سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
راه‌اندازی محافل ادبی اقدامی نو در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی گفت: افتتاح محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی، اقدامی نو در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود که در راستای ارتباط سازنده اهالی شعر و ادب و کتاب و کتابخانه شکل گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌غربی، ویژه‌برنامه «دورهمی شاعرانه» با حضور خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، مصطفی قلیزاده علیار، دبیر محفل ادبی هاتف در این اداره‌کل، دبیران محافل ادبی و سایر علاقه‌مندان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در سخنانی گفت: افتتاح محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی اقدامی نو در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود که در راستای ارتباط سازنده اهالی شعر و ادب و کتاب و کتابخانه شکل گرفت و با توجه به ریشه‌های تاریخی کتابخانه‌های عمومی و سرشت و زمینه اجتماعی آنها، پژوهش‌هایی با هدف بررسی کارکردهای فرهنگی و اجتماعی کتابخانه‌های عمومی در عصر کنونی انجام شد؛ پیرو این پژوهش مشخص شد که وظایف، مسئولیت‌ها و مأموریت‌های این پایگاه اجتماعی باید بازتعریف شود.

وی ادامه داد: در دوره اخیر مدیریت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مسأله تبدیل کتابخانه‌ها به یک پایگاه چندمنظوره فرهنگی و اجتماعی در اولویت قرار گرفت و دستاوردهای قابل توجهی نیز داشت و این رویکرد جدید که با عنایت و پیگیری دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور محقق شد؛ در حوزه‌های مختلف به صورت آزمایشی اجرا شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مناطق کم‌برخوردار، امدادرسانی فرهنگی در مناطق سیل‌زده، تجلیل از چهره‌های فرهنگی و مشارکت در برگزاری انتخابات و ... ازجمله این اقدامات بود.

معصومی گفت: یکی از مصادیق بارز این رویکرد که با همراهی استادان و پیشکسوتان شعر و ادب در سطح کشور به انجام رسید و راه‌اندازی محافل ادبی با محوریت کتابخانه‌های عمومی بود که فعالیت هدفمند آنها، نتایج خود را در بستر فرهنگی استان‌ها نشان داده است و یک اقدام اساسی در راستای نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی برای انجام فعالیت‌های ادبی در سطح کتابخانه‌های عمومی بود؛ ایجاد انگیزه نسبت به شعر و ادبیات، ساماندهی نیروهای متعهد و متخصص ادبی برای ایجاد تحول فرهنگی در خدمات کتابخانه‌های عمومی از اهداف آنها است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی افزود: در دوران شیوع بیماری کرونا که فعالیتهای فرهنگی نیز تحت تاثیر قرار گرفته بود، 13 محفل ادبی در کتابخانه‌های عمومی استان راه‌اندازی شد که در بستر فضای مجازی فعالیت می‌کردند و در حفظ ارتباط موثر اهالی ادب و کتابخانه‌ها نقش ویژه‌ای داشت و برنامه‌های مختلفی توسط محافل ادبی از قبیل راویان بالندگی، نهضت خوانش آثار سعدی، سوگواره ده شب ده محفل، برنامه ملی از کریمه تا رضا، از تبار قلم، پویش اقتراح ماسک و ... اجرا شده است.

معصومی بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی همواره مورد توجه شعرا، ادبا و اهالی فضل بوده است، از این گذر فرهنگی برای ایجاد تغییرات فرهنگی و ادبی استفاده خواهیم کرد و محافل ادبی یک حرکت راهبردی و بلندمدت هست که در شکل‌گیری جریان‌های اصیل ادبی تاثیرگذار خواهد بود.

معصومی بر برگزاری متناوب و مداوم برنامه‌های محاف ادبی، استفاده از ظرفیت شعرای جوان، توجه به آموزش در حوزه شعر و نویسندگی، معرفی استعدادهای جدید در حوزه ادبیات، حمایت از هنرمندان بومی و ... تأکید نمود.

مصطفی قلیزاده علیار، دبیر محفل ادبی‌ هاتف اداره کتابخانه‌های عمومی استان ضمن تشریح کارکردهای محافل ادبی گفت: راه‌اندازی محافل ادبی حرکتی ارزشمند در بالندگی ادبیات بود که به صورت هدفمند فعالیت می‌کند و در پیشبرد اهداف ادبی و فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مؤثر خواهد بود.

وی در ادامه یکی از اشعار خود با نام «گوردوم» را خواند:
ر‍ؤیاده گئجه بختیمی آی تک اوجا گؤردوم
گون دوشدو سحر، کؤلگه می‌چوخ خیرداجا گؤردوم

باخدیقجا بوتون وارلیغا، غوغالی حیاتی
باشدان باشا افسانه، ناغیل، تاپماجا گؤردوم

دونیا نه قدر دولسا دا دویماز، بو تعجب
توخلار دا سالیب مئیلینی هر بیر آجا، گؤردوم

ایوان مداین کیمی ظلم ائولرینی من
نفرت تؤره دن کهنه، اوچوق دام باجا گؤردوم

آزادلیغیا هیکل ده قویولسا سن اینانمنا
اولموش دار آغاجی اونو مین حلاجا، گؤردوم

شیطان آل ائدیب، آزدیریـب او شاه و گدانی
وجدانلاری دا قول کیمی تخت و تاجا گؤردوم

دونیا منی آلچالتماغا سعی ائتدی، من اما
اوءز همتیمی، سعییمی اوندان اوجا گوءردوم

کؤنلومده جواندیر هله ده عشق، اگر چه
آیینه ده باخدیم اؤزومو چوخ قوجا گؤردوم

ارائه گزارشی از عملکرد محافل و شعرخوانی توسط دبیران محافل بخش دیگری از این برنامه بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها