دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۶
برگزیدگان دومین دوره جایزه سرو معرفی شدند

دومین دوره جایزه سرو که با رویکردی متفاوت از نخستین دوره به تئاتر تلویزیونی، نمایشنامه‌ها و آثار مکتوب پژوهشی - علمی در دهه 90 اختصاص داشت، با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف به‌کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دومین دوره جایزه سرو که به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدسِ بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد با معرفی برگزیدگان، عصر امروز (دوشنبه 9 اسفندماه 1400) همزمان با شب مبعث حضرت رسول اکرم(ص) در تماشاخانه مهر حوزه هنری با اجرای عبدالله روا به‌کار خود پایان داد.
 
توحید معصومی؛ دبیر دوره جایزه سرو در ابتدای این مراسم بیان کرد: جایزه سرو در سال 1398 با روی کار آمدن حمید نیلی در سمت مدیریت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس کلید خورد. از آنجایی که تا کنون‌غیر از جشنواره تئاتر مقاومت در هیچ محفل و رویدادی از فعالان تئاتر دفاع مقدس تجلیل و قدردانی نشده بود، این جایزه با این نگاه شکل گرفت.
 
وی در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد دوره اول جایزه سرو و ادامه کار آن با بیان این‌که دوره اول جایزه به آثار صحنه‌ای و خیابانی اختصاص داشت، افزود: محوریت و رویکرد اصلی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در دومین دوره برگزاری این جایزه، معطوف به تئاتر تلویزیونی و آثار مکتوب شامل پایان‌نامه‌های دانشجویی، مقالات پژوهشی و نمایشنامه بود.
 
معصومی در مورد داوری آثار ارائه شده به این رویداد، گفت: برگزیدگان این دومین دوره جایزه سرو بر اساس بررسی آثار دریافتی دبیرخانه آن تعیین شده و بی‌شک آثار دیگری هم هستند که شایسته تقدیر خواهند بود اما جامعه آماری ما آثار دریافتی بود.
وی ادامه داد: بخش تئاتر تلویزیونی دکتر نصرالله قادری، فرهاد قائمیان و دکتر رحمت امینی داوری آثار را عهده‌دار بودند و شهرام کرمی، رضا صمدپور و حسین فدایی‌حسین داوری آثار برگزیده و منتخب را در بخش نمایشنامه‌نویسی و آثار مکتوب انجام دادند.
 
دست هنرمندان تئاتر دفاع مقدس را می‌بوسم
سید محمد یاشار نادری؛ رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز در این مراسم با بیان این‌که این رویداد نوعی گرامیداشت و پاسداشت هنرمندانی است که برای مفاهیم انقلاب اسلامی و معارف دفاع مقدس قلم می‌زنند، گفت: دست تک تک هنرمندانی را که برای انقلاب و دفاع مقدس می‌نویسند و در این راه گام برمی‌دارند، می‌بوسم.
 
وی در ادامه با تقدیر از زحمات بیش 27 ماهه حمید نیلی در مدیریت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اظهار کرد: علیرغم اصرار ما برای ماندگاری ایشان و ادامه فعالیت در این انجمن، بنا به درخواست خودشان به دلایل مشغله کاری با استعفایش موافقت کردیم.
 
تقدیر از تلاش‌های 27‌ ماهه حمید نیلی
بخشی از اهدای جوایز دومین دوره جایزه «سرو» به تقدیر از حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با حضور حجت‌الاسلام دکتر بهداروند، سید محمد یاشار نادری، علیرضا نادعلی و فرهاد قائمیان اختصاص داشت.
 
نیلی پس از مراسم تقدیر در سخنانی کوتاه بیان کرد: بی‌شک کسی که بیش از دو سال در جمعی فعالیت می‌کند، علاقه‌مند به همکاران و دوستانش می‌شود تلاش داشتیم تا طی این دو سال فعالیت‌های موفقی در حوزه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس داشته باشیم.
 
در بخش دیگری از این مراسم از زنده‌یادان علی سلیمانی سرنسری و مجید واحدی‌زاده با حضور خانواده‌های این هنرمندان فقید تجلیل به‌عمل آمد.
 
تقدیر از جهانگیر الماسی
جهانگیر الماسی که در بخش بازیگری مرد، جایزه تندیس سرو را دریافت کرد با بیان خاطره‌ای، گفت: امید است با راهی که برای جوان‌ها هموار شده، شاهد تولید آثار بسیاری در حوزه دفاع مقدس باشیم. بی‌شک تقدیر از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس انگیزه‌آفرین برای هنرمندان جوان خواهد بود.
 
وی افزود: خاک کف پای هنرمندانی هستم که در این راه گام برمی‌دارند و برای تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با تمام سختی‌ها می‌جنگند.
 
سید محمد یاشار نادری؛ رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، علیرضا نادعلی؛ سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، شهرام کرمی، جهانگیر الماسی، وحید لک ، سید وحید فخر موسوی؛ رئیس شورای نظارت و ارزشیابی اداره‌کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی، ایوب آقاخانی، ناصر آویژه، محسن سلیمانی فارسانی، مهرداد ایرانی مخصوص،علی یعقو‌زاده، فرهاد قائمیان، لیلی عاج، امین اشرفی، سیروس همتی، رضا صمدپور، شهرام احمدزاده، سید محمدحسین فدای حسین و ... از هنرمندان و مدیران حاضر در این مراسم بودند.


 
آرای هیأت داوران دومین دوره جایزه سرو
الف- بخش آثار مکتوب
یک- بخش مقاله ، پایان‌نامه و کتاب پژوهشی
هیأت داوران در این بخش از 4 هنرمند به شرح ذیل تقدیر به‌عمل می‌آورد.
- در بخش پایان نامه لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می شود به پایان‌نامه:  دفاع مقدس و تئاتر در کرمانشاه  نوشته‌ سعید نوروزی از کرمانشاه
- در بخش کتاب پژوهشی لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می شود به کتاب:  صحنه در قاب هشت  نوشته‌ علی‌رضا پارسی از گیلان
- در بخش مقاله لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می شود به مقاله فهم نظری تئاتر دفاع مقدس در گفتمان تئاتر مقاومت (منتشرشده در کتاب گفتمان هفتم)  نوشته‌‌  علی روئین از تهران
- در بخش مقاله لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می شود به مقاله  تئاتر کاربردی و  بازسازی شرایط جنگ در مناطق عملیاتی نوشته‌ سیدحسین فدایی‌حسین از تهران
 
دو- بخش نمایشنامه
هیأت داوران در این بخش سه برگزیده و یک جایزه ویژه دارد.
1.      خاطرات خانه‌ای که نیست / نوشته‌ کامران شهلایی
2.      ابری است غوطه‌ور در وسط بهار / نوشته‌ مهدی نصیری
3.      خوب، بد، زشت / نوشته‌ ابوالفضل حاج‌علیخانی
4.      تریلوژی‌های جنگ / نوشته‌ ایوب آقاخانی
5.      قصه ای از دل خاک / نوشته‌ محمد تیموری
6.      دایک / نوشته‌ هیوا ربانی
7.      تمام من همه عدو / نوشته‌ مرتضی شاه‌کرم
8.      کجایی ابراهیم؟ / نوشته‌ لیلی عاج
 
 
جایزه ویژه هیأت داوران:
- دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به نویسنده نمایشنامه قصه ای از دل خاک / محمد تیموری
- لوح تقدیر مقام سوم به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به نویسنده نمایشنامه کجایی ابراهیم؟ / لیلی عاج
- لوح تقدیر مقام دوم به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به نویسنده مجموعه نمایشنامه تریلوژی‌های جنگ / ایوب آقاخانی
- تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی اهدا می‌شود به نویسنده نمایشنامه دایَک / هیوا ربانی
 
هیأت داوران:
شهرام کرمی، حسین فدایی حسین و رضا صمدپور
 


ب- بخش تئاتر تلویزیونی
 بخش طراحی صحنه
کاندیداها: حبیب نریمانی برای تله تئاتر(کشتن کابوس‌ها) – آناهیتا جواهرچی (دغدغه‌های پرچین ...) – رعنا بهلولی زنجانی (نجات اربیل )
- لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به رعنا بهلولی زنجانی طراح صحنه تئاتر تلویزیونی نجات اربیل از صدا و سیمای زنجان
- تندیس سرو، دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به آناهیتا جواهرچی طراح صحنه تئاتر تلویزیونی (دغدغه¬های پرچین ...) تولید شبکه 4 سیما
 
بخش تصویربرداری
کاندیداها: محمدعلی خیاطان- محمود نوروزی (دغدغه‌های پرچین...)–  محمدعلی خیاطان- محمود نوروزی-  مرتضی ندرلو (سکوت) – علی جعفری (کشتن کابوس‌ها) 
-  لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به علی جعفری مدیر تصویربرداری تئاتر تلویزیونی(کشتن کابوس‌ها) تولید شهرداری اصفهان        
- تندیس سرو، دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به تصویربرداران تئاتر تلویزیونی  (دغدغه‌های پرچین ...)  محمدعلی خیاطان- محمود نوروزی  تولید شبکه 4 سیما
 
بخش بازیگری زن
کاندیداها: شیوا بلوریان (سکوت)- سپیده نظری‌پور (دغدغه‌های پرچین...) - محدثه رضایی(کشتن کابوس‌ها) – بهاره دالوند (عروس)
- لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به محدثه رضایی بازیگر تئاتر تلویزیونی (کشتن کابوس‌ها) تولید شهرداری اصفهان
 
بخش بازیگری مرد
کاندیداها: جهانگیر الماسی (دغدغه‌های پرچین ...) – امین زندگانی (سکوت)- محسن سلیمانی‌فارسانی (دغدغه‌های پرچین...)-  مجید واحدیزاده (عروس)
- لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به محسن سلیمانی فارسانی بازیگر تئاتر تلویزیونی (دغدغه‌های پرچین...)          
- تندیس سرو، دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به جهانگیر الماسی بازیگر تئاتر تلویزیونی (دغدغه‌های پرچین ...)  تولید شبکه 4 سیما
 
بخش کارگردانی هنری
کاندیداها: دغدغه‌های پرچین ... (مهرداد رایانی مخصوص)- سکوت (مهرداد رایانی مخصوص)- کشتن کابوس‌ها (حبیب نریمانی)- عروس(مجید واحدی‌زاده)
- لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به حبیب نریمانی کارگردان هنری تئاتر تلویزیونی (کشتن کابوس‌ها)          
- تندیس سرو، دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی اهدا می‌شود به مهرداد رایانی مخصوص کارگردان هنری تئاتر تلویزیونی (دغدغه‌های پرچین ...)  تولید شبکه 4 سیما
 
بخش کارگردانی تلویزیونی
کاندیداها: سکوت و دغدغه‌های پرچین... (بیژن صمصامی)- عروس و خواستن (صابر محمدی)- کشتن کابوسها (حبیب نریمانی)
- تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی اهدا می‌شود به بیژن صمصامی کارگردان تلویزیونی تئاترهای تلویزیونی (دغدغه‌های پرچین ... و سکوت)  تولید شبکه 4 سیما
 
بخش نمایشنامه‌نویسی
کاندیداها: حریر بر زمینه سرب (مهدی ایوبی)- دغدغه‌های پرچین ... (مهرداد رایانی مخصوص)- سکوت (مهرداد رایانی مخصوص)- کشتن کابوس‌ها (حبیب نریمانی)
- لوح تقدیر و هدیه نقدی اهدا می‌شود به مهدی ایوبی نویسنده نمایشنامه (حریر بر زمینه سرب)          
- تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی اهدا می‌شود به مهرداد رایانی مخصوص نویسنده نمایشنامه (سکوت) 
 
جایزه ویژه هیأت داوران:
- هیأت داوران تندیس سرو و دیپلم افتخار به همراه هدیه نقدی را اهدا می‌کند به کارگردان تلویزیونی  و تهیه‌کننده مجموعه تئاتر تلویزیونی"چه سفرها کرده‌ایم؟"  تولید صدا و سیمای مرکز اردبیل / صابر محمدی
این مجموعه شامل چهار تله تئاتر خواستن، محرم زنده است، عروس و حریر بر زمینه سرب است.
 
هیأت داوران:
نصراله قادری، رحمت امینی و فرهاد قاِئمیان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها