شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
پژوهشنامه عصر حکمرانی قرآنی و پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد قرآن رونمایی شد

پژوهشنامه عصر حکمرانی قرآنی و پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد قرآن جمعه‌شب در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مراسم رونمایی از «پژوهشنامه عصر حکمرانی قرآنی» و رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد قرآن، جمعه‌شب ۱۸ فروردین، در بخش مؤسسات مردمی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمهدی حسین‌زاده، مدیر عامل بنیاد قرآن، در خصوص جایگاه رسانه در حکمرانی قرآنی گفت: قرآن یک خبر است و باید بدانیم این خبر را چگونه ابلاغ و تبلیغ کنیم.

وی با بیان اینکه حکمرانی رسانه باید بر مبنای برهان باشد تا یک رسانه تبدیل به رسانه قرآنی شود، گفت: این امر براساس آیه «ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ» است و اساسا اسلام براساس عنصر دعوت به حکمت است.

حسین‌زاده در ادامه خیرخواهی، ادب، تقوا، دانایی، خردمندی، احتیاط، بصیرت، شجاعت، اطمینان، حسن ظن، خیرخواهی، انصاف، امانت‌داری، حق‌مداری، حفظ حرمت، ظلم‌ستیزی، تبیین، تحقیق و نقد را از جمله شاخص‌های اصلی یک رسانه قرآنی خواند.

مدیرعامل بنیاد قرآن در ادامه بیان کرد: دعوت اسلام برای آگاهی است که آگاهی هم ریشه در عمق فطرت انسان دارد.

وی نقد اخبار را موجب شکوفایی جریان خبر و اطلاع‌رسانی دانست و گفت: از طرفی در مقابل رسانه‌های دشمن با جدیت و با رویکرد ظلم‌ستیزی ورود پیدا کرد و تنها مستمع اخبار رسانه‌های دشمن نبود.

در ادامه بهزاد تیمورپور، کارشناس رسانه و از همکاران بنیاد قرآن، با اشاره به اهمیت ایجاد حساسیت در حوزه رسانه و قرآن گفت: تنها راه نجات بشر در عصر حاضر، بازگشت بشریت به محضر قرآن و اهل بیت(ع) است.

وی با بیان اینکه برای ترویج معارف قرآن نیاز به زیرساخت داریم، گفت: بهترین زیرساخت برای این امر، فضای رسانه و فضای مجازی است.

تیمورپور تأکید کرد: رسانه آنقدر در عصر حاضر مهم است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب می‌تواند جای جلاد و شهید را عوض کند.

وی ادامه داد: امروز در حوزه رسانه ما الان زیاد نیاز به تولید خبر نداریم بلکه بیشتر نیاز به تولید محتوا داریم. رسانه و پایگاه اطلاع‌رسانی موفق آن رسانه‌ای است که بتواند در جامعه مرجعیت پیدا کند.

تیمورپور رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی قرآن را قدم اول دانست و گفت: البته این اقدام کافی نیست و بنا داریم تا نمایشگاه قرآن سال آینده نخستین خبرخوان قرآنی کشور را راه‌اندازی کنیم که به طور تخصصی اخبار رسانه‌های قرآنی را رصد کند.

محمود شاه‌شرقی، سردبیر پژوهشنامه عصر حکمرانی قرآنی، نیز در سخنان کوتاهی گفت: نگاه ما در بنیاد قرآن به مسئله حکمرانی، کاربردی است و تلاش داریم مفاهیم قرآنی را در خصوص حکمرانی عینیت ببخشیم و صرفا نگاه نظری نداشته باشیم.

در پایان این مراسم از پژوهشنامه عصر حکمرانی قرآنی و پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد قرآن رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها