دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
چگونه می‌توان شادتر بود؟

این کتاب نه تنها فلسفه شادی، بلکه جنبه‌های علمی، اقتصادی و سیاسی شادی را پوشش می‌دهد و موضوعات عملی مربوط به این مسئله که؛ چگونه می‌توان شادتر بود، را با رویکردهای غیرغربی از نظر می‌گذراند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «فلسفه شادی» نوشته لورین بسر Lorraine L. Besser از سوی انتشارات راتلج در سال 2021 منتشر شده است. این کتاب نه تنها فلسفه شادی، بلکه جنبه‌های علمی، اقتصادی و سیاسی شادی را پوشش می‌دهد و موضوعات عملی مربوط به این مسئله که؛ چگونه می‌توان شادتر بود، را با رویکردهای غیرغربی از نظر می‌گذراند. کتاب حاضر برای کلاس درس و محققانی که می‌خواهند در این زمینه بیشتر تحقیق کنند و کسانی که تمایل دارند تا هنرمندانه اندیشیدن در مورد شادی را بیاموزند، مناسب است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «برای بیشتر ما مفهوم «شادی» یک امر اسرارآمیز است. گاهی اوقات در تخیّلات و تأملاتمان بسیار به شادی می‌اندیشیم: آیا این شغل باعث خوشحالی من می‌شود؟ آیا انتخاب این شخص به‌عنوان شریک زندگی من را خوشحال می‌کند؟ آیا خوردن آن کیکِ شکلاتی باعث خوشحالی من می‌شود؟ همچنین در آن لحظه‌هایی که غرق اندیشه هستیم، وقتی می‌پرسیم «آیا خوشحالم»، به شادی می‌اندیشیم… واقعیت این است که فهم اینکه آیا شغلی جدید باعث خوشحالی من می‌شود یا نه دشوار است.

برای بسیاری از ما شادی همچون خط و مرز نهایی عمل می‌کند: در پایان روز فقط می‌خواهیم که خوشحال باشیم. ما شادی را برای خودمان و خانواده و دوستانمان می‌خواهیم. اگرچه می‌دانیم که شادی ممکن است به تنهایی حائز اهمیت نباشد، به سختی می‌توانیم کسی را بیابیم که واقعاً معتقد باشد شادی امری بی‌اهمیت است. در ضمن اگر به چنان کسی بر خوردیم به شدت گیج شده و تقریباً نگران او می‌شویم: چه کسی معتقد است که شادی چیز خوبی نیست؟»

کتاب «فلسفه شادی» از سری مجموعه معنای زندگی نوشته لورین بسر به ترجمه ناصر مومنی در 262 صفحه به بهای 118 هزار تومان از سوی نشر لگا منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها