پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
حسین مسرت کتاب «سخنگوی وجدان ایرانی» را نوشت/ از سیری در شهر ندوشن تا ادای دین به استادی فرزانه

کتاب «سخنگوی وجدان ایرانی؛ دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن» با گردآوری حسین مسرت منتشر شد. در این کتاب «کتابشناسی توصیفی آثار دکتر اسلامی ندوشن» به‌روز شده و تا مهر 1400 را دربرمی‌گیرد و برای سودمندی بیشتر، گفتار «کارنامه زندگی و آثار دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن» از دانشنامه ایران بر این کتاب افزوده شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «سخنگوی وجدان ایرانی؛ دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن» با گردآوری حسین مسرت منتشر شد. عنوان کتاب برگرفته از کتاب «چهار سخنگوی وجدان ایرانی» اثر دکتر اسلامی ندوشن است.

در بخش نخست، چکیده سخنرانی‌ها آمده است که متن کامل آن در کتاب دیگری با عنوان: «رهاورد دیدار» به کوشش آقای دکتر یدالله جلالی پندری، استاد نامور ادبیّات فارسی دانشگاه یزد فراهم آمده و در سال ۱۳۸۴ چاپ‌شده است.

دیگر آن‌که گفتار «کتابشناسی توصیفی آثار دکتر اسلامی ندوشن» به‌روز شده و تا مهر ۱۴۰۰ را دربرمی‌گیرد و برای سودمندی بیشتر، گفتار «کارنامه زندگی و آثار دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن» از دانشنامه ایران بر این کتاب افزوده شده است.»

در بخشی از پیش‌درآمد کتاب به قلم حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر می‌خوانیم: «کتابی که پیش روست هم‌زمان با برگزاری همایش دوروزه «دیدار دوستانه با دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن» در اردیبهشت ۱۳۸۴ در شهرهای یزد و ندوشن فراهم شده و اکنون چاپ می‌شود.

عنوان کتاب برگرفته از کتاب «چهار سخنگوی وجدان ایرانی» اثر دکتر اسلامی ندوشن است. در بخش نخست، چکیده سخنرانی‌ها آمده است که متن کامل آن در کتاب دیگری با عنوان: «رهاورد دیدار» به کوشش آقای دکتر یدالله جلالی پندری، استاد نامور ادبیّات فارسی دانشگاه یزد فراهم آمده و در سال ۱۳۸۴ چاپ‌شده است. دیگر آن‌که گفتار «کتابشناسی توصیفی آثار دکتر اسلامی ندوشن» به‌روز شده و تا مهر ۱۴۰۰ را دربرمی‌گیرد و برای سودمندی بیشتر، گفتار  «کارنامه زندگی و آثار دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن» از دانشنامه ایران بر این کتاب افزوده شده است.»

«نگریستن به دکتر اسلامی از منظر ندوشن» از  علی غیاثی ندوشن، «ادای دین به استادی فرزانه» نوشته سیدمحمود الهام‏بخش، «دمی پیش دانا» از غلامرضا محمّدی (کویر)، «ادب را تو باشی تهمتن، ندوشن» نوشته عبدالحقّ واله و «ندوشن کند تا ابد افتـخار» نوشته عبّاس افضلی (نادم یزدی) از جمله مطالب این کتاب هستند.

بخش نخست: «چکیده مقالات و سخنرانی» کتاب با این مطالب همراه است: «چهل سال و پنج اندر این شد مرا» از سجّاد آیدنلو،  «در چشمان خاطره‌ها...» از یداللَّه جلالی پندری»    
 «اندیشه در آثار اسلامی ندوشن» نوشته فرهنگ جهانبخش، «دکتر اسلامی ندوشن و ماجرای پایان‏‌ناپذیر حافظ» ار اصغر دادبه، «نگرش و سبک ویژه اسلامی ندوشن ...» نوشته محمّد دهقانی،  «اسلامی ندوشن و شاهنامه فردوسی» نوشته منصور رستگار فسایی، «دکتر اسلامی ندوشن: سخنگوی چهار روح ایرانی» نوشته پیام شمس‌‏الدّینی،  «هویّت و ملّیّت ایرانی در نگاه دکتر اسلامی ندوشن» از  کامیار عابدی، «یکی از فرزندان سپاسمند فردوسی» نوشته میرجلال ‏الدّین کزّازی، «کتابشناسی دکتر اسلامی ندوشن» از  حسین مسرّت، «دکتر اسلامی ندوشن: حافظ‌شناسی بزرگ» نوشته بهرام مقدادی، «ادبیّات محض، ادبیّات کاربردی» از مهدی نوریان  و «دردمند شاهنامه و فردوسی» نوشته محمّدجعفر یاحقّی.   
 
در بخش دوم: «زندگی و آثار دکتر اسلامی‏ ندوشن» هم این مطالب را می‌خوانیم: «تأمّلی در زندگی و آثار دکتر اسلامی ندوشن» نوشته کامیار عابدی، «بر مرز دو فرهنگ» گفت‌وگو با دکتر اسلامی ندوشن، «از زندگی بگوییم» گفت‌وگو با دکتر اسلامی ندوشن، «گفته‌‏ها و ناگفته‏‌ها»، «مَرد باش و زندگی (شعر)» دکتر اسلامی ندوشن، «او از مجموع حرف می‌‏زند» نوشته  فرّخ امیرفریار، روزها گر رفت، گو رو باک نیست» از حسن انوری، «گنجینه خِرد و داد»  نوشته مهدی آذریزدی، «نقیب نثر و طبیب فرهنگ»  علی‌‏اکبر جعفری ندوشن، «در نگاه یاران»، «کارنامه زندگی و آثار دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن» نوشته  حسین مسرّت، «روشن‌تر از روشن» حسین مسرّت، «کتابشناسی توصیفی آثار دکتر اسلامی ندوشن» از حسین مسرّت، «سیری در شهر ندوشن» از رضا زینلی ندوشن و «نگاره‌ها».

حسین مسرت نویسنده، پژوهشگر، مقاله‌های بسیاری در نشریات گوناگون ازجمله آیینه پژوهش، ندای یزد، وقف میراث جاویدان، جهان کتاب و فرهنگ یزد منتشر کرده است. «سفرنامه تاجیکستان»، مجموعه سه جلدی «یزد، یادگار تاریخ» و... برخی از کتاب‌های وی را شامل می‌شود.

وی در بزرگداشت مفاخر یزد نقش بسزایی داشته و از جمله بنیان‌گذاران انجمن فهرست‌نگاران نسخه‌های خطی به شمار می‌رود و با کتابخانه‌ی وزیری، کتابخانه‌ی کاظمینی، بنیاد فرهنگی و پژوهشی ریحانه الرسول(ص)، انجمن کتابخانه‌های عمومی یزد و انجمن مفاخر فرهنگی یزد همکاری داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها