جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷
کودکی مهم‌ترین مقطع زندگی برای عادت به مطالعه است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان برهمکاری همه نهادهای فرهنگی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در استان آذربایجان‌غربی، وبینار سراسری انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست رضا ابراهیمی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی و با حضور افشار کبیری، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ طاهر جنگلی، رئیس شورای اسلامی استان؛ فرمانداران، بخشداران، مدیران کل، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در استانداری آذربایجان‌غربی برگزار شد.

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی ضمن درود به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج)، ارواح طیبه شهدا و تبریک اعیاد شعبانیه افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نهادی فرهنگی- اجتماعی با هویت ایرانی- اسلامی است. ماموریت و رسالت کتابخانه‌های عمومی دارای سه رویکرد آگاه‌بخشی، آموزش و آفرینش است؛ در رویکرد ترویج دانش عمومی، افزایش دسترسی عموم به خدمات کتابخانه‌ای و .... از مهم‌ترین رسالت‌ها است.

وی ادامه داد: در حوزه آموزش، آموزش سواد اطلاعاتی مهم‌ترین رسالت کتابخانه‌های عمومی است که شامل آموزش مهارت‌ها، کسب و کارهای محلی، آموزش ضمن خدمت و .... است؛ در حوزه آفرینش نیز، ایجاد محافل ادبی، محافل قرآن و عترت، رویدادها و جشنواره‌ها و .... از اهداف این نهاد است.

معصومی ضمن تاکید بر نقش انجمن‌ها به‌عنوان بازون اجرایی در توسعه و اعتلاء کتابخانه‌های عمومی گفت: موضوع اصلی انجمن در تمامی سطوح، کتابخانه عمومی است؛ بنابراین تعاملات و همکاری‌ها باید در چارچوب مأموریت‌ها و رسالت باشد، همکاری با کتابخانه‌های عمومی در اطلاع رسانی و اجرای برنامه‌های ابلاغی هیئت امناء نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ایجاد جریان درآمدی پایدار و منظم و تشویق به اهدای زمین و ساختمان و ... مهم‌ترین درخواست این اداره کل از انجمن‌ها است؛ از ابتدای سال جاری تاکنون 136 جلسه انجمن در سطح استان، شهرستان و بخش و شهر برگزار شده است و حضور فرمانداران در جلسات در کیفیت اجرایی مصوبات نقش مؤثری دارد.

معصومی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی منابع درآمدی پایدار ندارند، افزود: مهم‌ترین منبع درآمد پایدار کتابخانه‌های عمومی برای هزینه‌های جاری از سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها است. میزان پرداخت شهرداری‌ها نسبت به سال گذشته 45 درصد افزایش داشته است؛ اما تنها 15 درصد از میزان تعیین شده براساس ماده 6 قانون تاسیس و اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت شده است و لازمه تحقق بیشتر اهداف و رسالت‌های کتابخانه‌های عمومی، پرداخت کامل و به موقع این سهم  شهرداری‌ها است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این اداره‌ کل گفت: استان آذربایجان‌غربی دارای 74 باب کتابخانه عمومی نهادی، 23 باب کتابخانه عمومی مشارکتی و مستقل و 8 باب سالن مطالعه عمومی است؛ در سال‌جاری با هدف افزایش سرانه فضای کتابخانه‌ای و تسهیل دسترسی مردم به کتابخانه‌ها، افتتاح یک باب کتابخانه عمومی نهادی و یک پانسیون مطالعاتی، کلنگ‌زنی کتابخانه روستایی در تکاب، کلنگ‌زنی طرح توسعه کتابخانه خاتم‌الانبیا در اشنویه از اقدامات اداره کل بوده است.

وی ادامه داد: تعمیر، تجهیز، به‌سازی و شاداب‌سازی فضای فیزیکی کتابخانه‌ها، انعقاد 9 تفاهم‌نامه با سایر دستگاه‌ها در سطح ملی و استانی، تصویب 23 مصوبه برای کتابخانه‌های عمومی در 11 سفر شهرستانی استاندار شامل 13پروژه احداثی، 6 پروژه نیمه‌تمام، 3 پروژه مطالعاتی و یک کتابخانه سیار ، اجرای 2 هزار و 371 برنامه فرهنگی، اجرای سومین دوره پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» با وقف حدود 31 هزار جلد کتاب و ... از دیگر اقدامات این اداره کل بوده است.

رضا ابراهیمی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی، ضمن درود به پیشگاه منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر(عج) و درود به روح پرفتوح بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی‌(ره) و ارواح طیبه شهدای گرانقدر و با آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری‌(مدظله العالی) گفت: مقوله کتاب و کتابخوانی در عصر حاضر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ کتابخانه‌های عمومی و سایر سازمان‌های فرهنگی باید با همکاری یکدیگر و برنامه‌ریزی منسجم با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و ایجاد عادت به مطالعه به ویژه در بین قشر کودک و نوجوان تلاش کنند.

وی ضمن تاکید بر لزوم پرداخت کامل سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی به همت شهرداری‌ها افزود: فرمانداران باید به جد پیگیر پرداخت سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها باشند تا مطابق قانون و کامل پرداخت شود؛ همچنین از ظرفیت خیرین نیز در راستای اعتلاء فرهنگ کتابخوانی باید استفاده کرد.
 
به گزارش ایبنا؛ در ادامه، درباره محوریت‌های جلسه میان اعضای جلسه بحث و تبادل نظر شد.

پیگیری پرداخت به موقع و کامل سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها و مصوبات سفر استاندار آذربایجان‌غربی با حضور فرمانداران از مهم‌ترین مصوبات جلسه بود.

تقدیر از مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز آذربایجان غربی، شهردار سلماس و دهیار روستای اوچ تپه شهرستان بوکان بخش پایانی این وبینار بود؛ همچنین پوستر دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در حاشیه این وبینار رونمایی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها