یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
ضرورت ایجاد فضای گفتگوی انتقادی/ سایت فلسفۀ پزشکی راه‌اندازی شد

«حلقه فلسفه پزشکی» به عنوان نهادی علمی متشکل از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته‌های مختلف با هدف بهره‌گیری از رویکردهای میان‌رشته‌ای راه‌‎اندازی شد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همه‌گیری کرونا نشان داد که همه مسائل حوزه سلامت کشور با تکیه بر علوم زیست‌پزشکی حل‌شدنی نیست و ما نیاز به تأملات نظری و فلسفی داریم. در دو دهه گذشته فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی متنوعی در حوزه‌های مختلف فلسفه پزشکی و علوم انسانی سلامت در کشور انجام شده است که نشانگر اقبال به گفتگوی میان‌رشته‌ای علوم انسانی و علوم پزشکی است.

به نظر می‌رسد این تلاش‌ها نیاز به قوام‌بخشی و جهت‌دهی دارد تا گفتمان فلسفه پزشکی در ایران برنامه پژوهشی- آموزشی مدون و پیش‌رونده‌ای داشته باشد. از این رهگذر فهم ژرف‌تری از مسائل حوزه پزشکی حاصل می‌شود که می‌تواند در امر ارتقاء سلامت جامعه تأثیرگذار باشد.  تأسیس «حلقه فلسفه پزشکی»  می‌تواند به‌عنوان گامی در این مسیر تلقی شود.

هدف از تأسیس حلقه فلسفه پزشکی ایجاد فضای گفتگوی انتقادی میان پزشکی و جامعه، اصحاب علوم انسانی و علوم پزشکی و به چالش کشیدن انگاره‌های نادرست درباره سلامت و بیماری است.

«حلقه فلسفه پزشکی» نهادی علمی متشکل از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته‌های مختلف است که می‌کوشند در همکاری با یکدیگر و بهره‌گیری از رویکردهای میان‌رشته‌ای به تأمل در مسائل پزشکی و سلامت بپردازند. حلقه فلسفه پزشکی به هیچ نهاد یا سازمانی وابسته نیست و اشخاص حقیقی (اساتید، دانشجویان، نویسندگان …) آن را اداره می‌کنند.

مؤسسان این حلقه، علیرضا منجمی، پزشک و دکترای فلسفه علم و فناوری و رئیس پژوهشکده تاریخ و فلسفه علم پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر غلامحسین مقدم حیدری، دکترای فلسفه علم و فناوری و مدیر گروه تاریخ علم پژوهشگاه علوم انسانی و دکتر حمیدرضا نمازی، پزشک و دکترای اخلاق پزشکی و رئیس موزه ملی تاریخ پزشکی هستند.

این حلقه درصدد است تا با تقویت گفتگوی میان‌رشته‌ای، مسائل حوزه سلامت و پزشکی را نقد و تحلیل کند و اهمیت تأملات فلسفی-تاریخی در پزشکی را نشان دهد. اولین گام لاجرم معرفی فلسفه پزشکی کلاسیک، همچون مفاهیم سلامت و بیماری، علیت در پزشکی و ازاین‌دست است. اما آنچه ما در اینجا از «تأمل فلسفی» مدنظر داریم، فراتر از مباحث فلسفه پزشکی کلاسیک است و تأملات نظری در باب نسبت پزشکی با جامعه، تاریخ، فناوری، علوم طبیعی و علوم انسانی را نیز در برمی‌گیرد.

هدف ایجاد فضای گفتگوی انتقادی میان پزشکی و جامعه، اصحاب علوم انسانی و علوم پزشکی و به چالش کشیدن انگاره‌های نادرست درباره سلامت و بیماری است. آشنا کردن پزشکان و سایر مراقبان سلامت و دانشجویان علوم پزشکی با اهمیت علوم انسانی در حوزه سلامت و آموزش فلسفه پزشکی به آنان یکی از اهداف اصلی است.  در این راستا سایت و اینستاگرام فلسفه پزشکی به انتشار مقالات، یادداشت‌ها، معرفی کتاب و مجلات و برگزاری میزگرد، نشست‌های تخصصی، درس گفتار و کارگاه خواهد پرداخت. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت philosophyofmedicine.com اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها