دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳
فعالیت پایگاه اهدای کتاب در فرهنگسرای سرو/مسابقه کتابخوانی از داستان‌های اقتباسی گلستان سعدی

فرهنگسرای سرو به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برنامه‌های متنوعی مانند فعالیت پایگاه اهدای کتاب، مسابقه کتابخوانی از گلستان سعدی و حضور در مناطق محروم اطراف تهران برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سلیمان فرهادی مدیر کتابخانه سرو برنامه‌های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی را تشریح کرد. او با اشاره به اهداف برگزاری این برنامه‌ها، عنوان کرد: این برنامه‌ها با هدف تشویق عموم مخاطبان به کتابخوانی، گرامیداشت اهالی کتاب و نهادینه‌کردن فرهنگ مطالعه در بین نسل جوان تدارک دیده شده است.

آغاز فعالیت پایگاه اهدای کتاب در فرهنگسرای سرو
وی با اشاره به راه‌اندازی پایگاه اهدای کتاب در این مجموعه گفت: همزمان با فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی، پایگاه اهدای کتاب در فرهنگسرای سرو، فعالیت خود را با شعار «بگذارید، بردارید، بخوانید» آغاز می‌کند.

فرهادی توضیح داد: در این ویژه برنامه از شهروندان دعوت می‌شود کتاب‌هایی که مطالعه کرده و نیازی به آنها ندارند را به بخش تبادل کتاب فرهنگسرای سرو اهدا کرده و به جای آن، کتابی که دوست دارند را از بخش امانت کتابخانه با خود ببرند.

به گفته فرهادی، در این اقدام، تلاش می‌شود تا کتاب‌های مفید و سودمند در گردش قرار گرفته و افراد بیشتری از آنها استفاده کنند. این برنامه از روز چهارشنبه 18 آبان آغاز شده و تا 29 آبان مصادف با هفته کتاب ادامه خواهد داشت.

مسابقه کتابخوانی از داستان‌های اقتباسی از گلستان سعدی
رئیس کتابخانه سرو از برگزاری مسابقه کتابخوانی «صدای پروانه‌ها» خبر داد و گفت: کتابخانه سرو به مناسبت هفته کتاب، مسابقه کتابخوانی جدیدی را با عنوان «صدای پروانه‌ها» در بین نوجوانان تهرانی برگزار می‌کند.

فرهادی ادامه داد: در این برنامه کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» نوشته فریبا کلهر به عنوان منبع اصلی مسابقه انتخاب شده و سوالاتی از آن مطرح می‌شود. براین اساس، علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه و نوجوانان کتابخوان می‌توانند سوالات را از طریق سایت فرهنگسرای سرو دریافت کرده و پس از مطالعه کتاب، به سوالات پاسخ بدهند.

وی با بیان اینکه همچنین کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دارد، گفت: کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» دربردارنده داستان‌های فارسی با اقتباس از کتاب گلستان سعدی است.

به گفته فرهادی، عنوان داستان‌هایی که در این کتاب آمده شامل «دروغی که از راست بهتر است»؛ «میخی که در سنگ فرو نمی‌رود»؛ «شترسواری که مرد»؛ «پسری که تربیت نشد»؛ «مردی که اگر بمیرد بهتر است»؛ «وزیری که نیامد»؛ «خوابی که از بیداری بهتر است» و... .

وی تاکید کرد: مهلت پایانی برای شرکت در مسابقه کتابخوانی «با گلستان پشت چراغ قرمز» پایان آبان ماه خواهد بود. به کسانی که به سوالات مسابقه درست پاسخ بدهند به قید قرعه جوایزی اهدا می‌شود.

یک روز خوب در کتابخانه سرو برای دانش‌آموزان
فرهادی از ایجاد شرایطی برای بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه سرو خبر داد و گفت: ویژه برنامه «یک روز خوب در کتابخانه» با هدف فراهم آوردن زمینه آشنایی دانش آموزان با کتاب و کتابخانه و ترویج فرهنگ مطالعه به مناسبت هفته کتاب در فرهنگسرای سرو تدارک دیده شده است.

وی اضافه کرد: این ویژه برنامه با مشارکت مدارس برگزار شده و طی آن گروهی از دانش آموزان از کتابخانه سرو بازدید می‌کنند. در این برنامه، دانش‌‌اموزان از بخش‌های مختلف کتابخانه بازدید کرده و با خدمات کتابخانه بیشتر آشنا می‌شوند. طرح سوالاتی از دانش‌آموزان و اهدای جایزه به نفرات برتر بخش دیگری از این بازدید گروهی خواهد بود. هم‌چنین دانش‌آموزان می‌توانند با عضویت در کتابخانه از امکانات آن استفاده کنند.

حضور در مناطق محروم اطراف تهران با «قصه کودکانه» و «یار پنددان»
مدیر کتابخانه سرو بیان در ادامه صحبت‌های خود، اظهارداشت: مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، برای کودکان مناطق کم‌برخوردار و محروم در اطراف تهران نیز برنامه‌هایی با محوریت کتاب درنظر گرفته است.

فرهادی تصریح کرد: براین اساس، ویژه برنامه «قصه کودکانه» همراه با آیتم‌های متنوع نظیر قصه‌گویی، نقاشی، اوریگامی و ... در مناطق حاشیه شهر تهران اجرا خواهد شد. هم‌چنین هدایایی به رسم یادبود به شرکت‌کنندگان اهدا می‌شود.

به گفته وی، همچنین در برنامه دیگری با عنوان «یار پند دان»، ویژه برنامه خوانش کتاب برای کودکان و نوجوانان در مناطق کم برخوردار اطراف تهران برگزار می‌شود. این برنامه روز جمعه 27 آبان ماه برگزار می‌شود. برنامه‌های هفته کتاب ویژه کودکان و نوجوانان

فرهادی از برگزاری برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه سرو خبر داد و گفت: این کتابخانه با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و تشویق آنان به دوستی با «یار مهربان»، به اجرای قصه‌گویی، شعرخوانی و نقاشی برای کودکان به صورت حضوری در کتابخانه می‌پردازد.

وی تاکید کرد: هم‌چنین در برنامه دیگری با عنوان «زنگ تفریح»، با هدف ایجاد نشاط و تعالی در کودکان و نوجوانان، از یک کارشناس دعوت می‌شود تا به معرفی کتاب و اجرای برنامه‌هایی نظیر مسابقه، چیستان و ... برای نوجوانان، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در بین نسل جوان رونق ببخشد.

براساس این گزارش، علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به فرهنگسرای سرو مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 88881879 داخلی 655و656 تماس بگیرند.

سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «ما همانیم که می‌خوانیم» از ۲۱ آبان‌ماه شروع شده و تا ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها