهارت مجری گری، این عزیزان همه به خاطر مهارت‌های فردی به جایگاهی که اکنون دارند رسیده‌اند.»

محبوب احمدی‌زاد در تأید حرف‌های خجیر گفت‌: «از این رساله و تحقیق دو کتاب درآمده است. کتاب اول کتابی است که در دست شماست و کتاب دوم خرداد ماه توسط انتشارات دانشگاه سوره به چاپ می‌رسد که کتابی علمی است. ضمن اینکه دو مقاله هم از این رساله نوشته شده است.»

در پایان این قسمت از نشست، محمدحسین سروش با یک بیت شعر سخنانش را آغاز کرد و گفت: «هر کرا مردم سجودی می‌کنند؛ زهر اندر جان او می‌آکنند. مجری‌های محترم لطفاً از هم تعریف‌های نابجا نکنید بلکه از یکدیگر نقد کنید. به تعریف‌های دیگران هم اهمیت ندهید. مجری‌ای که نقدپذیر و اهل مطالعه نباشد به درد این مردم نمی‌خورد. مجری که گلستان و شاهنامه و حافظ نخوانده و مطالعه نداشته باشد نباید جلوی دوربین بیاید پس لطفاً با یکدیگر جدی باشید.»

در پایان این قسمت از نشست سید محبوب احمدی‌زاد از با یادی از مجریان در گذشته از حضار درخواست کرد برای آنها صلوات قرائت کنند. قبل از شروع قسمت بعدی نشست محسن احتشامی یادآور شد: «ما برای بعضی از مشاغل مانند پرستار، معلم و غیره روز تعیین کرده‌ایم. کاش بتوانیم برای روز مجری نیز روزی تعیین کنیم.»

سید محبوب احمدی زاد هم در تأیید سخنان او از مهمانان سرشناس برنامه‌اش برای تعیین روز مجری نظرسنجی کرد. در قسمت دوم برنامه رونمایی کتاب سرکار خانم شیرازی گوینده باسابقه خبر، گیتی خامنه، مسعود فروتن، هومن حاجی عبداللهی و ژیلا صادقی و یونس عبدی رئیس امور ایثارگران به روی سن دعوت شدند. در این قسمت برنامه هر یک از مدعوین ضمن تشکر از سخنان محمد حسین سروش برای آگاه و باسواد بودن و نقد پذیری مجری هر یک چند جمله کوتاه درباره اجرا و مجری‌گری گفتند.

در سومین قسمت این برنامه حسین عباسی، مجتبی کشاورز، محیا اسناوندی، نجمه جودکی برای صحبت به روی سن دعوت شدند. آن‌ها نیز به دلیل طولانی شدن برنامه هر یک در جملاتی کوتاه در مورد اجرا و سختی و شیرینی مجری گری صحبت کردند. در پایان علی اکبر تورانیان مدیر انتشارات شهرآب به روی سن آمد و  با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور گفت: باید کتاب را وارد زندگی‌ کنیم. کتاب را به عنوان مهربان‌ترین دوست خود تلقی کنید و برای هدیه به دوستان که کتاب هدیه بدهید. امیدوارم این کتاب را که کتاب خوبی است به دوستانتان معرفی کنید و با معرفی این کتاب در سطح دانشگاه‌ها باعث ترویج کتاب‌خوانی شوید. من معتقدم ما خادم کتاب هستیم و باید نهضت کتاب و کتاب‌خوانی را ترویج بدهیم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها