دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
آیین بزرگداشت استاد پرویز اذکایی برگزار می‌شود

آیین گرامیداشت استاد پرویز اذکایی مورخ، مصحح، پژوهشگر و همدان شناس در تالار قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین بزرگداشت زنده یاد استاد پرویز اذکایی، مصحح، مورخ، همدان‌شناس، ابوریحان‌شناس و فهرست‌نویس، روز چهارشنبه 6 اردیبهشت 1402، ساعت 10 در تالار قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی، با حضور پژوهشگران و دوستداران استاد اذکایی و مسئولان فرهنگی کشور برگزار خواهد شد.

در این مراسم استاد حسین معصومی همدانی، دکتر علی محمدی، دکتر بهرام پروین گنابادی، دکتر محمود جعفری دهقی، دکتر عاطفه زارعی و استاد اکبر ایرانی سخنرانی می‌کنند.

استاد پرویز اذکایی تحصیلات متوسطه و حوزوی خود را در همدان، کارشناسی ارشد را در دانشگاه‌ تهران در رشته تاریخ و دوره دکتری خود را در دانشگاه منچستر انگلستان نزد استادانی چون پروفسور ج. ا. بویل گذراند. در دهه چهل با مجله هنر و مردم همکاری داشت و حدود ۳۰ مقاله نوشت. مدتی سردبیر مجله وحید شد. با کتابخانه مجلس و مرکزی دانشگاه تهران در فهرست‌نویسی همکاری کرد.  پس از انقلاب با مراکز علمی از جمله دایره‌المعارف تشیع، دانشنامه جهان اسلام، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و مؤسسه پژوهشی ميراث مکتوب همکاری داشت و مقالات متعددی نوشت.

این استاد برجسته در طول حیات خود بیش از ۳۵۰ مقاله و ۵۰ کتاب تألیف کرد و برنده جایزه کتاب سال شد. در سال 1398، مجموعه‌ای از کتاب‌ها، نشریات ادواری و دست‌نوشته‌های خود را به کتابخانه مرکزی استان همدان اهدا و خانه پدریش را به عنوان مرکز فرهنگی وقف کرد. از محل درآمد موقوفه، جایزه بهترین کتاب‌های ایران‌شناسی و همدان‌شناسی برای تشویق پژوهشگران جوان اختصاص داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها