شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
برای رسیدن به موفقیت نباید ارزش‌های اخلاقی را نادیده گرفت

نویسنده کتاب «آرزوهای دست ساز» گفت: همیشه به خاطر داشته باشیم، اگر از موفقیت‌ها و اتفاقات خاص صحبت نکنیم به دست فراموشی سپرده خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان‌رضوی،  نشست نقد و بررسی و رونمایی از کتاب «آرزوهای دست‌ساز» شنبه‌(21 آبان‌ماه) نخستین روز از هفته کتاب و کتابخوانی در کتابخانه مرکزی امام خمینی(ره) مشهد با حضور میلاد حبیبی، نویسنده کتاب «آرزوهای دست ساز»، حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی ومحمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی تعدادی از مدیران ارشد استان و  برگزار شد و جمعی از نوجوانان برگزار شد.
 
میلاد حبیبی، نویسنده کتاب «آرزوهای دست‌ساز» در این نشست ضمن قدردانی از برگزاری این آیین، گفت: موضوع و اقدام به نگارش این کتاب به سال 1397 برمی‌گرد، زمانی‌که آخرین روزهای فارغ‌التحصیلی دوره ارشد رشته الکترونیک را می‌گذراندم، باتوجه به حال‌وهوای ایجاد شده در جامعه امروز و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، به فکر تاسیس شرکتی در این حوزه افتادم؛ اما یکی از مشکلات بزرگ در این مسیر این بود که نمی‌دانستم از کجا و چگونه باید شروع کنم.
 
وی ادامه داد: به همین دلیل به دنبال کتاب‌هایی در این حوزه بودم اما اکثر کتاب‌های پیشنهادی از کشورهای دیگر و درباره شخصیت‌هایی همچون زاکر برگ، استیو جابز، استیون هافکینگ و ... بود. نکته‌ای که در متن این کتاب‌ها حائز اهمیت بود، اختلافات فرهنگی، اخلاقی و ارزشی آنان با فرهنگ و جامعه بود و این امر مانع استفاده مناسب از این منابع بود؛ چراکه اعتقاد بر این است، برای رسیدن به موفقیت، نباید بر روی ارزش‌های اخلاقی و انسانی پا گذاشت؛ بنابراین به فکر استفاده از تجربیات موسسین شرکت‌های موفق در این حوزه افتادم.

حبیبی اظهار کرد: با مراجعه به شرکت آتیه‌سازان ظهور شریف به‌عنوان یکی از این شرکت‌های موفق، به ثبت خاطرات و تجربیات آنان پرداختم. بعدها تصمیم گرفتم، این مطالب را به متن تبدیل کنم و در قالب یک پژوهش در اختیار دیگران قرار دهم، اما به توصیه یکی از مراکز فرهنگی با پرورش دادن متن و کامل کردن آن به چاپ این مطالب در قالب کتاب اقدام کردم که سال 1398 به چاپ رسید.
 
وی با بیان اینکه امروز بالغ بر 30 عنوان کتاب درباره شرکت‌های دانش‌بنیان در کتابفروشی وجود دارد، گفت: همیشه به خاطر داشته باشید، اگر از موفقیت‌ها و اتفاقات خاص صحبت نکنیم به دست فراموشی سپرده خواهند شد.

حبیبی با اشاره به فعالیت 7 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور، افزود: خوشبختانه این شرکت‌ها از موفقیت‌های خوبی برخوردار‌اند. با ثبت این تجربیات و انتقال آن به نسل جدید می‌توانیم زمینه‌ساز ایجاد انگیزه و امید در آنان برای حرکت در مسیرهای مختلف شویم.
 
نویسنده‌ کتاب «آرزوهای دست ساز» یک الگو برای جامعه است
حجت‌الاسلام و المسلمین سبزیان، نیز در این نشست ضمن گرامیداشت سی‌امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز در مقابل فردی هستیم که مانند بسیاری با «نبایدها»، «نیستی‌ها» و «نمی‌شودهای» زیادی مواجه شده است اما با پشت سر گذاشتن آن، به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده است.
 
وی ضمن قدردانی از میلاد حبیبی، نویسنده کتاب «آرزوهای دست‌ساز»، بیان کرد: به‌عنوان یک مدیر در حوزه کتاب و کتابخوانی به شما افتخار می‌کنم، شما نه‌تنها یک الگو برای نسل خود و نوجوانان هستید بلکه برای همه افراد جامعه نیز می توانید الگویی مناسب باشید چرا‌که شما اثبات کرده‌اید که با گذر کردن از مسیرهای سخت و پرتلاطم می‌شود به موفقیت دست پیدا کرد.
 
سبزیان به حدیثی از حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه «هرکس که با کتاب آرامش بگیرد، هیچ آرامشی را از دست نمی‌دهد» تاکید و خطاب به نوجوانان حاضر در جلسه، ابراز کرد: این کتاب را تهیه کنید و بخوانید تا سند چشم‌انداز شما در زندگی آینده‌تان شود.
 
بابت کاستی‌های موجود در حوزه کتاب عذرخواهی می‌کنم
حسین‌زاده، نیز ضمن خیر مقدم ویژه به نوجوانان حاضر در این آیین، گفت: اگر در هفته کتاب بخواهم حرفی بزنم در ابتدا از این نسل پر شور و تلاش بابت کم‌کاری‌ها و کاستی‌های موجود در حوزه کتاب عذرخواهی می‌کنم.
 
وی با اشاره به 2 بار اشغال شهرمشهد در طول تاریخ، اظهار کرد: شهرستان مشهد نخستین‌بار در 120 سال قبل ازسوی روس‌ها اشغال و کشتار بسیاری را رقم زدند و آخرین‌بار نیز سال 1320 ازسوی روس‌ها و انگلیس اتفاق افتاد. کم‌کاری اتفاق افتاده این است که کتابی در این خصوص به رشته تحریر در نیامده است و نه‌تنها نسل گذشته بلکه نسل جدید نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی در این خصوص ندارند. این در حالی است که جهان، درباره جنگ جهانی اول و دوم و برای زیرسوال بودن نازی‌ها، رمان‌ها و داستان‌های بسیاری نوشته است.
 
حسین‌زاده ابراز کرد: امروز به قله‌هایی از موفقیت رسیده‌ایم که افرادی زیادی از آن اطلاع ندارد چراکه تاریخ‌نگاری مناسبی در این حوزه انجام نشده و این باورکردنی نیست. کاستی‌های موجود امروز در این است که نتوانسته‌ایم در قالب داستان و کتاب از این موفقیت‌ها بگوییم هرچند که باید از معدود آثاری که در این خصوص نیز نگاشته شده است، تقدیر و تشکر کنم.
 
وی افزود: امروز افتخار شرکت در آیین رونمایی از کتابی را دارم که به شرح یکی از موفقیت‌های جوانان این مرز و بوم پرداخته  است. این بدان معناست که جوان امروز تشنه دانستن و آگاهی از موفقیتهای رویداده در کشور است. اما باید به این مسئله نیز توجه داشت که نگارش موفقیت‌ها یک طرف مساله است و نباید از انتقال و دست به دست کردن این آثار غافل بمانیم.
 
به گزارش ایبنا؛ کتاب «آرزوهای دست‌ساز» به قلم میلاد حبیبی در صفحه ۱۵۷ صفحه از سوی انتشارات راهیار منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها