شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶
زندگی شاعر ممنوعه‌های کهگیلویه و بویراحمد کتاب می‌شود

زندگی مرحوم شیخ علی‌مراد تنهایی، شاعر و خواننده محلی کهگیلویه و بویراحمدی کتاب می‌شود.

مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در یاسوج  گفت: شیخ تنهایی از چهره‌های شاخص استان و صاحب سبک در موسیقی فولکلور است که با نبوغ ویژه، شرح مبارزات مردم استان با حکومت پهلوی را در اشعار خود آورده‌است.

وی ادامه داد: مردم استان به دلیل زندگی کوچ‌نشینی کمتر فرصت به تحریر درآوردن تاریخ معاصر استان را داشته‌اند. 

رسولی‌مقدم افزود: اشعار شیخ علیمراد تنهایی روایتگر رویدادهای دوران حکومت پهلوی اول و دوم تا انقلاب اسلامی و تاریخچه مبارزات عشایر کهگیلویه و بویراحمد است.

رسولی‌مقدم یادآوری کرد: اهمیت آوازها و اشعار شیخ تنهایی به اندازه‌ای بود که در رژیم پهلوی نگهداری و یا گوش دادن آنها ممنوع بود چراکه حکومت بر این باور بود اشعار وی خشم مردم را نسبت به حکومت برمی‌انگیزد.وی افزود: کتاب اشعار و زندگی شیخ تنهایی به دلیل اهمیت، در مجموعه کتاب‌های ملی واحد ادبیات پایداری حوزه هنری کشور است. تنهایی خواننده جنگ‌نامه و یاریارهای محلی از شهر چرام، استان کهگیلویه وبویراحمد بود، که سال‌ها با ذهنی خلاق و با سبکی حماسی و متمایز صحنه‌های فراموش نشدنی دلاورمردی‌های مردم این استان در جنگ‌های تنگ تامردای، گجستان و دوران هشت سال دفاع مقدس را روایتگری کرد.

ویژگی تنهایی این بود که بخشی از اشعارش را با موسیقی اصیل این دیار ارائه کرده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها